MŚ loty - Eisenbichler wygrywa kwalifikacje w Planicy

Utworzono: 10.12.2020 19:09 / sk

Faworyt do złotego medalu Niemiec Markus Eisenbichler zwyciężył w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego Mistrzostw Świata w lotach narciarskich rozegranych dzisiaj w słoweńskiej Planicy.

Eisenbichler poszybował na odległość 225,5 metra. Najdalej skoczył jednak drugi Austriak Michael Hayboeck (242,5 metra), który skakał z wyższego rozbiegu i przy korzystniejszym wietrze, stąd rekompensata jaką otrzymał Niemiec był dużo wyższa. Na miejscu trzecim uplasował się lider klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata Norweg Halvor Egner Granerud.

„Dzisiejszy trening był wspaniały. Lekki wiaterek z tyłu, zgodnie z oczekiwaniami. Bardzo dobrze mi się dzisiaj skakało, oddałem trzy fajne skoki. Teraz już skupiam się tylko na konkursach,” powiedział po kwalifikacjach Eisenbichler.

Oprócz Eisenbichlera, z bardzo dobrej strony zaprezentował się również czwarty Karl Geiger. Piąty był obrońca tytułu sprzed dwóch lat Norweg Daniel Andre Tande. Na miejscu szóstym uplasował się najlepszy z Polaków Kamil Stoch. Miejsce siódme wywalczył Norweg Robert Johansson, ósmy był Japończyk Yukiya Sato. Czołową dziesiątkę uzupełnili ex-aequo na miejscu dziewiątym Piotr Żyła oraz Niemiec Piyus Paschke.

Niestety ze startu w kwalifikacjach zrezygnował Stefan Kraft. Jego start w mistrzostwach do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania po tym jak u Austriaka wykryto zakażenie corona wirusem. Dzisiaj po pierwszej serii treningowej u Krafta odnowił się uraz kręgosłupa, co spowodowało, że nie był on w stanie wystartować w kolejnych seriach z pewnością więc nie weźmie więc udziału w konkursie indywidualnym mistrzostw.

Mistrzostwa zakończyły się również dla reprezentacji Szwajcarii. Po wykryciu zarażenia corona wirusem u jednego z trenerów, cała drużyna nie została dopuszczona do startu i wróciła do domu.

Ze startu w mistrzostwach zrezygnował również Marius Lindvik. Norweg podjął decyzję o wycofaniu się z imprezy z powodu braku mentalnego i fizycznego przygotowania do lotów na tym etapie rywalizacji.

Pierwsze dwie z czterech serii konkursowych rozegrane zostaną w sobotę o godzinie 16.00 CET, kolejne dwie w niedzielę również o 16.00 CET.