Stefan Kraft wygrywa w Lahti

Utworzono: 08.03.2015 17:23 / sk

Stefan Kraft zwyciężył w konkursie indywidualnym rozegranym dziś w fińskim Lahti. Skokami na odległość 127 i 133,5 metrów (284,5 pkt) zwycięzca tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni odniósł trzecie zwycięstwo tej zimy, pokonując Severina Freunda i Andersa Fannemela. Lider klasyfikacji generalnej Puharu Świata Peter Prevc był czwarty.

Austriak nie krył radości po zwycięstwie, “Udało mi się tej zimy oddać całkiem sporo fajnych skoków, dzisiaj również wszystko ułożyło się po mojej myśli. W klasyfikacji generalnej jestem w dobrej pozycji wyjściowej, ale do Planicy jeszcze daleka droga.”

Mistrz świata Severin Freund oddał dziś skoki na odległość 126 i 126,5 metrów, a do zwycięstwa stracił 11,3 kpt. Po konkursie Niemiec powiedział, „Jestem zadowolony. Pierwszy konkurs po mistrzostwach zazwyczaj bywa dość trudny, trzeba na nowo odnaleźć motywację. Obawiałem się, że nie uda mi się utrzymać wysokiej formy. Fajnie, że jednak się udało. Uzyskiwanie dobrych wyników również końcem sezonu jest bardzo ważne.”

Problemy Fannemela

Prowadzący na półmetku konkursu, rekordzista świata Anders Fannemel, oddał dziś skoki na odległość 127,5 i 122 metrów i z łączną notą 268 pkt zajął ostatecznie miejsce trzecie, o 1,8 pkt wyprzedzając Petera Prevca. Po konkursie Norweg powiedział, „W pierwszym skoku popełniłem drobny błąd przy lądowaniu, cały ciężar ciała przeniosłem na prawą nogę. Coś strzeliło mi w kolanie, myślałem nawet, że nie wystartuję w serii finałowej. Lądowanie w drugim skoku sprawiło mi spory ból. Coś jest nie tak i musimy szybko zdiagnozować co.”

Prevc nadal liderem

Peter Prevc oddał skoki na odległość 123,5 i 124,5 metrów. Czwarte miejsce pozwoliło mu na utrzymanie prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jednak jego przewaga nad Karftem zmalała do zaledwie 7 pkt. Miejsce trzecie zajmuje Severin Freund tracąc do Prevca już 72 pkt.  Miejsce piąte zajął dziś Noriaki Kasai (124,5 i 127,5 metrów; 263,2 pkt) Zaledwie 0,7 pkt za nim uplasował się Norweg Anders Bardal.

Stefan Kraft

Siódmy był dziś Gregor Schlierenzauer (259,2 pkt), miejsce ósme zajął reprezentant gospodarzy Jarkko Maeaettae, osiągając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze (255,6 pkt). Dziewiąty był Michael Hayboeck (253 pkt); czołową dziesiątkę uzupełnił zwycięzca piątkowych kwalifikacji Anders Jacobsen, tracąc do Austriaka zaledwie 0,1 pkt. Mistrz świata ze skoczni normalnej Rune Velta uplasował się tuż za czołową dziesiątką, dwunasty był Taku Takeuchi, trzynasty Jurij Tepes. Miejsce czternaste zajął Roman Koudelka, piętnasty był Andreas Wellinger,  szesnasty Richard Freitag.

Kolejne pucharowe punkty Cene Prevca

Miejsce 17-te zajął dziś młodszy brat Petera Prevca Cene, osiągając drugi wyniki w dotychczasowej karierze. Najlepszym z Polaków był dziś osiemnasty Piotr Żyła. Kamil Stoch, dwukrotny mistrz olimpijski, który od kilku dni zmaga się z problemami natury żołądkowej, nie zdołał dziś awansować do serii finałowej (45-ty).  Mikhail Maksimochkin osiągnął drugi wynik w dotychczasowej karierze (22-gi), zaledwie drugi raz tej zimy pucharowe punkty zdobył reprezentant Bułgarii Vladimir Zografski (24-ty). Miejsc 25-te zajął najlepszy ze Szwajcarów Simon Ammann.

Niemcy nada na prowadzeniu

W Pucharze Narodów nadal prowadzą Niemcy, o 279 pkt wyprzedzając Norwegów, a 527 pkt Austrię.

Kwalifikacje do wtorkowe konkursu w Kuopio rozegrane zostaną w poniedziałek o godzinie 17:00 CET.