Peter Prevc ponownie najlepszy

Utworzono: 20.12.2015 17:08 / sk

Peter Prevc zwyciężył również w drugim z konkursów Pucharu Świata rozegranym w szwajcarskim Engelbergu odnosząc trzecie zwycięstwo tej zimy. Słoweniec umocnił się na pozycji lidera i faworyta do zwycięstwa w rozpoczynającym się już 28 grudnia Turnieju Czterech Skoczni. W pierwsze serii konkursowej Prevc oddał skok na odległość 138,5 metra, w drugiej ustanowił nowy rekord skoczni – 142 metry. Z łączną notą 304,2 pkt Słoweniec wyprzedził Michaela Hayboecka i Kennetha Gangnesa.

Po konkursie triumfator powiedział, „To wspaniałe uczucie wgrać dwa konkursy na tej samej skoczni w ciągu 24 godzin. Już w trakcie skoku wiedziałem, że będzie daleko, ale do końca nie zdawałem sobie sprawy, że aż tak, dopóki nie zobaczyłem na własne oczy. Nie martwi mnie fakt, że skocznia zostanie niebawem przebudowana, już na zawsze pozostanę rekordzistą tej obecnej, a za rok będę miał szansę ustanowić nowy rekord. Jeszcze dziś wracamy do domu, gdzie czeka nas kilka dni treningu fizycznego. W przyszłym tygodniu w Planicy rozegrane zostaną mistrzostwa kraju. Święta spędzę w domu z rodziną.”

Hayboeck ponownie na podium

Po skokach na odległość 136,5 i 135,5 metrów (284,8 pkt) Michael Hayboeck zajął dziś miejsce drugie, osiągając drugie podium tej zimy. Po konkursie Austriak powiedział, „Mój skok w serii finałowej był naprawdę dobry. Rozpoczynam przerwę świąteczną w wyśmienitym humorze. Turniej Czterech Skoczni to pierwsza z wielkich imprez tej zimy, ale teraz muszę na chwilę o tym zapomnieć, przede mną kilka świątecznych dni z rodziną.”

Skoki na odległość 135 i 132 metrów (279,8 pkt) zapewniły Kennethowi Gangnesowi trzecie podium tej zimy. „Jestem bardzo zadowolony z moich dzisiejszych skoków. Nie rozumiem dlaczego wszyscy pytają o nasz tegoroczny sekret, trenujemy tak samo od lat. Mamy wspaniałych trenerów i świetną drużynę, motywujemy się więc nawzajem. Wracamy teraz do Norwegii, gdzie spędzimy kilka dni z rodzinami, no i trochę potrenujemy oczywiście.”

Forfang tuż za podium

Tuż za podium uplasował się dziś inny Norweg Johann Andre Forfang, który poszybował na odległość 136 I 131 metrów (276,5 pkt). Po drugim miejscu zajętym w sobotnim konkursie, dziś Domen Prevc osiągnął kolejny świetny wyniki i zajął miejsce piąte (137 i 128,5 metrów; 273,8 pkt). Triumfator zeszłorocznego Pucharu Świata Severin Freund zaprzepaścił szanse na lepszy wynik lądowaniem  bez telemarku w obydwu seriach konkursowych i ostatecznie ukończył konkurs na miejscu szóstym (271,3 pkt). Czwarty po pierwszej serii konkursowej Richard Freitag, upadł po lądowaniu w serii finałowej i sklasyfikowany został na miejscu siódmym.

Kraft i Wellinger w dziesiątce

W czołowej dziesiątce dzisiejszego konkursu znaleźli się również ósmy Stefan Kraft (261,3 pkt) oraz dziewiąty Andreas Wellinger, ze startą zaledwie 0,5 pkt do tego pierwszego. Trzeci wczoraj Noriaki Kasai dziś zamknął czołową dziesiątkę (259 pkt).

Z dobrej strony zaprezentowali się dziś również pozostali Austriacy, Manuel Fettner był 11-ty, a Manuel Poppinger 12-ty. Najlepszym z Czechów był 13-ty Roman Koudelka.

Ammann z awansem

Szwajcar Simon Ammann awansował dziś z miejsca 29-tego na 14-te. Niemiec Stephan Leyhe po raz kolejny pokazał na co go naprawdę stać i ukończył konkurs na wysokim 15-tym miejscu. Podobnie jak 23-ci dziś Francuz Ronan Lamy-Chappuis. Niestety dzisiejszego startu do udanych ponownie nie zaliczą reprezentanci Polski. Kamil Stoch, Klemens Murańka i Maciej Kot zajęli miejsca 26-te, 28-te i 30-te. Rekordzista świata w długości skoku Norweg Anders Fannemel, który zwyciężył w kwalifikacjach rozegranych bezpośrednio przed konkursem, został zdyskwalifikowany jeszcze przed startem. Niestety nie pierwszy raz tej zimy.

Prevc w żółtej koszulce na turniej

Peter Prevc umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (564 pkt) i o 165 pkt wyprzedza drugiego Severina Freunda. Miejsce trzecie zajmuje Kenneth Gangnes (370 pkt). W Pucharze Narodów Niemcy wyprzedzają Norwegię i Słowenię.

Po krótkiej świątecznej przerwie skoczkowie powrócą do rywalizacji 28 grudnia, kiedy to rozegrane zostaną kwalifikacje do pierwszego z konkursów Turnieju 4 Skoczni w niemieckim  Oberstdorfie.