Stefan Kraft wygrywa jednoseryjny konkurs w Wiśle

Utworzono: 15.01.2015 20:48 / sk

Triumfator Turnieju Czterech Skoczni Stefan Kraft zwyciężył w konkursie Pucharu Świata rozegranym w czwartek w Wiśle. Austriak oddał skok na odległość 129,5 metrów (136,7 pkt) pokonując Słoweńca Petera Prevca i Niemca Severina Freunda. Seria finałowa została odwołana z powodu zbyt silnego wiatru.

Kraft nie do końca spodziewał się zakończenia konkursu po pierwszej serii, “ Byłem zdziwiony, że Jury postanowiło odwołać serię finałowa. Pierwsza seria konkursowa była naprawdę bezpieczna i sprawiedliwa. Lubię Wisłę i tutejszą skocznię. Ostatnie trzy, cztery tygodnie były naprawdę niesamowite. Wciąż napawam się ich urokiem.”

Trzeci zawodnik tegorocznego turnieju Peter Prevc oddał skok na odległość 131,5 metrów (134,5 pkt). Słoweniec powiedział po konkursie, „Dla mnie odwołanie serii finałowej było sporą niespodzianką, ale wiatr rzeczywiście był coraz silniejszy. Ostatecznie uważam, że była to dobra decyzja. Zwłaszcza dla mnie, bo byłem drugi. Zakopane to dla mnie miejsce wyjątkowe, tam zawsze dobrze mi się skacze, a i wyniki są nie najgorsze. Mam tam wielu wielbicieli.”

Freund czeka na Zakopane

Po skoku na odległość 129,5 metrów (131,1 pkt) na najniższym stopniu podium stanął dziś Severin Freund, triumfator zeszłotygodniowego konkursu w lotach narciarskich w Kulm. Mistrz świata w lotach powiedział, „Nadal uważam, że dwuseryjny konkurs jest lepszy od jednoseryjnego, ale dziś wiatr zaczął mocno dawać się we znaki. Zakopane to jedno z moich ulubionych miejsc, bardzo cieszę się na kolejne konkurs właśnie tam.”

Miejsce czwarte zajął drugi zawodnik w klasyfikacji generalnej turnieju Austriak Michael Hayboeck (128 metrów; 129,4 pkt). Piąty był Norweg Rune Velta, wyrównując najlepszy wynik tej zimy (128 metrów; 127,3 pkt).

Markus Eisenbichler uplasował się na miejscu szóstym, osiągając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze (131,5 metrów; 125,3 pkt). Siódmy był Słoweniec Jernej Damjan (128,5 metrów; 124,5 pkt). Norweg Anders Jacobsen, zwycięzca konkursu w Garmisch, zajął miejsce ósme (134 metrów; 123,6 pkt), 0,6 pkt za nim sklasyfikowany został Niemiec Richard Freitag.

Japończycy nie w formie

Weteran skoczni Noriaki Kasai zamknął dziś czołową dziesiątkę (121,9 pkt) wyprzedzając rodaka Taku Takeuchi. Za dwójką Japończyków uplasowali się Roman Koudelka i Michael Neumayer zajmując ex-aequo miejsce 12-te. Na miejscu czternastym konkurs zakończył Norweg Johann Andre Forfang. Najlepszym z Polaków był Kamil Stoch (15-ty). Miejsce szesnaste zajął Dawid Kubacki, 17-ty był Norweg Anders Fannemel, a Szwajcar Gregor Deschwanden 18-ty.

Stefan Kraft

Rozczarowanie dla Kota i Schlierenzauera

Konkurs w Wiśle do udanych nie zaliczy z pewnością Maciej Kot. Zwycięzca porannych kwalifikacji był zaledwie 45-ty. Podobny los spotkał Austriaka Gregora Schlierenzauera, który konkurs zakończył na miejscu 38-tym.

Po drugim zwycięstwie tej zimy, Stefan Kraft objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (797 pkt), o 43 pkt wyprzedzając rodaka Michaela Hayboecka. Trzeci jest Peter Prevc (714 pkt), miejsce czwarte zajmuje Severin Freund (693 pkt).

Kwalifikacje do konkurs indywidualnego w Zakopanem rozegrane zostaną w piątek o godzinie 18:00.