Severin Freund takes home win at 4-Hills opener

Utworzono: 29.12.2015 20:26 / sk

Severin Freund zwyciężył w inauguracyjnym konkursie 64-tego Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Skokami na odległość 126 i 137,5 metrów (307,2 pkt) mistrz świata awansował z miejsca szóstego zajmowanego na półmetku konkursu i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w turniejowym konkursie. Miejsce drugie zajął Michael Hayboeck, trzeci był Peter Prevc.

Michael Hayboeck, drugi zawodnik zeszłorocznego turnieju, zapewnił podium Austrii, której reprezentanci zwyciężyli w siedmiu ostatnich edycjach konkursu. Hayboeck poszybował dziś na odległość 130 i 139 metrów (304,2 pkt). Faworyt Peter Prevc prowadził po pierwszej serii konkursowej, niestety skok na odległość 130 metrów w serii finałowej pozwolił mu jedynie na zajęcie miejsca trzeciego (299,9 pkt).

Fannemel najlepszym z Norwegów

Tuż za podium uplasował się rekordzista świata Anders Fannemel (130,5 i 129 metrów; 295,8 pkt). W wieku 43 lat Noriaki Kasai ma nadal szanse na pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju (127 i 133,5 metra; 290,6 pkt). Po konkursie Japończyk powiedział, „Obydwa skoki były prawie idealne, to był wspaniały dzień. Mam nadzieję, że następnym razem będzie jeszcze lepiej i uda mi się nawet wygrać. Czuję się jakbym miał 23 lata.”

Silni Norwegowie

Kenneth Gangnes (288,6 pkt), Johann Andre Forfang (278,8 pkt) i Daniel Andre Tande (273,9 pkt) zapewnili Norwegii świetny wynik w dzisiejszym konkursie. Tuż poza czołową dziesiątką na miejscu 11-tym uplasował się kolejny reprezentant Norwegii Joachim Hauer. Po konkursie Kenneth Gangnes powiedział, „To był dobry dzień i sprawiedliwy konkurs. Zmiany belek trochę nas wytrącały z równowagi, ale ostatecznie i tak wygrał najlepszy. Uważam, że walka o zwycięstwo końcowe rozegra się pomiędzy Freundem i Prevcem, nie należy jednak zapominać o Hayboecku." Obrońca tytułu sprzed roku Stefan Kraft dziś był siódmy (287,7 pkt), ale już na tym etapie traci do prowadzącego Freunda około 20 pkt. Miejsce dziewiąte zajął dziś triumfator zeszłorocznego konkursu w Innsbrucku Richard Freitag (276,5 pkt). .

Stabilniejszy Ammann

Podobnie jak w poniedziałkowych kwalifikacjach, także i dziś ze zdecydowanie lepszej strony zaprezentował się Simon Ammann, kończąc konkurs na miejscu 12-tym. Po konkursie Szwajcar powiedział, „To był fajny konkurs. Niełatwo skakać mi w konkursie z problemami technicznymi, z jakimi się obecnie zmagam. Tracę już wystarczająco dużo w klasyfikacji łącznej, mogę więc skupić się już tylko i wyłącznie na oddawaniu dobrych skoków.”

Awans Niemców w finale

Świetny występ reprezentantów gospodarza, zwłaszcza w serii finałowej, uzupełnili Andreas Wank, Stephan Leyhe i Andreas Wellinger zajmując miejsca od 13-tego do 15-tego. Zaledwie 22-ty na półmetku konkursu Andreas Wank nie krył zadowolenia, „To był wspaniały konkurs. W serii finałowej byliśmy już bardziej rozluźnieni. W pierwszej serii byliśmy wszyscy zbyt spięci. W finale zaatakowaliśmy na całego.” Wellinger dodał, “Dziś wiatr nie sprawiał żadnych problemów, sam je sobie sprowadziłem na głowę. W serii finałowej nieco lepiej poradziłem sobie technicznie i od razu poleciałem 10 metrów dalej. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach uda mi się oddać sześć skoków podobnych do dzisiejszego finałowego.” Michael Neumayer, 19-ty w pierwszym starcie w Pucharze Świata tej zimy, powiedział, „Dziś skorzystałem głownie z mojego doświadczenia. Nie jestem jeszcze w najlepszej formie, tym bardziej cieszy mnie dzisiejszy wynik.” Dzień do udanych zaliczą dziś z pewnością również 17-ty Francuz Vincent Descombes Sevoie oraz 18-ty Taku Takeuchi.

Fettner niezadowolony

Manuel Fettner i Andreas Stjernen plasowali się ex-aequo na miejscu 20-tym. 22-gi był najlepszy z Czechów Jakub Janda. Po konkursie Fettner powiedział, „Nie jestem do końca zadowolony. Pierwszy skok był naprawdę fatalny, najgorszy od tygodni. Jestem zły na samego siebie.” Dwukrotny mistrz olimpijski w Soczi Kamil Stoch był dziś jedynym Polakiem, który zdołał awansować do serii finałowej (23-ci). W trudnych i zmiennych warunkach w jakich przyszło mu skakać, młody Słoweniec Domen Prevc zajął miejsce 27-me. Jedynym reprezentantem Rosji w serii finałowej był Evgeniy Klimov, który ukończył konkurs na miejscu 28-ym.

Schlierenzauer poza finałem

Dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni Gregor Schlierenzauer nie zdołał awansować dziś do serii finałowej i ostatecznie musiał zadowolić się miejscem 31-szym. Słoweniec Jurij Tepes miał dziś strasznego pecha i po słabym skoku zajął ostatnie 50-te miejsce.

Drugi z konkursów Turnieju 4 Skoczni rozegrany zostanie w Nowy Rok w Garmisch-Partenkirchen. Popzedzą go czwartkowe kwalifikacje.