Szwab, Kubacki i WSS Wisła mistrzami Polski

Utworzono: 17.10.2020 22:23 / ab

Na skoczni Skalite w Szczyrku rozagrano dzisiaj konkursy o mistrzostwo Polski kobiet i mężczyzn.

W konkursie kobiet rozegranym w godzinach przedpołudniowych mistrzowski tytuł po raz pierwszy w karierze wywalczyła Joanna Szwab z klubu AZS AWF Katowice, która skokami na odległość  90,5 i 97 metrów (213,5 pkt) pokonała obrończynię tytułu sprzed roku Kingę Rajdę z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk (89 i 95 metrów; 208 pkt). Miejsce trzecie wywalczyła Anna Twardosz z AZS AWS Katowice (85,5 i 94 metry; 199,5 metra).

Poza podium uplasowały się Nicole Konderla, Kamila Karpiel i Pola Bełtowska.

AZS Zakopane, WSS Wisła, TS Wisła Zakopane

W konkursie mężczyzn najlepszy okazał się Dawid Kubacki z klubu TS Wisła Zakopane (98,5 i 98 metrów; 262,7 pkt) zdobywając piąty tytuł mistrzowski w karierze.

Sporą niespodzianką było drugie miejsce Andrzeja Stękały z AZS Zakopane, który do zwycięzcy stracił zaledwie 1 pkt (97,5 i 98,5 metra; 261,7 pkt).

Na najniższym stopniu podium uplasował się również niespodziewanie Klemens Murańka z TS Wisła Zakopane (96 i 99,5 metra; 260,2 pkt).

Kinga Rajda, Joanna Szwab, Anna Twardosz

Najdalszy skok w serii finałowej oddał Aleksander Zniszczoł z WSS Wisła, który ostatecznie uplasował się na miejscu czwartym (95 i 101 metrów; 259,2 pkt).

Piąty był Maciej Kot z AZS Zakopane (95,5 i 97,5 metra; 252,7 pkt).

Miejsce szóste wywalczył Stefan Hula z Eve-nement Zakopane (90,5 i 99,5 metra; 247,2 pkt).

Siódmy był Paweł Wąsek (93,5 i 91,5 metra; 235,2 pkt). Miejsce ósme wywalczył niespodziewanie, oddając bardzo dobry skok w serii finałowej, Kacper Juroszek (91,5 i 98,5 metra; 232,7 pkt). Czołową dziesiątkę uzupełnił po słabszym skoku w pierwszej serii konkursowej (18-ty po pierwszej serii konkursowej) Piotr Żyła (85 i 98,5 metra; 231,7 pkt) oraz Arkadiusz Jojko (99,5 i 89,5 metra; 230,4 pkt), który po skoku na odległość 99,5 metra w pierwszej serii konkursowej zajmował miejsce szóste.

W konkursie nie wystartował przeziębiony Kamil Stoch.

W niedzielnym konkursie drużynowym triumfowali skoczkowie z WSS Wisła w składzie Piotr Żyła, Kacper Juroszek, Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł (1038,5 pkt) o 125 pkt pokonując pierwszy zespół AZS Zakopane. Najdalsze skoki w obydwu seriach konkursowych oddał Piotr Żyła (105 i 106 metrów), który w sobotnim konkursie indywidualnym był zaledwie dziewiąty.

Obrońcy tytułu sprzed roku reprezentanci AZS Zakopane (913,5 pkt) Mateusz Gruszka, Stanisław Ciszek, Andrzej Stękała i Maciej Kot już na półmetku rywalizacji tracili do prowadzących 52,5 pkt. Najlepiej z z druzyny skakał świeżokoronowany wice mistrz Polski Andrzej Stękała (103,5 i 102,5 metra).

Na najniższym stopniu podium uplasowali się skoczkowie zklubu TS Wisła Zakopane w składzie Klemens Murańka, Dawid Jarząbek, Jan Rzadkosz i Dawid Kubacki (893,5 pkt) przegrywajć srebro o 20 pkt.

Poza podium uplasowały się drużyny LKS Klimczok Bystra, SSR LZS Sokół Szczyrk oraz KS Eve-nement.

W serii finałowej wystartowały jeszcze drugi zespół AZS Zakopane oraz WSS Wisła.