Tři čeští skokani postoupili do hlavního závodu v Oberstdorfu

Erstellt am: 29.12.2017 20:08 / sh

Kvalifikace na úvodní závod 66. ročníku Turné čtyř můstků vyšla českým skokanům ze tří čtvrtin. Na první kolo v Oberstdorfu se může těšit trio Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek a Vojtěch Štursa. Všichni tři Češi ale skončili na přelomu čtvrté a páté desítky a v předposlední den roku na Schattenbergu budou mít v K.O. systému těžké soupeře. Z kvalifikace, kterou posledním skokem vyhrál domácí Richard Freitag, neprošel naopak čtvrtý český skokan na Turné Viktor Polášek. Vítězem kvalifikace se stal lídr Richard Freitag.

Zkušební kolo se skákalo ve velkém větru do zad a nejinak tomu bylo i během kvalifikace, kterou si zkusil i poměrně exotický závodník Arda Ipcioglu z Turecka. Jako první z českých skokanů přišel na řadu Roman Koudelka (na snímku), jenž v druhém tréninkovém kole obsadil třetí pozici za 134 metrů. V kvalifikaci dopadl v zadním větru na 117 metrů, čímž zopakoval výkon z prvního tréninku, a po svém skoku byl druhý. Svůj debut v letošním světovém poháru si odbyl Čestmír Kožíšek, který skočil 118 metrů. S tímto výkonem se zařadil hned za svého krajana a byl na čekané, k postupu potřeboval tři horší skoky. Další dva skokané svůj kvalifikační pokus pokazili a posunuli tak do závodu právě Koudelku.

Bohužel hned poté se kvalifikace nevydařila Viktoru Poláškovi, který dva dny zpět vyskákal výborné druhé místo při Kontinentálním poháru v Engelbergu. Tím si řekl o nominaci na Turné, nicméně na můstku Schattenberg pouze o půl metru překonal hranici 110 metrů a na hlavní závod mohl zapomenout. Jedny z nejhorších větrných podmínek přišly při skoku Vojtěcha Štursy, jenž letos jako jediný dokázal bodovat ve světovém poháru. Dvaadvacetiletý skokan naštěstí nenavázal špatný skok z druhého tréninkového kola. V silném zadním větru dopadl na 113 metrů a zařadil se hned za Koudelku s Kožíškem – také s jistotou prvního kola úvodního závodu v Oberstdorfu.

Ač se mohlo zdát, že závodníci z poloviny startovního pole by neměly svůj skok pokazit a v poklidu postoupit, u Poláka Wolnyho či Ruse Kornilova to neplatilo. Tou dobou již kvalifikaci vládl Rjoju Kobajaši, který předvedl 129 metrů. Na prvním místě nakonec vydržel dalších dvacet skoků, překonal jej až předloňský vítěz Turné Peter Prevc se startovním číslem 48. Kvalifikace se kvůli větru již hodně protahovala.

V jejím závěru se vítr zlepšil. Junširo Kobajaši podtrhl vydařený den japonských bratrů délkou 133 metrů a šel do vedení. Hned po něm vůbec poprvé v kvalifikaci fouklo proti Johannu André Forfangovi. Nor za 140,5 metrů zůstal jen tři body za rekordem můstku, dopadl však na obě nohy a na Japonce to nemohlo stačit. Ten vedl až do posledního skoku celé kvalifikační listiny. Vedoucí muž světového poháru Richard Freitag sice musel na skok čekat kvůli změnám nájezdového okna téměř deset minut, nic si z toho však nedělal a vyhrál o šest bodů. Nejlepší z českých skokanů Roman Koudelka skončil na děleném 39. místě, hned za ním byl Čestmír Kožíšek a 43. pozici obsadil Vojtěch Štursa