Podwójne zwycięstwo braci Prevc

Utworzono: 19.12.2015 17:06 / sk

Peter Prevc zwyciężył w pierwszym z konkursów w Engelbergu pokonując młodszego brata Domena. Peter i Domen Prevc zostali pierwszymi w historii zawodów Pucharu Świata braćmi podwójnym zwycięzcami pucharowego konkursu.

Peter Prevc oddał skoki na odległość 139,5 i 134,5 metrów (297,1 pkt). Po konkursie Słoweniec tak skomentował swój dzisiejszy wynik, „To był wspaniały dzień dla mnie i mojej rodziny. Zwłaszcza mój pierwszy skok był wręcz idealny, jestem z niego bardziej niż zadowolony. Skok w serii finałowej był już nieco słabszy. Wydaje mi się, że potrafię poradzić sobie już z presją bycia jednym z faworytów do zwycięstwa w tegorocznym Turnieju 4 Skoczni. Ale jeszcze zbyt wcześnie by o tym myśleć. Jutro przed nami kolejny konkurs w Engelbergu, a do końca turnieju jeszcze bardzo daleko.”

Peter Prevc

Pierwsze pucharowe podium Domena

Po skokach na odległość 133,5 i 134 metrów (283,5 pkt) 16-letni Domen Prevc osiągnął dziś pierwsze w karierze podium w zawodach Pucharu Świata. Po konkursie nastolatek powiedział, „Nie spodziewałem się aż takiego wyniku. Obawiałem się skakania na tak dużej wysokości npm, ale udało mi się oddać dwa dobre skoki. Peter jest dla mnie inspiracją. Pcha mnie do przodu, motywuje, sprawia, że jestem coraz lepszy w tym co robię.”

Rekord Kasai

W wieku 43 lat, Noriaki Kasai został najstarszym skoczkiem w historii, który stanął na pucharowym podium. Za skoki na odległość 131,5 i 134 metry Japończyk uzyskał dziś 283,5 pkt. Po pierwszej serii konkursowej weteran światowych skoczni zajmował zaledwie miejsce 12-te. Po konkursie Kasai powiedział, „Jestem bardzo zadowolony. Dla był świetny konkurs w moim wykonaniu. Jutro chciałbym ponownie oddać dalekie skoki, marzy mi się zwycięstwo. Turniej 4 Skoczni jest dla mnie wyjątkowy i chciałby stawać na podium każdego z konkursów.”

Tuż za podium uplasował się dziś najlepszy z Niemców Richard Freitag (132,5 i 128,5 metrów; 272,3 pkt) wyrównując swój najlepszy wynik tej zimy osiągnięty w konkursie inauguracyjnym w Klingenthal.

Silni Norwegowie, dziś bez podium

Po raz pierwszy tej zimy na pucharowym podium nie stanął żadne z reprezentantów Norwegii. Piąty był jednak Kenneth Gangnes (127 i 135 metrów; 271,6 pkt), który o zaledwie 0,1 pkt wyprzedził rodaka, rekordzistę Andersa Fannemela, dla którego był to najlepszy wynik tej zimy.

Najlepszym z Austriaków był siódmy dziś Stefan Kraft (269,8 pkt), wyprzedzając zwycięzcę zeszłorocznego Pucharu Świata Severina Freunda (265,7 pkt). Miejsca dziewiąte i dziesiąte zajęli Michael Hayboeck (264,7 pkt) i Manuel Fettner (264,3 pkt), zapewniając Austrii najlepszy wynik tej zimy. 13-ty był ponadto Andreas Kofler.

Chociaż żaden z Norwegów nie stanął dziś na pucharowym podium, podopieczni Alexandra Stoeckla zaliczyli kolejny udany start. Joachim Hauer był dwunasty, ulegając Romanowi Koudelce. Johann Andre Forfang i Andreas Stjernen zajęli miejsca 14-te i 15-te. Tom Hilde ukończył konkurs na miejscu 17-tym, ulegając Niemcowi Andreasowi Wankowi.

Pucharowe punkty Stękały

Dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch nadal nie powrócił do dawnej formy i dziś był zaledwie 20-ty. Pierwsze pucharowe punkty w pierwszym starcie w zawodach Pucharu Świata w karierze zdobył za to Andrzej Stękała (27-my). Ani Simonowi Ammannowi (21-szy), ani Gregorowi Deschwandenowi (30-ty) nie udało się dziś rozpalić serc szwajcarskich kibiców. Francuz Ronan Lamy Chappuis po raz kolejny zdobył kilka wartościowych pucharowych punktów (29-ty).

Drugi z konkursów w Engelbergu rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 14:15. Kwalifikacje rozpoczną się o 12:45 CET.