Resinger i Kramer mistrzami świata juniorów

Utworzono: 05.03.2020 17:38 / sk

Peter Resinger i Marita Kramer wywalczyli złote medal Mistrzostw Świata Juniorów w konkursach indywidualnych rozegranych dzisiaj w niemieckim Oberswiesenthal.

W trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym śniegu i porywistym wietrze, niespodziewane zwycięstwo odniósł Peter Resinger, którego najlepszym dotychczasowym wynikiem było siódme miejsce wywalczone w zawodach Pucharu Kontynentalnego w austriackim Bischofshofen w styczniu tego roku. 19-latni Austriak oddał dzisiaj skoki na odległość 108 i  98 metrów (238,3 pkt). „Wiedziałem, że stać mnie na wysokie miejsce jeżeli tylko uda mi się oddać dobre skoki. W konkursie oddałem dzisiaj dwa najlepsze skoki. Czuję się wspaniale,” powiedział świeżo koronowany mistrz świata juniorów.

Po skoku na odległość 92,5 metra w pierwszej serii konkursowej Sander Vossan Eriksen zajmował miejsce dziesiąte. W finale Norweg poszybował na odległość 108 metrów i ostatecznie z łączną notą 230,9 pkt awansował na miejsce drugie. „W pierwszej serii konkursowej miałem problemy z wiatrem i prędkością na progu. Drugi skok był wręcz idealny. To srebro to dla mnie prawie jako złoto, jestem przeszczęśliwy,” powiedział po konkursie Norweg.

Thea Minyan Bjoerseth, Marita Kramer, Lara Malsiner

Słoweniec Mark Hafnar, który w pierwszej serii konkursowej oddał najdalszy skok dnia (108,5 metra) w finale uzyskał 95 metrów i zdobył brązowy medal mistrzostw (228,5 pkt). „Czuję się wspaniale. Oddałem dzisiaj dwa naprawdę bardzo dobre skoki, mogło być lepiej, mogło też być i dużo gorzej. Bardzo cieszę się z osiągniętego dzisiaj wyniku,” powiedział Słoweniec.

Na miejscu czwartym uplasował się reprezentacyjny kolega Hafnara Zak Mogel. Piąty był młodzieżowy mistrz olimpijski z Lozanny Austriak Marco Woergoetter.

Miejsca szóste i siódme zajęło dwóch reprezentantów gospodarzy Kilian Maerkl i Philipp Raimund. Ósmy był trzeci z Austriaków David Haagen. Na miejscu dziewiątym sklasyfikowany został najlepszy z Polaków Tomasz Pilch. Czołową dziesiątkę uzupełnił reprezentant Francji Mathis Contamine.

W konkursie kobiet triumfowała reprezentantka Austrii Marita Kramer. Faworytka, która w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata zajmuje miejsce szóste i odniosła tej zimy pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze, zwyciężyła skokami na odległość 99 i 101 metrów (238,9 pkt). „Oczywiście, że odczuwałam presję, chociaż w sumie jej nie było. Chciałam po prostu oddać dobre skoki, tak jak udawało mi się do tej pory w Pucharze Świata. Moim celem było miejsce na podium i bardzo cieszę się, że udało mi się go zrealizować,: powiedziała po konkursie Kramer.

Medal srebrny wywalczyła 16-letnia Norweżka Thea Minyan Bjoerseth (103 i 90 metrów; 231,5 pkt). Trzecie miejsce wywalczyła, podobnie jak rok temu w Lahti, Włoszka Lara Malsiner (93,5 i 101 metrów; 211,9 pkt).

Czwarta była druga z Austriaczek Lisa Eder. Miejsce piąte zajęła najlepsza ze Słowenek Katra Komar. Miejsce dziesiąte wywalczyła jej reprezentacyjna koleżanka Jerneja Brecl. Na miejscu szóstym uplasowała się jedyna Niemka w dziesiątce Selina Freitag.

W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie reprezentantki Rosji oraz Polka. Siódma była Lidiia Iakovleva, miejsce dziewiąte wywalczyła Irma Makhinia. Najlepszą z Polek był ósma Kinga Rajda.