Peter Prevc "Sportowcem roku"

Utworzono: 05.04.2015 18:46 / sk

Wzorem lat ubiegłych, również  i w tym nasi fani otrzymali możliwość wyboru sportowca roku, objawienia roku oraz trenera roku.

Po ekscytujących konkursach finałowych tegorocznego Pucharu Świata rozegranych na skoczni mamuciej w słoweńskiej Planicy, tytuł „skoczka roku” zdobył Peter Prevc. Słoweniec, który nie zdobył Kryształowej Kuli tylko z powodu mniejszej ilości odniesionych zimą zwycięstw, triumfował w trzech konkursach Pucharu Świata, 14-krotnie stawał na pucharowym podium. 22-latek z Kranj uplasował się poza czołową 10-tką tylko w czterech spośród 31 rozegranych tej zimy konkursów Pucharu Świata . Prevc drugi raz z rzędu zdobył małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich, a podczas konkursów w Vikersund jako pierwszy skoczek w historii przekroczył odległość 250 metrów.

Miejsce drugie w głosowaniu zajął dwukrotny mistrz świata z Falun, triumfator klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata Niemiec Severin Freund (dziewięć pucharowych zwycięstw w sezonie). Trzeci był Norweg Anders Fannemel, rekordzista świata w długości skoku (251,5 metrów), wyprzedzając Japończyka Noriakiego Kasai, Norwega Runę Velta oraz Austriaka, triumfatora tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni Stefana Krafta.

6. Rune Velta – 9,45 %

„Objawieniem roku” wybrany został Norweg Rune Velta. 25-latek zdobył w Falun aż cztery medale (w każdym z konkursów), w tym złoto w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej oraz drużynowym na dużej skoczni. Norweg czterokrotnie stawał tej zimy na pucharowym podium, w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu uplasował się na miejscu ósmym.

Miejsce drugie zajął reprezentacyjny kolega Velty Johann Andre Forfang, zdobywca złota podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów indywidualnie i drużynowo. W pierwszym w karierze sezonie Pucharu Świata 19-latek stanął na pucharowym podium podczas konkursu w norweskim Vikersund (3-ci). Trzeci był Czech Roman Koudelka, który odniósł tej zimy cztery pucharowe zwycięstwa, a w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu był siódmy.  Miejsce czwarte zajął Niemiec Markus Eisenbichler (ośmiokrotnie w czołowej 10-tce).

Objawienie roku

1. Rune Velta – 50,17 %

2. Johann Andre Forfang – 30,37 %

3. Roman Koudelka – 11,50 %

4. Markus Eisenbichler – 7,96 %

W kategorii „trener roku” zwyciężyła również reprezentant Norwegii. Alexander Stoeckl, którego zawodnicy zdobyli złoty medal w konkursie drużynowym podczas Mistrzostw Świata w Falun po raz pierwszy od 22 lat, został wybrany „trenerem roku” wyprzedzając Słoweńca Gorana Janusa oraz trenera niemieckiej kadry Wernera Schustera, z którą tej zimy zdobył nie tylko Kryształową Kulę (Severin Freund), ale również zwyciężył w klasyfikacji Pucharu Narodów. Miejsce czwarte zajął, w pierwszym sezonie współpracy z kadrą Austrii Heinz Kuttin.