Norwegowie najlepsi w Szczuczyńsku

Utworzono: 05.09.2021 07:12 / sk

W niedzielę w kazachskim Szczuczyńsku rozegrano dwa konkursy letniego Grand Prix, obydwa na skoczni normalnej.

W pierwszym z nich zwyciężył triumfator zeszłorocznego Pucharu Świata, reprezentant Norwegii Halvor Egner Granerud (96 i 94 metrów; 258,6 pkt). Dla Norwega było to pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Grand Prix.
„Jestem bardzo zadowolony. Moja forma jest obecnie naprawdę dobra. Skocznia w Szczuczyńsku jest naprawdę fajna, chociaż wczoraj mieliśmy spore problemy z wiatrem. Myślę, że zimą jest tutaj jeszcze lepiej,” powiedział po zwycięstwie 25-latek.

Na miejscu drugim uplasował się reprezentacyjny kolega Graneruda Marius Lindvik (97 i 89 metrów; 249,2 pkt). Czwarty był Robert Johansson. Johann Andre Forfang, który w sobotę zaliczył upadek sklasyfikowany został na miejscu 13-tym.

Sporą niespodzianką było trzecie miejsce reprezentanta Bułgarii Vladimira Zografskiego (94 i 89,5 metra; 245,9 pkt). Dla byłego mistrza świata juniorów był to najlepszy wynik i pierwsze podium w karierze w zawodach letniego Grand Prix.

Robert Johansson, Halvor Egner Granerud, Marius Lindvik, Danil Sadreev

Piąty był najlepszy ze Słoweńców Cene Prevc. Miejsce szóste zajął reprezentant gospodarzy Sergey Tkachenko. Na miejscu siódmym sklasyfikowany został Czech Viktor Polasek, ósmy był Rosjanin Roman Trofimov. Czołową dziesiątkę uzupełnili Japończycy Shinnosuke Fujita i Reruhi Shimizu.

Marius Lindvik, Halvor Egner Granerud, Vladimir Zografski

W drugim z konkursów triumfował ponownie Halvor Egner Granerud (93,5 i 87,5 metra; 221,4 pkt). „Drugi z konkursów był dzisiaj bardzo wymagający, zwłaszcza w pierwszej serii trafiłem na dość silny wiatr. Moja forma jest jednak wystarczająco dobra i stabilna. Nie ukrywam, że jestem zmęczony i nie mogę doczekać się powrotu do hotelu. Dzisiejszy dzień rozpoczął się zdecydowanie za wcześnie, a dwa konkursy w ciągu jednego dnia to jednak spore wyzwanie,” powiedział Granerud, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu z 200 pkt na koncie.

Reprezentanci Norwegii spisali się jeszcze lepiej niż w pierwszym z konkursów i tym razem zajęli wszystkie trzy miejsca na podium. Drugi był Robert Johansson (91 i 92 metrów; 212,4 pkt), miejsce trzecie zajął Marius Lindvik (95 i 87 metrów; 211,8 pkt)

Na miejscu trzecim ex-aequo z Lindvikiem uplasował się reprezentant Rosji Danil Sadreev (99,5 i 87 metrów). Dla 18-latka było to pierwsze podium w karierze.

Miejsca piąte i szóste wywalczyli reprezentacyjni koledzy Sadreeva Mikhail Nazarov i Roman Trofimov. Siódmy był Bułgar Vladimir Zografski. Czołową dziesiątkę uzupełnili Japończyk Daiki Ito, Norweg Johann Andre Forfang oraz Kazach Sergey Tkachenko.

Kolejne zawody letniego Grand Prix rozegrane zostaną już w przyszły weekend w Czajkowskim (RUS).