Koudelka odnosi pierwsze zwycięstwo tej zimy

Utworzono: 04.03.2016 23:19 / sk

Roman Koudelka odniósł pierwsze tej zimy zwycięstwo wygrywając pierwszy z konkursów Pucharu Świata w Wiśle. Skokami na odległośc 127, i 133 metrów (269 pkt) piąty po pierwszej serii konkursowej Czech pokonał dziś Norwega Kennetha Gangnesa i japońskiego weterana Noriakieg Kasai.

Koudelka skorzystał dziś na decyzji jaką podjął trener obniżając belkę startową swojemu podopiecznemu. Zapewniło to Koudelce kompensatę i piąte w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Po konkursie uradowany Czech powiedział, „To nie był łatwy konkurs. W serii finałowej wystartowałem z obniżonej belki startowej, ale starałem się nie denerwować. To moje pierwsze pucharowe zwycięstwo tej zimy i jestem z niego bardzo zadowolony, tym bardziej, że odniesione w Polsce, przed tak wspaniałą publicznością. Moim kolejnym celem jest medal olimpijski.”

Koudelka zakończył zwycięską passę triumfatora tegorocznego Pucharu Świata Petera Prevca, który nie miał dziś szczęścia do warunków, a skok na odległość 124 metrów w pierwszej serii konkursowej zapewnił mu zaledwie 13-tą lokatę na półmetku konkursu. W finale Słoweniec poszybował na odległość 131,5 metra i odległością ustąpił jedynie Koudelce.

Gangnes najlepszym z Norwegów

Kenneth Gangnes, który po skokach na odległość 127,5 i 130 metrów o 1 pkt uległ Czechowi, był dziś najlepszym z Norwegów. Po konkursie Gangnes powiedział, „Bardzo cieszę się z moich dzisiejszych skoków. Atmosfera na skoczni była wspaniała, jest inaczej niż na innych skoczniach. Przed weekendem nie czułem się najlepiej. Ale ta skocznia ma coś w sobie, zawsze dobrze mi się tu skacze. Zawsze chciałbym wygrywać, ale już samo podium w jutrzejszym konkursie będzie dla mnie wystarczające.”

Noriaki Kasai skorzystał dziś na błędach konkurencji i po skokach na odległość 128,5 i 134 metrów (265,4 pkt) uplasował się na miejscu trzecim. Trzeci na półmetku konkursu Niemiec Richard Freitag nie zdołał obronić wysokiej lokaty i ostatecznie sklasyfikowany został na miejscu dziewiątym.

Po konkursie Kasai powiedział, „Podium w Wiśle to wielki zaszczyt, ale to już moje piąte trzecie miejsce tej zimy, więc nie do końca jestem zadowolony. W przyszłym tygodniu po raz 500-ty wystartuję w zawodach Pucharu Świata i bardzo chciałabym odnieść w nich zwycięstwo.”

Po skoku na odległość 131,5 metra w pierwszej serii konkursowej, Johann Andre Forfang prowadził na półmetku konkursu. Niestety w finale Norweg nie był w stanie obronić prowadzenia i ostatecznie uplasował się na miejscu czwartym (262,8 pkt).

Freund ponownie za Prevcem

Z łączną notą 260,3 pkt Severin Freund uplasował się 0,7 pkt za Słoweńcem Peterem Prevcem. Trzecim Norwegiem w czołowej dziesiątce był dziś siódmy Daniel Andre Tande (257 pkt). Najlepszym z Austriaków był ósmy Michael Hayboeck (255,7 pkt), jego sąsiad Stefan Kraft zajął dziś zaledwie miejsce 21-sze.

Polacy nieźle

Nieźle prze własną publicznością zaprezentowali się dziś reprezentanci Polski. Kamil Stoch zajął miejsce dziesiąte (254,8 pkt), ustępując Richardowi Freitagowi. 16-ty był Stefan Hula, 18-ty Piotr Żyła, miejsce 19-te zajął Maciej Kot, 20-te Dawid Kubacki. Anders Fannemel i Andreas Stjernen zajęli miejsca 11-te i 12-te. 13-ty był Robert Kranjec. Czołową piętnastkę uzupełnili Taku Takeuchi i Andreas Wank.

Pucharowe punkty zdobył dziś również Francuz Vincent Descombes Sevoie (22-gi). Simon Ammann był 28-my. Miejsce 30-te zajął Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes.

Drugi z konkursów w Wiśle rozegrany zostanie w sobotę o godzinie 16:00 CET.