Podwójne zwycięstwo Japonek we Frensztacie

Utworzono: 15.08.2021 12:56 / hn

Sara Takanashi i Nozomi Maruyama zapewniły Japonii podwójne zwycięstwo w zawodach letniego Grand Prix rozegranych dzisiaj w czeskim Frensztacie pod Radhostem. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Norweżka Silje Opseth.

Pomimo problemów z kostką, Takanashi prowadziła już na półmetku konkursu. W finale Japonka poszybowała na odległość 104,5 metra ustanawiając nowy rekord skoczni. „Mój skok w finale był naprawdę bardzo dobry, cieszę się, że udało mi się poszybować aż tak daleko,” powiedziała Takanashi, dla której było to 26-te zwycięstwo w zawodach Grand Prix w karierze. 15,4 pkt za triumfatorką uplasowała się jej reprezentacyjna koleżanka Nozomi Maruyama, która na podium letniego Grand Prix stanęła po raz pierwszy w Wiśle w połowie lipca.

Silje Opseth (NOR)

Pod nieobecność czołowej norweskiej zawodniczki Maren Lundby, czołową trójkę uzupełniła Silje Opseth. „Muszę przyznać, że skocznia we Frensztacie nie należała do tej pory do moich ulubionych. Jestem zaskoczona, że aż tak dobrze mi dzisiaj poszło, tym bardziej się jednak cieszę.”

Sara Takanashi

Zwyciężczyni wczorajszych kwalifikacji Nika Kriznar na półmetku zajmowała miejsce drugie. Ostatecznie jednak Słowenka musiała zadowolić się miejscem czwartym. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się podobnie jak wczoraj Rosjanka Irina Avvakumova zajmując miejsce piąte. Triumfatorka trzech dotychczasowych konkursów tegorocznego Grand Prix Słowenka Ursa Bogataj nie zdołała dzisiaj dotrzymać kroku najlepszym i ostatecznie sklasyfikowana została na miejscu szóstym.

Nozomi Maruyama

Miejsca siódme i ósme wywalczyły dwie kolejne reprezentantki Japonii Kaori Iwabuchi i Yuki Ito. Kolejny wynik w czołowej dziesiątce odnotowała najlepsza z Francuzek Julia Clair. Dziesiąta byłą druga z Rosjanek Sofia Tikhonova.

Pod nieobecność czołowych zawodniczek z Austrii 11-ta była Lisa Eder. Po wczorajszym ósmym miejscu w kwalifikacjach świetny wynik odnotowała Kanadyjka Abigail Strate (13-ta) osiągając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. Reprezentantka gospodarzy Klara Ulrichova, która po pierwszej serii zajmowała miejsce 9-te, ukończyła konkurs na miejscu 14-tym.

Reprezentantki Chin wywalczyły dzisiaj pierwsze punkty Grand Prix w karierze. 26-ta była Liangyao Wang was 26th, jej reprezentacyjna koleżanka Qingyue Peng sklasyfikowana została na miejscu 30-tym.

Jedyną Polką w konkursie była Anna Twardosz, która ukończyła rywalizację na miejscu 34-tym.

Ursa Bogataj utrzymała się na pozycji liderki tegorocznego cyklu (340 pkt). Druga jest Sara Takanashi (260 pkt). Miejsce trzecie zajmuje jej reprezentacyjna koleżanka Nozomi Maruyama (211 pkt).

Kolejne zawody letniego Grand Prix rozegrane zostaną w dniach 11 i 12 września w Czajkowskim w Rosji.