Hayboeck z drugim zwycięstwem w Lahti

Utworzono: 21.02.2016 18:14 / sk

Michael Hayboeck zwyciężył również w drugim konkursie Pucharu Świata w fińskim Lahti. Konkurs, który pierwotnie zaplanowany został na skoczni dużej, został z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych rozegrany na skoczni normalnej. Austriak oddał dziś skoki na odległość 98,5 i 100 metrów i z łączną notą 241,4 pkt pokonał Karla Geigera oraz Taku Takeuchi.

Po konkursie Hayboeck powiedział, „To był dla mnie wspaniały weekend. Dwa zwycięstwa na dwóch różnych skoczniach. Zawody testowe przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata nie mogły wypaść lepiej. Pamiętam, cztery lata temu również skakaliśmy na skoczni normalnej, pogoda również nas nie rozpieszczała. Teraz już wiem, że lubię tutejszą skocznię. Warunki były dziś naprawdę trudne, do zwycięstwa nie wystarczyły dobre skoki, ale i sporo szczęścia.”

Pierwsze podium Geigera

Karl Geiger, który oddał dziś skoki na odległość 96 i 99,5 metra (232,2 pkt), stanął na pucharowym podium po raz pierwszy w karierze. Po konkursie Niemiec powiedział, „Jestem przeszczęśliwy. To moje pierwsze podium Pucharu Świata w karierze. Oddałem dziś dwa dobre skoki, niestety lądowanie w finale nie było najlepsze. Uważam, że jury podjęło słuszną decyzję przenosząc konkurs na skocznię normalną.”

Na najniższym stopniu podium uplasował się reprezentant Japonii Taku Takeuchi, który swoje ostatnie miejsce w top-3 zawodów Pucharu Świata osiągnął w grudniu 2013 roku (96 i 95,5 metra; 229,9 pkt). „Od ostatniego podium minęły już dwa lata, jestem więc bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku,” powiedział po konkursie uradowany Japończyk.

Tuż za podium uplasował się Czech Roman Koudelka, osiągając najlepszy wynik tej zimy (89 i 95,5 metra; 228,6 pkt).

Niemcy ofiarą wiatru

Skoczkowie z czołówki Pucharu Świata padli dziś ofiarą wiatru. Severin Freund (91 i 95,5 metra; 225,8 pkt) awansował dziś z miejsca 14-tego zajmowanego na półmetku konkursu na miejsce piąte. Drugi po pierwszej serii konkursowej Andreas Wank oddał swój finałowy skok przy silnym sprzyjającym wietrze, nie wylądował jednak z telemarkiem, co ostatecznie pozwoliło mu jedynie na zajęcie miejsca szóstego, 0,3 pkt za reprezentacyjnym kolegą. Wyniki reprezentantów Norwegii również odbiegały od normy do jakiej nas ostatnio przyzwyczaili. W czołowej dziesiątce znalazło się jedynie dwóch Norwegów – siódmy był Daniel Andre Tande (224,7 pkt), miejsce dziesiąte zajął Johann Andre Forfang (223,7 pkt). Ósmy był Stefan Kraft (224,2 pkt).

Dobry skok Prevca w finale

Lider klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata Peter Prevc podzielił los Severina Freunda. Po pierwszej serii konkursowej Słoweniec zajmował dalekie 22-gie miejsce. W serii finałowej Prevc poszybował na odległość 95,5 metra i ostatecznie awansował na miejsce dziewiąte (223,8 pkt).

Do konkursu nie awansował dziś dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch. Najlepszym z Polaków był dziś 11-ty Dawid Kubacki, który na półmetku konkursu zajmował wysoką 4-tą lokatę. Miejsca 11-te i 12-te zajęli Stephan Leyhe i Andreas Wellinger. Czołową piętnastkę uzupełnili Jakub Janda i Domen Prevc.

Niezadowolony Kasai

Noriaki Kasai nie krył niezadowolenia z miejsca 16-tego. Japończyk zdołał jednak wyprzedzić 17-tego Simona Ammanna. 22-gi był Kenneth Gangnes. Czwarty na półmetku konkursu Austriak Philipp Aschenwald nie zdołał utrzymać wysokiej lokaty i ostatecznie ukończył dzisiejszy konkurs na miejscu 24-tym. Jedyny Francuz w serii finałowej Vincent Descombes Sevoie uplasował się na miejscu 25-tym.

Niemcy ponownie na miejscu drugim

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Severin Freund nieznacznie zbliżył się do pozycji lidera, Peter Prevc (1648 pkt) o 541 pkt wyprzedza jednak reprezentanta Niemiec. Trzeci jest nadal Kenneth Gangnes (999 pkt). Po dwóch zwycięstwach odniesionych w Lahti, na miejsce czwarte z szóstego awansował Michael Hayboeck (918 pkt). Piąty jest Johann Andre Forfang (845 pkt).

Po zmaganiach w Lahti, na miejsce drugie w Pucharze Narodów powrócili reprezentanci Niemiec (4016 pkt). Słowenia zajmuje miejsce trzecie (3974 pkt). Na prowadzeniu znajdują się nadal reprezentanci Norwegii (4932 pkt).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną już w poniedziałek w fińskim Kuopio. Najpierw rozegrane zostaną kwalifikacje do wtorkowego konkursu indywidualnego. O godzinie 17:15 CET rozpocznie się odwołany w Lahti konkurs drużynowy