Prevc wygrywa pierwszy z konkursów w Planicy

Utworzono: 17.03.2016 13:17 / sk

Triumfator klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata Peter Prevc zwyciężył w pierwszym z konkursów w słoweńskiej Planicy. Słoweniec pokonał Norwega Johanna Andre Forfanga i rodaka Roberta Kranjca skokami na odległość 223 i 232,5 metra (426,5 pkt).

Wynikiem tym, osiągniętym przed własną publicznością, słoweński lotnik ustanowił dwa nowe rekordy – pierwszy w ilości pucharowych zwycięstw w sezonie (14), drugi w ilości pucharowych punktów zdobytych w sezonie (2123 pkt na dwa konkursy przed zakończeniem sezonu). „W ogóle o tych rekordach nie myślę. Dla mnie najważniejsze jest, że nadal jestem w stanie skakać na naprawdę wysokim poziomie. Cieszę się, że udało mi się dziś zadowolić 20 tysięcy zgromadzonych na skoczni kibiców,” powiedział po konkursie 23-latek.

Johann Andre Forfang, który w miniony weekend w Titisee-Neustadt odniósł pierwsze w karierze pucharowe zwycięstwo, w obydwu seriach konkursowych oddał dziś skoki na odległość 226 metrów (419 pkt) i zajął miejsce drugie. „To był wspaniały konkurs, świetnie mi się tu dzisiaj latało. Moje skoki nie były dziś wprawdzie idealne, ale i tak cieszę się z drugiego miejsca. Atmosfera w Planicy jest zawsze wyjątkowa. Jest szalenie i wspaniale zarazem oddawać skoki przed tak wspaniałą publicznością,” powiedział Forfang.

Po skoku na odległość 223 metrów w pierwszej serii konkursowej, słoweński specjalista od lotów Robert Kranjec oddał w finale najdalszy skok dnia (241,5 metra) i ku uciesze miejscowych kibiców był dziś drugim słoweńskim skoczkiem na podium (414 pkt).

Prowadzący po pierwszej serii konkursowej (227,5 metra) Niemiec Severin Freund oddał w serii finałowej skok na odległość zaledwie 216 metrów i ostatecznie sklasyfikowany został tuż za podium (409,9 pkt).

Piąty był Kenneth Gangnes. Rekordzista świata Anders Fannemel zajął miejsce 9-te, Andreas Stjernen był 11-ty, a Daniel Andre Tande 12-ty zapewniając Norwegii jeszcze jeden wspaniały wynik drużynowy.

Kasai 6-ty w 500-tnym starcie

W 500-tnym pucharowym starcie w karierze Noriaki Kasai ponownie udowodnił, że nadal zalicza się do ścisłej światowej czołówki. 43-latek zajął dziś miejsce szóste.

Najlepszym z Austriaków był dziś siódmy Michael Hayboeck, o trzy oczka wyprzedzając reprezentacyjnego kolegę Stefana Krafta. Miejsce ósme zajął trzeci ze Słoweńców Jurij Tepes.

Niemiec Richard Freitag zajął dziś miejsce 13-te, tuż za nim uplasował się Japończyk Daiki Ito. Mistrzowie olimpijscy Kamil Stoch i Simon Ammann zajęli miejsca 15-te i 16-te.

Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes uplasował się dziś w czołowej 20-tce (18-ty), ustępując Czechowi Romanowi Koudelce.

Czy Prevc zdobędzie kolejne trofeum?

Po zapewnieniu sobie triumfu w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata,  Peter Prevc jest na najlepszej drodze ku zdobyciu małej kryształowej kuli za loty narciarskie po raz trzeci z rzędu. W klasyfikacji tej Słoweniec (350 pkt) wyprzedza Johanna Andre Forfanga (228 pkt) oraz rodaka Roberta Kranjca (220 pkt).

Jutro w Planicy rozegrany zostanie drugi z trzech zaplanowanych na finałowy weekend tegorocznego Pucharu Świata konkurs indywidualny (15:15 CET, kwalifikacje 14:14 CET).