Podwójne zwycięstwo Słoweńców w Planicy

Utworzono: 18.03.2016 18:19 / sk

Dalszy ciąg słoweńskiego festiwalu skoków narciarskich w Planicy. Dzień po rekordowym 14-tym zwycięstwie triumfatora tegorocznego Pucharu Świata, Robert Kranjec i Peter Prevc zapewnili Słowenii podwójne zwycięstwo w drugim z konkursów indywidualnych. Na najniższym stopniu podium stanął Norweg Johann Andre Forfang. Dla gospodarzy było to szóste zwycięstwo w Planicy z rzędu od 2014 roku.

Robert Kranjec oddał dziś skoki na odległość 224,5 i 236 metrów i odniósł drugie zwycięstwo tej zimy (447,6 pkt). Po konkursie uradowany Słoweniec, który nie krył radości z faktu pokonania utytułowanego rodaka powiedział, „Do końca nie byłem pewny czy mój skok w finale wystarczył do zwycięstwa. Ale teraz bardzo cieszę się, że udało mi się dziś pokonać Petera, on skacze tej zimy naprawdę rewelacyjnie. Moim celem jest zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji lotów narciarskich.”

„Chyba mógłbym pojechać do domu”

Peter Prevc, który po pierwszej serii konkursowej był zaledwie szósty (218 metrów), w serii finałowej oddał najdalszy skok dnia – 242 metry i ostatecznie uplasował się na miejscu drugim (440,5 pkt).  Dla Słoweńca było to 21-sze podium tej zimy. „Zapewniłem już sobie małą kryształową kulę w lotach, ustanowiłem kolejny rekord po raz 21-wszy tej zimy stając na pucharowym podium. Chyba mogę jechać do domu,” powiedział po konkursie Prevc. „Teraz muszę trochę odpocząć przed kolejnymi konkursami w sobotę i niedzielę.”

Forfang nadal niezadowolony

Drugi zawodnik czwartkowego konkursu Johann Andre Forfang stracił dziś do Prevca zaledwie 0,7 pkt (223,5 i 233 metry). „Podobnie jak wczoraj jestem bardzo zadowolony z wyniku, ale nadal uważam, że stać mnie na więcej. Moje skoki nadal nie są idealne. Nie mam pojęcia jak pokonać Słoweńców tutaj w Planicy, idzie im naprawdę świetnie przed własną publicznością.”

Michael Hayboeck był dziś ponownie najlepszym z Austriaków zajmując po skokach na odległość 218 i 233,5 metrów (436,9 pkt) miejsce czwarte.

Norwegowie nadal w formie

Norwegowie, którzy zapewnili już sobie triumf w Pucharze Narodów, zaliczyli kolejny świetny występ; w czołowej dziesiątce znalazło się aż czterech reprezentantów tego kraju. Piąty był Kenneth Gangnes (221 i 223,5 metrów; 425,5 pkt), miejsce ósme zajął Daniel Andre Tande (414,1 pkt), na miejscu dziesiątym uplasował się Anders Fannemel (405,5 pkt). Zwycięzca zeszłorocznego Pucharu Świata Severin Freund dziś ponownie uplasował się poza podium zajmując miejsce szóste (417,5 pkt). W 501-szym pucharowym starcie w karierze Japończyk Noriaki Kasai był siódmy, 2 pkt za Niemcem. Jego reprezentacyjny kolega Daiki Ito zajął miejsce dziewiąte (413,2 pkt), Taku Takeuchi był 13-ty.

Tepes nadal bez idealnego skoku

Tuż poza czołową dziesiątkę uplasowali się 11-ty Roman Koudelka i 12-ty Stefan Kraft. Jurij Tepes nie powtórzył nadal wyniku z zeszłego roku, kiedy to za zwycięski skok otrzymał pięć idealnych not sędziowskich dziś zajmując miejsce 14-te. Czołową piętnastkę uzupełnił kolejny z Norwegów Andreas Stjernen. Zwycięzca kwalifikacji Maciej Kot był najlepszym z Polaków (miejsce 17-te). Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes po raz kolejny udowodnił, że stać go na coraz więcej i dziś uplasował się na miejscu 19-tym, wyprzedzając Richarda Freitaga oraz mistrza olimpijskiego Kamila Stocha. Francuz Vincent Descombes Sevoie zdobył dziś 2 pucharowe punkty kończąc konkurs na miejscu 29-tym.

Kolejny tytuł Prevca

Peter Prevc ma już na swoim koncie 2203 pucharowych punktów. Dziś Słoweniec zapewnił sobie kolejny tytuł zdobywając małą kryształową kulę za loty narciarskie. Niemiec Severin Freund umocnił się na miejscu drugim klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (1454 pkt). Kenneth Gangnes (1303 pkt) i Michael Hayboeck (1261 pkt) powalczą o miejsce trzecie w klasyfikacji końcowej tegorocznego cyklu w niedzielnym konkursie indywidualnym.

Ostatni tej zimy konkurs drużynowy rozegrany zostanie w Planicy w sobotę o godzinie 10:00 CET.