Karl Geiger wygrywa niedzielny konkurs w Lahti

Utworzono: 01.03.2020 18:39 / sk

Karl Geiger zwyciężył w tysięcznym konkursie Pucharu Świata rozegranym dzisiaj w fińskim Lahti. W niedzielne popołudnie skoczek z Oberstdorfu pokonał dwóch reprezentantów Austrii Stefana Krafta oraz Michaela Hayboecka.

Dla Niemca było to szóste pucharowe zwycięstwo w karierze, czwarte tej zimy. W piątek Kraft pokonał Geigera, dzisiaj reprezentant Niemiec odrobił 20 pkt straty do prowadzącego nadal w klasyfikacji generalnej cyklu Austriaka.

Geiger prowadził dzisiaj już na półmetku konkursu. W finale Niemiec oddał najdalszy skok dnia (130 metrów). „To był wspaniały dzień. Moje skoki były dzisiaj naprawdę bardzo dobre i bardzo cieszę się, że udało mi się zwyciężyć w jubileuszowym, 1000-cznym konkursie Pucharu Świata. Jednak zwycięstwo to zawsze zwycięstwo, bez znaczenia czy w 1000-cznym czy w 1001-szym konkursie. Kiedy czeka się na swój skok w finale zawsze ma się tę świadomość przewagi. Moim celem na zbliżający się turniej Raw-Air jest oddawanie skoków takich jak w Lahti,” powiedział zwycięzca.

Stefan Kraft utrzymał się na prowadzeniu klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (1613 pkt). „To był prawie perfekcyjny dzień. Długo czekaliśmy z Michaelem na wspólne podium. Bardzo się z tego powodu cieszę. Po dość burzliwym początku dnia udało się rozegrać wspaniały, sprawiedliwy konkurs. Teraz czas na wspólne świętowanie z Michaelem," powiedział po konkursie Kraft.

Dla Michaela Hayboecka dzisiejsze trzecie miejsce było pierwszym pucharowym podium od marca 2018 roku, kiedy to był trzeci w Oslo. „Jestem bardzo zadowolony, nigdy nie sądziłem, że mógłbym tutaj dzisiaj stanąć na podium. Jak dotychczas to nie był dla mnie najłatwiejszy sezon, chociaż w ostatnich tygodniach szło mi coraz lepiej. Moje dzisiejsze skoki były zdecydowanie najlepszymi jakie oddałem tej zimy. Moja technika nadal nie jest jednak wystarczająco stabilna, muszę nadal nad nią pracować,” powiedział Hayboeck, który ostatnie pucharowe zwycięstwo odniósł w Lahti w roku 2016, zdobył również dwa medale podczas Mistrzostw Świata w Lahti rok później.

Miejsce czwarte wywalczył dzisiaj Constantin Schmid, piąty był kolejny z Niemców Stephan Leyhe.

Najlepszym z Polaków był szósty Piotr Żyła. Miejsce jedenaste zajął Dawid Kubacki. Na miejscu dwunastym uplasował się Kamil Stoch, który awansował z miejsca 24-tego zajmowanego na półmetku konkursu. „Nadal nie powróciłem do pełnej sprawności. Tydzień temu w Rasnovie przeziębiłem się. Tutaj w Lahti po prostu brakowało mi siły w nogach,” powiedział Dawid Kubacki, który w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmuje miejsce trzecie, najlepsze wśród Polaków.

Drugiej pozycji zajmowanej na półmetku konkursu nie obronił w finale Ryoyu Kobayashi, który po błędzie w finale został sklasyfikowany na miejscu siódmym.

Miejsca ósme i dziewiąte zajęli dwaj reprezentanci Norwegii Robert Johansson i Daniel Andre Tande. Czołową dziesiątkę uzupełnił najlepszy ze Słoweńców Anze Lanisek.

W dzisiejszym konkursie wystartowało wszystkich 59-ciu zgłoszonych zawodników jako, że z powodu silnych porywów wiatru i obfitych opadów śniegu jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu zaplanowanych na godzinę 14:00 kwalifikacji.

Po 1000-cznym konkursie Pucharu Świata rozegranym dzisiaj w Lahti, najwięcej startów w zawodach Pucharu Świata ma na swoim koncie Japończyk Noriaki Kasai, który wystartował w aż 569 z nich. Drugi jest Szwajcar Simon Ammann (430 startów), trzeci Fin Janne Ahonen (408).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w przyszły weekend w norweskim Oslo, gdzie rozpocznie się czwarta edycja turnieju Raw-Air.