Carina Vogt mistrzynią świata

Utworzono: 20.02.2015 19:58 / sk

Rok po zdobyciu olimpijskiego złota, Carina Vogt została mistrzynią świata. Niemka zwyciężyła na skoczni w Falun (SWE) pokonując Japonkę Yuki Ito i faworytkę Austriaczkę Danielę Iraschko-Stolz. Podobnie jak rok temu w Soczi, Sara Takanashi zajęła miejsce czwarte.

Za skoki na odległość 91,5 i 92 metrów Vogt otrzymała dziś w sumie 236,9 pkt i o 1,8 pkt wyprzedziła drugą Ito.

Nowo koronowana mistrzyni powiedziała po konkursie, “Po pierwszej serii nie liczyłam na zwycięstwo. Niesamowite, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jestem przeszczęśliwa.”

Yuki Ito oddała skoki na odległośc 89 i 93 metrów.

Yuki Ito

Iraschko-Stolz postawiła wszystko na jedną kartę

Daniela Iraschko-Stolz, która po skoku na odległość 92,5 metra prowadziła po pierwszej serii konkursowej, uzyskała 89 metrów w finale i ostatecznie sklasyfikowana została na miejscu trzecim (233,8 pkt). Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata tak skomentowała swój dzisiejszy start, „Dałam dziś z siebie wszystko. Postawiłam wszystko na jedną kartę i nad bulą popełniłam błąd, to kosztowało mnie tytuł mistrzowski. Jeżeli chce się wygrywać, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Ale i tak się cieszę, nie na co dzień przecież wygrywa się medal Mistrzostw Świata.”

Takanashi tuż za podium

Sara Takanashi straciła szansę na kolejny medal Mistrzostw Świata już w pierwszej serii konkursowej (była 9-ta). Po skoku na odległość 93 metrów w serii finałowej (228,3 pkt) Japonka awansowała ostatecznie na miejsce czwarte. Miejsce piąte zajęła Kanadyjka Taylor Henrich (90,5 i 91 metrów; 227,9 pkt).

Carina Vogt

Obrończyni tytułu Amerykanka Sarah Hendrickson była szósta (226,4 pkt), miejsce siódme i ósme zajęły dwie Austriaczki Jacqueline Seifriedsberger (225,6 pkt) i Eva Pinkelnig (223,8 pkt). Dziewiąta była Amerykanka Jessica Jerome (219,4 pkt), czołową dziesiątkę uzupełniła najlepsza ze Słowenek Spela Rogelj (217,9 pkt). Rosjanka Irina Avvakumova uplasowała się na miejscu jedenastym, dwunasta była Nita Englund, miejsce 13-te zajęła Maja Vtic.

Wzloty i upadki drużyny niemieckiej

Juliane Seyfarth, Katharina Althaus i Ulrike Graessler zajęły dziś miejsca 14-te, 17-te i 22-gie. Na lepszy wyniki liczyły również Norweżki, ostatecznie jednak najlepsza z nich Maren Lundby była zaledwie 15-ta. Francuzki Julia Clair i Coline Mattel zajęły miejsca 21-sze i 27-me. Finka Julia Kykkänen była 23-cia. W serii finałowej wystartowały również Czeszka Michaela Dolezelova i Włoszka Elena Runggaldier, zajmując ostatecznie miejsca 29-te i 30-te.

Konkurs mixed team rozegrany zostanie w Falun w najbliższą niedzielę.