Yukija Sato wygrywa w Sapporo

Utworzono: 01.02.2020 12:31 / sk

Yukiya Sato zwyciężył w pierwszym z konkursów Pucharu Świata rozegranym dzisiaj w japońskim Sapporo. W trudnych warunkach atmosferycznych skokami na odległość 137,5 i 138,5 metra 24-latek pokonał Austriaka Stefana Krafta oraz Dawida Kubackiego.

„Mały gigant,” jak sam siebie nazywa (1,60 m wzrostu), miał dzisiaj sporo szczęścia zwłaszcza w serii finałowej. Ostatecznie reprezentant gospodarzy wyprzedził Austriaka o ponad 10 pkt. „Wiatr w Sapporo zazwyczaj mocno nam przeszkadza w skakaniu, dzisiaj ja miałem szczęście. Moje dzisiejsze skoki były jednak bardzo dobre, choć nie jestem jeszcze na tyle mocny, aby plasować się w czołówce każdego z konkursów. Nadal muszę popracować nad stylem,” powiedział po konkursie Sato, który tydzień temu w Zakopanem ustanowił nowy rekord skoczni, a pierwsze pucharowe zwycięstwo odniósł w Niżnym Tagile (RUS) w grudniu zeszłego roku.

Sato był dzisiaj najlepszym z Japończyków, pokonując zdecydowanie bardziej utytułowanego rodaka Ryoyu Kobayashi, który prowadził po pierwszej serii konkursowej, a nie poradził sobie w trudnych warunkach w serii finałowej. Najlepszy z Japończyków w klasyfikacji generalnej cyklu sklasyfikowany został dzisiaj na odległym miejscu 15-tym.

Podobny los spotkał czwartego na półmetku konkursu Niemca Karla Geigera, który ukończył konkurs na miejscu 11-tym. Geiger stracił dzisiaj również prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata na rzecz Austriaka Stefana Krafta. „Jestem bardzo zadowolony. Lubię podróże do Japonii, lubię tutejszą skocznię, bardzo cieszę się z drugiego miejsca. To był bardzo trudny konkurs, wiatr mocno dawał się nam we znaki. Z 5-tej belki startowej potrzeba sporo szczęścia i przedniego wiatru, aby daleko odlecieć. Wspaniale założyć żółtą koszulkę lidera, ale do końca sezonu jeszcze daleka droga,” powiedział po konkursie zadowolony Kraft.

Trzeci dzisiaj Dawid Kubacki stanął na pucharowym podium po raz dziesiąty z rzędu.

Czwarty był najlepszy ze Słoweńców Domen Prevc. Jego starszy brat Peter uplasował się na miejscu siódmym. Miejsce piąte zajął Niemiec Stephan Leyhe. Na miejscu szóstym uplasował się, odnotowując kolejny dobry wynik w czołowej dziesiątce, Czech Roman Koudelka. Ósmy był drugi z Polaków Piotr Żyła. Czołową dziesiątkę uzupełnili najlepszy z Norwegów Daniel Andre Tande oraz Niemiec Pius Paschke.

Pucharowe punkty zdobył dzisiaj również młody reprezentant Estonii Artti Aigro (25-ty). 29-ty był Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes.

Młodzieżowy mistrz olimpijski z Lozanny 17-letni Austriak Marco Woergoetter w debiutanckim starcie w zawodach Pucharu Świata wywalczył pierwsze pucharowe punkty (22-gi).

Jan Hoerl, który ukończył konkurs na miejscu piątym został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon i ostatecznie sklasyfikowany został na miejscu 30-tym.

Stefan Kraft objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (963 pkt). Austriak wyprzedza dotychczasowego lidera Karla Geigera (955 pkt) oraz Dawida Kubackiego (884 pkt).

Drugi z konkursów w Sapporo rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie  14:00 CET.