Peter Prevc wygrywa w Ałmaty i zdobywa kryształową kulę

Utworzono: 28.02.2016 15:58 / sk

Peter Prevc zwyciężył w drugim konkursie Pucharu Świata w kazachskim Ałmaty zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata. Skokami na odległość 139,5 i 139 metrów Słoweniec wyprzedził Severina Freunda i Daniela Andre Tande. Prevc wyrównał dziś jeden z rekordów Gregora Schlierenzauera odnosząc 13-te zwycięstwo w sezonie.

Prevc, który jest drugim w historii słoweńskim zdobywcą kryształowej kuli, po Primożu Peterce, powiedział po konkursie, „To najwspanialszy moment mojej dotychczasowej kariery, kiedy zdałem sobie wreszcie sprawę, że wygrałem tegoroczny Pucharu Świata. Trwało to siedem sezonów, w zeszłym sezonie prawie mi się udało, a teraz miałem szansę udowodnić, że jestem w stanie tego dokonać. Moim celem jest zawsze oddawanie idealnych skoków, to niestety zdarza się tylko raz, góra dwa razy w sezonie. Przede mną więc ciągle wiele pracy. Do wygrania jest jeszcze przecież mała kryształowa kula za loty narciarskie. Mam więc przed sobą jeszcze jeden cel.”

Freund z nowym rekordem skoczni

Severin Freund zbliżył się dziś do najgroźniejszego oponenta po skokach na odległość 137 i 141,5 w serii finałowej, w której ustanowił nowy rekord skoczni. Ostatecznie jednak Niemiec był drugi (314,3 pkt). „Chciałbym zmniejszyć dystans do Petera, ale on jest po prostu zbyt mocny. Cieszę się, że moje skoki są coraz lepsze i udało mi się dziś stanąć na drugim stopniu podium.”

Trzeci Daniel Andre Tande oddał dziś skoki na odległość 140,5 i 139,5 metrów (310,9 pkt) po raz czwarty tej zimy stając na pucharowym podium. Po konkursie Norweg powiedział, „Jestem bardzo zadowolony. Moje skoki są obecnie na bardzo wysokim poziomie, mam nadzieję, że tak będzie do końca sezonu.”

Austriacy tuż za podium

Stefan Kraft i Michael Hayboeck, którzy w Kuopio wspólnie stali na pucharowym podium, dziś zajęli miejsca czwarte i piąte. Kraft oddał skoki na odległość 139 i 138,5 metrów (306,4 pkt). Zaledwie 0,4 pkt za nim piąty Hayboeck uzyskał 135,5 i 137 metrów.

Szósty był Niemiec Richard Freitag (294,6 pkt). Jego reprezentacyjny kolega Andreas Wellinger zajął miejsce dziesiąte (280,3 pkt)

Silni Japończycy

Noriaki Kasai (294,3 pkt) uplasował się dziś na miejscu siódmym, ósmy był Taku Takeuchi (293,4 pkt). Miejsce dziewiąte zajął reprezentant Norwegii Kenneth Gangnes (288,6 pkt). Jedenasty był Niemiec Stephan Leyhe. Najlepszym z Czechów był dziś 12-ty Roman Koudelka. Na miejscu 13-tym uplasował się kolejny Norweg Andreas Stjernen. Czołową piętnastkę uzupełnili Daiki Ito i Robert Kranjec. Szesnasty był Szwajcar Simon Amman. Na miejscu 17-tym uplasowali się ex-aequo rekordzista świata Anders Fannemel i Słoweniec Jurij Tepes. Trochę lepiej niż w sobotnim konkursie zaprezentowali się reprezentanci Polski. Dawid Kubacki był 25-ty, Andrzej Stękała 28-my.

Prevc z szansami na kolejny tytuł

Na sześć konkursów przed końcem sezonu, z 1898 pkt na koncie Peter Prevc o 619 pkt wyprzedza Severina Freunda. Trzeci jest Michael Hayboeck (1143 pkt), miejsce czwarte zajmuje Kenneth Gangnes (1073 pkt) wyprzedzając Stefana Krafta (913 pkt).

Po zwycięstwie w tegorocznym Turnieju Czterech Skoczni, zdobyciu tytułu mistrza świata w lotach narciarskich oraz kryształowej kuli za triumf w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata, Peter Prevc ma szanse na jeszcze jedno trofeum do kolekcji. Słoweniec prowadzi obecnie w klasyfikacji generalnej lotów narciarskich.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w najbliższy piątek i sobotę w Wiśle.