Kolejny triumf Kennetha Gangnesa

Utworzono: 06.09.2015 15:10 / sk

Kenneth Gangnes odniósł zwycięstwo w drugim konkursie rozegranym dziś w rosyjskim Czajkowskim. Po wczorajszym zwycięstwie na skoczni normalnej, Norweg również dzisiaj pokonał rywali po skokach na odległość 128,5 i 130 metrów (249,9 pkt). Miejsce drugie zajął Polak Jan Ziobro, trzeci, podobnie jak wczoraj był Joachim Hauer.

Po konkursie Gangnes powiedział, “Jestem w dobrej formie. Te dwa zwycięstwa dały mi dużo wiary we własne możliwości. Nie mam pojęcia dlaczego aż tak dobrze mi obecnie idzie. Przez ostatni rok udało mi się uniknąć kontuzji, które wcześniej dość mocno dawały mi się we znaki, może to właśnie dlatego. No i jestem o cały rok starszy. Objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej nie jest dla mnie na tym etapie celem samym w sobie. Następnym razem pewnie pojawię się na skoczni dopiero w Hinzenbach.”

Jan Ziobro po raz drugi w karierze stanął na podium letniego Grand Prix. Polak oddał dziś skoki na odległość 130 i 126,5 metrów, zdobywając łącznie 242,4 pkt. Po konkursie powiedział, „Liczyłem na dobry start i jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku. Wczoraj miałem problemy z pozycją najazdową na rozbiegu, dzisiaj było już znacznie lepiej. Nie ukrywam, że wolę duże skocznie.”

Hauer na prowadzeniu po pierwszej serii

Joachim Hauer, który po skoku na odległość 126,5 metra prowadził na półmetku dzisiejszego konkursu, w serii finałowej oddał skok na odległość 123 metrów (238,9 pkt) i ostatecznie sklasyfikowany został na miejscu trzecim. Po konkursie Norweg powiedział, „Nie ukrywam, że przed skokiem w serii finałowej byłem zdenerwowany. To było moje pierwsze prowadzenie w karierze. Sam skok nie był najgorszy, jestem naprawdę zadowolony z dzisiejszego wyniku. Nie można przecież oczekiwać zbyt wiele.”

Jan Ziobro, Kenneth Gangnes, Joachim Hauer

Drugi wczoraj Słoweniec Robert Kranjec, dziś po skokach na odległość 127 i 129,5 metrów zajął miejsce czwarte, tracąc do podium zaledwie 0,8 pkt.

Silni Japończycy

Miejsce piąte zajął Kento Sakuyama (236,2 pkt), który obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Grand Prix. Jego reprezentacyjny kolega Junshiro Kobayashi był szósty (230,4 pkt).

Dobry występ Polacy zawdzięczają dziś nie tylko Janowi Ziobro, ale również Piotrowi Żyle (229,5 pkt), który z miejsca 21-szego awansował po świetnym skoku w serii finałowej na miejsce siódme, oraz Kamilowi Stochowi (223 pkt), który na półmetku zawodów był zaledwie 26-ty, a ostatecznie ukończył konkurs na miejscu dziesiątym.

W czołowej dziesiąte dzisiejszego konkursu znaleźli się również ósmy Słoweniec Anze Semenic, oraz dziewiąty Rosjanin Dimitry Vassiliev. Tuż za czołową dziesiątką uplasowali się Shohei Tochimoto i Anze Lanisek, trzynasty był najlepszy z Czechów Jan Matura. Piętnastkę uzupełnili Japończyk Kenshiro Ito I najlepszy ze Szwajcarów Luca Egloff. Równie dobrze jak wczoraj zaprezentował się młody reprezentant Czech Viktor Polasek (24-ty). Pucharowe punkty zdobył również Koreańczyk Seou Choi (25-ty).

Paschke punktuje dla Niemiec

27-my Pius Paschke był dziś najlepszym z Niemców. Fin Juho Ojala zajął miejsce 29-te. Estończyk Martti Nomme zakwalifikował się do serii finałowej zawodów letniego Grand Prix po raz pierwszy w karierze (30-ty).

Do końca tegorocznego sezonu letniego pozostały już tylko trzy konkursy w Ałmaty i Hinzenbach. W klasyfikacji generalnej prowadzi nadal Japończyk Kento Sakuyama (420 pkt). Na miejsce drugie, po dwóch zwycięstwach w Czajkowskim, awansował Norweg Kenneth Gangnes, który traci do lidera zaledwie 78 pkt. Trzeci jest nadal Severin Freund (280 pkt), którego pewnie nie zobaczymy już na skoczni tego lata. Miejsce czwarte zajmuje Słoweniec Robert Kranjec (257 pkt).