Peter Prevc wygrywał ostatni konkurs tej zimy

Utworzono: 20.03.2016 13:04 / sk

Trener słoweńskiej kadry Goran Janus nie krył wzruszenia; Robert Kranjec odśpiewał hymn narodowy wspólnie z kolegami i kilkudziesięciotysięcznym tłumem zgromadzonym dziś na skoczni w Planicy przebrany za orła. A Peter Prevc odniósł 15-te zwycięstwo w sezonie ustanawiając tym samym nowy rekord.

Po idealnym wręcz skoku na odległość 241,5 metra w serii finałowej Prevc otrzymał trzy noty marzeń. Ostatecznie Słoweniec pokonał w finale reprezentacyjnego kolegę Roberta Kranjca oraz Norwega Johanna Andre Forfanga (435 pkt).

Idealny słoweński finał

Finałowe zawody tegorocznego Pucharu Świata w Planicy były spektaklem jednego autora, lub raczej skoczków jednego kraju. W zeszłym roku zwycięstwo Jurija Tepesa pozbawiło Prevca triumfu w klasyfikacji końcowej cyklu. W tym roku jednak Prevc wygrał praktycznie wszystko co było do wygrania – Turniej Czterech Skoczni, Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, Puchar Świata w lotach narciarskich oraz najważniejsze trofeum sezonu klasyfikację generalną Pucharu Świata. Dominacja Słoweńca na skoczniach świata była zauważalna praktycznie od początku sezonu. „To był wspaniały sezon, ciężko będzie go kiedykolwiek powtórzyć,” powiedział po konkursie Prevc.

Dzisiaj Prevc prowadził już na półmetku konkursu (238 metrów). Miejsce drugie zajął ponownie jego rodak Roberta Kranjec (234 i 233 metry; 420,4 pkt), który wspólnie z kolegami i koleżankami z drużyny zgotowali Prevcovi iście królewskie powitanie na wybiegu skoczni. Wisienką na torcie, po tak świetnym występie całej drużyny podczas w finałów w Planicy, było utrzymanie przez Słoweńców drugiego miejsca w klasyfikacji Pucharu Narodów, przed Niemcami. "Jestem bardzo zadowolony z weekendu w Planicy. Zwycięstwo, drugie i trzecie miejsce są naprawdę bardzo dobrym wynikiem. To był wspaniały sezon dla Petera, wręcz nie mogło być lepiej,” powiedział po konkursie Kranjec.

Robert Kranjec, Peter Prevc, Johann Andre Forfang

Forfang najlepszym z Norwegów

Zwycięstwo w tegorocznym Pucharze Narodów Norwegia zapewniała sobie już jakiś czas temu. W finałowym konkursie tego sezonu na podium stanął ponownie Johann Andre Forfang, który poszybował na odległość 226 i 245 metrów (najdalszy skok dnia) (405,4 pkt). „To był wspaniały sezon. Osiągnęliśmy znacznie więcej, niż kiedykolwiek mogliśmy się spodziewać. Bardzo cieszę się, że udało mi się zakończyć sezon na podium z nowym rekordem życiowym. Dzisiejszy skok w finale był w zasadzie pierwszym, w którym udało mi się zrealizować swój plan na 100% i „dogadać się” z rozbiegiem,” powiedział po konkursie Norweg.

Tuż za podium uplasowała się kolejna wielka gwiazda światowych skoków Noriaki Kasai, który w czwartek w Planicy zaliczył 500-tny pucharowy start w karierze. Dzisiaj Japończyk uzyskał 227 i 231,5 metrów i ostatecznie do Forfanga stracił zaledwie 1,2 pkt. Piąty był kolejny z Norwegów Kenneth Gangnes (397,6 pkt). W przeciwieństwie do lat poprzednich, w czołówce dzisiejszego konkursu nie znalazł się żaden reprezentant Austrii czy Niemiec. Michael Hayboeck przegrał walkę o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej z Norwegiem Kennethem Gangnesem zajmując dziś miejsce szóste (396 pkt). Severin Freund, który już wcześniej zapewnił sobie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, dziś był zaledwie siódmy (388,9 pkt).

Sukces Ammanna

Powody do radości i świętowania miał dziś Simon Ammann, który skokiem na odległość 238,5 metra w finale zapewnił sobie miejsce ósme (387,9 pkt). Miejsce dziewiąte zajął dziś rekordzista świata Anders Fannemel, zostając czwartym Norwegiem w czołowej dziesiątce klasyfikacji końcowej tegorocznego Pucharu Świata. Stefan Kraft zakończył sezon zajmując miejsce dziesiąte (381,3 pkt). Tuż za czołową dziesiątką uplasował się 11-ty Richard Freitag, 12-ty był Daniel Andre Tande. Jurij Tepes uplasował się dziś na miejscu 13-tym, wyprzedzając Japończyka Daiki Ito.

Ostatni konkurs Kruczka w roli trenera

W ostatnim konkursie, w którym w roli polskiego szkoleniowca wystąpił Łukasz Kruczek, najlepszym z Polaków był Maciej Kot (15-ty). Za nim uplasowali się Andreas Stjernen, Taku Takeuchi i Roman Koudelka. Miejsce 21-ze zajął Kamil Stoch. Francuz Vincent Descombes Sevoie był 20-ty, ustanawiając własny rekord w ilości pucharowych punktów zdobytych w sezonie.

W Pucharze Narodów, zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami, triumfowali skoczkowie z Norwegii zdobywając imponujące 7202 pkt. Miejsce drugie zajęli Słoweńcy (5760 pkt). Na miejscu trzecim uplasowali się obrońcy tytułu sprzed roku Niemcy (5409 pkt).

Prevc pogromcą rekordów

Peter Prevc ustanowił w tym sezonie kilka nowych rekordów. W sumie zgromadził na koncie aż 2303 pucharowych punktów bijąc dotychczasowy rekord Schlierenzauera. Zwyciężył w 15-tu z 29-ciu rozegranych tej zimy konkursów Pucharu Świata. Na miejscu drugim w klasyfikacji generalnej uplasował się wspomniany wcześniej Severin Freund (1490 pkt), trzeci był Norweg Kenneth Gangnes (1348 pkt).