Prevc wygrywa z upadkiem

Utworzono: 14.02.2016 18:51 / sk

Peter Prevc zwyciężył w trzecim konkursie w norweskim Vikersund umacniając się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Skokami na odległość 237 i 249 metrów (469 pkt) i pomimo upadku w serii finałowej Słoweniec pokonał dziś Stefana Krafta oraz Andreasa Stjernena.

Po konkursie Prevc powiedział, „Moje skoki dziś były naprawdę dobre. W drugiej serii miałem szczęście co do warunków, odleciałem naprawdę daleko, cieszę się więc, że udało mi się wylądować bez poważniejszych problemów. Lądowanie po skoku na odległość 249 metrów do najłatwiejszych nie należy, zwłaszcza przy tylnym wietrze, impakt był naprawdę spory. Nie odczuwam póki co żadnego bólu, pewnie przez adrenalinę, zobaczymy kiedy mi przejdzie. To był wspaniały weekend dla całej naszej drużyny, nie tylko weekend zresztą. Zwyciężyliśmy we wszystkich pięciu konkursach w Norwegii, mam nadzieję, że Norwegowie nas za to nie znienawidzą.”

Kraft z rekordem Austrii

Drugi dziś Stefan Kraft poszybował na odległość 238 i 231 metrów (461,6 pkt) ustanawiającym tym samym nowy rekord kraju. Po konkursie Austriak powiedział, „To był wspaniały konkurs, dla takich skoków to robimy, dla takich skoków trenujemy ciężko przez cały rok. Nowy rekord kraju to wielka sprawa. Wszystkie norweskie konkursy w tym roku były dla nas bardzo udane. Lubię Lahti, więc i tam liczę na dobry wynik. Podobnie zresztą jak w Kuopio. Mam nadzieję, że uda mi się uplasować tam co najmniej w top-5, może nawet top-3.”

Po skokach na odległość 249 i 231 metrów (259,7 pkt)Andreas Stjernen po raz trzeci w karierze stanął dziś na pucharowym podium. „To był wspaniały dzień. Nie ukrywam, że byłem lekko zdziwiony, kiedy w kwalifikacjach udało mi się odlecieć aż tak daleko; nie dałbym już rady skoczyć dalej. Nadal jestem w szoku, mój poziom adrenaliny sięga zenitu, więc pewnie minie jeszcze chwila zanim zupełnie ochłonę. W pierwszej serii trafiłem na super warunki, przy tak niskiej prędkości nie leciałem wysoko, więc lądowanie nie było problemem. Na stracie w serii finałowej wiedziałem, że chłopaki świetnie poskakali, byłem więc zarówno podekscytowany jak i trochę stremowany.”

Dobry Freund, wspaniali Norwegowie

Tuż za podium uplasował się dziś po skokach na odległość 236,5 i 226,5 metra (454,5 pkt) Severin Freund. Zaledwie 0,3 pkt za Niemcem sklasyfikowany został Daniel Andre Tande (229,5 i 242 metry). Szósty był Kenneth Gangnes (447,7 pkt), siódmy Johann Andre Forfang (443,2 pkt), miejsce ósme zajął Anders Fannemel (434,1 pkt).

Dziewiąty był Michael Hayboeck (429,2 pkt). Czołową dziesiątkę uzupełnił najlepszy z Japończyków Noriaki Kasai (415 pkt), wyprzedzając reprezentacyjnego kolegę Taku Takeuchi.

Żyła powraca

Piotr Żył osiągnął dziś najlepszy wynik tej zimy zajmując miejsce 12-te. 13-ty był mistrz olimpijski Simon Ammann. Pomimo bólu odczuwanego po piątkowym upadku, Słoweniec Jurij Tepes włączył się dziś ponownie do walki o czołowe lokaty i ukończył konkurs na miejscu 14-tym. W czwartym stracie w zawodach Pucharu Świata po raz drugi zapunktował również reprezentant Niemiec Markus Eisenbichler. Miejsca od 16-tego do 19-tego zajęli reprezentanci Niemiec i Norwegii - Joachim Hauer, Richard Freitag, Robert Johansson oraz Andreas Wank. Trzeci z Austriaków Manuel Poppinger był 20-ty.

Punkty dla Boyd-Clowesa

Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes odniósł kolejny sukces plasując się na miejscu 22-gim, 25-ty był Francuz Vincent Descombes Sevoie. Jedynym Czechem w serii finałowej był 29-ty dziś Cestmir Kozisek. Amerykanin Kevin Bickner zajął miejsce 30-te.

Prevc z nadzieję na obie kryształowe kule

Peter Prevc nadal wydaje się niepokonany. Na pięć tygodni przed finałowymi konkursami tegorocznego Pucharu Świata w Planicy Słoweniec zgromadził na swoim koncie 1574 pkt i o 572 pkt wyprzedza obrońcę tytułu sprzed roku Severina Freunda. Miejsce trzecie zajmuje Kenneth Gangnes (940 pkt).

Po trzech z pięciu konkursów w klasyfikacji lotów prowadzi również Peter Prevc (250 pkt). Drugi jest Kenneth Gangnes (170 pkt), trzeci Stefan Kraft (165 pkt). Pierwszy w piątek i trzeci w sobotę Robert Kranjec, który dziś nie zakwalifikował się do serii finałowej, zajmuje miejsce czwarte (160 pkt).

Norwegowie z pewnym zwycięstwem w Pucharze Narodów

W Pucharze Narodów prowadzą Norwegowie (4629 pkt) i wygląda na to, że nikt nie zdoła im już tego prowadzenia do końca sezonu odebrać. Po trzech zwycięstwach w Norwegii na miejsce drugie awansowali skoczkowie Słowenii (3849 pkt). Miejsce trzecie zajmują Niemcy (3594 pkt).

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w przyszłym tygodniu w fińskim Lahti.