Tepes wygrywa w Planicy, Freund z Kryształową Kulą

Utworzono: 22.03.2015 13:30 / sk

Jurij Tepes zwyciężył w dramatycznym finałowym konkursie tegorocznego Pucharu Świata w Planicy. Skokami na odległość 230,5 i 244 metrów (436,4 pkt) Słoweniec pokonał rodaka Petera Prevca i mistrza świata Runę Velta. Za skok w serii finałowej Tepes otrzymał notę marzeń od każdego z pięciu sędziów, podobnie jak Peter Prevc z pierwszym z konkursów w piątek.

Dzisiejszym zwycięstwem Tepes uniemożliwił zwycięstwo rodak Petera Prevca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Po 31 konkursach Pucharu Świata rozegranych tej zimy Prevca i Freund zgromadzili po 1729 pkt. Niemiec był dziś zaledwie siódmy, jednak o końcowym triumfie zdecydowała ilość zwycięstw odniesionych w sezonie w konkursach indywidualnych.

Po skoku na odległość 236,5 metrów, Prevc prowadził na półmetku konkursu. Niestety skok na odległość 233,5 metrów w finale pozbawił go nie tylko zwycięstwa w konkursie, ale również marzenia o Kryształowej Kuli. Do zwycięstwa zabrakło mu jedynie 2,8 pkt. Miejsce trzecie zajął dziś mistrz świata z Falun Rune Velta (230,5 i 226,5 metrów; 418,2 pkt). Dla Norwega było to drugie w karierze podium w lotach narciarskich.

Peter Prevc, Jurij Tepes, Rune Velta

Po raz kolejny z bardzo dobrej strony zaprezentował się Stefan Kraft. Austriak oddał dwa równe skoki na odległość 229,5 metrów i z łączną notą 415,7 uplasował się dziś na miejscu czwartym. Drugi po pierwszej serii konkursowej Kamil Stoch (235 metrów), stracił pozycję na podium w serii finałowej po skoku na odległość 222,5 metrów i ukończył dzisiejszy konkurs na miejscu piątym (412,5 metrów). Szósty był drugi z Austriaków Michael Hayboeck (410,1 pkt).

Peter Prevc, Severin Freund, Stefan Kraft

Niepewność Freunda

W pełnym emocji finałowym konkursie tegorocznego Pucharu Świata Severin Freund był zaledwie siódmy (409,9 pkt). Niemiec nie zdołał powtórzyć dziś świetnych skoków z piątku, czy nawet wczorajszego konkursu drużynowego (222,5 i 226 metrów) i nie krył rozczarowania z tego powodu. Po skoku w serii finałowej Freund był drugi, za Hayboeckiem; ósme miejsce oznaczałoby dla niego koniec marzeń o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata. Na jego szczęście, słabiej skoczył również Gregor Schlierenzauer. Po skoku Prevca, Freund nie był w stanie uwierzyć, że zwycięstwo w Pucharze Świata stało się jednak jego udziałem.

Severin Freund, Peter Prevc, Jurij Tepes

Kasai przed Schlierenzauerem

Weteran światowych skoków Noriaki Kasai na zakończenie sezonu był ósmy (405,5 pkt), na miejscu dziewiątym dzisiejszy konkurs ukończył Gregor Schlierenzauer (401 pkt). Miejsce dziesiąte zajął Piotr Żyła (391,5 pkt). Rekordzista świata Anders Fannemel był jedenasty, miejsce dwunaste zajął Daiki Ito, trzynaste reprezentant gospodarzy Robert Kranjec. Na miejscu czternastym uplasował się Jarkko Maeaettae, piętnasty był mistrz świata juniorów Johann Andre Forfang. Szesnasty był Austriak  Manuel Fettner, dwudziesty Vincent Descombes Sevoie.

Team Deutschland

Niemcy z Pucharem Narodów

Niemieccy skoczkowie zdołali obronić prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Narodów. Michael Neumayer, Markus Eisenbichler i Richard Freitag zajęli dziś miejsca 19-te, 22-gie i 23-cie. Ostatecznie reprezentanci Niemiec wyprzedzili Norwegię o 37 pkt. Roman Koudelka, dla którego był to najlepszy sezon w karierze, był dziś 24-ty, Gregor Deschwanden zajął miejsce 27-te.

Wielkimi wygranymi zakończonego sezonu są oczywiście reprezentanci Niemiec. Oprócz Severina Freunda, który jako trzeci Niemiec w historii zdobył Kryształową Kulę, po Jensie Weißflogu i Martinie Schmitt’cie. Po raz drugi w historii Niemcy zwyciężyli również w Pucharze Narodów. Peter Prevc zdobył małą Kryształową Kulę w klasyfikacji lotów narciarskich. Na miejscu trzecim klasyfikacji generalnej uplasował się Austriak Stefan Kraft. Czwarty był Anders Fannemel (1161 pkt), o zaledwie 4 pkt wyprzedzając innego Austriaka Michaela Hayboecka. Miejsce szóste zajął Noriaki Kasai (1137 pkt), siódmy był Czech Roman Koudelka. Rune Velta, Kamil Stoch i Gregor Schlierenzauer uzupełnili czołową dziesiątkę.

Austria ponownie na podium

W Pucharze Narodów Austria zajęła miejsce trzecie, wyprzedzając Słowenię, Japonię oraz Polskę. 88 skoczków z 15 krajów zdobywało tej zimy punkty w Pucharze Świata, w tym reprezentanci Korei, Bułgarii, czy USA. Zwycięzca klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata Severin Freund zarobił w tym sezonie CHF 198.900, Peter Prevc o CHF 7.000 mniej, a Stefan Kraft CHF 168.300.