Richard Freitag wygrywa w Innsbrucku

Utworzono: 04.01.2015 18:16 / sk

Richard Freitag zwyciężył w dzisiejszym konkursie na Bergiesel w Innsbrucku, zostając pierwszym Niemcem od 12 lat, który zwyciężył w konkursie Turnieju Czterech Skoczni. Drugi był Stefan Kraft, który umocnił się na pozycji lidera turnieju. Na miejscu trzecim uplasowali się ex-aequo Simon Ammann i Noriaki Kasai.

Richard Freitag oddał skoki na odległość 133,5 i 132 metrów (278,5 pkt) i o 5 pkt pokonał lidera turnieju Stefana Krafta. Po konkursie Freitag powiedział, „To wspaniały wynik zarówno dla mnie jak i dla Niemiec. Widziałem jak Kraft skakał w pierwszej serii, musiałem się opanować i zachować spokój.”  Radości nie krył również trener niemieckiej kadry Werner Schuster, „Richi oddał dziś dwa naprawdę dobre skoki, powyżej HS i to z telemarkiem. To dla nas wielka ulga, ostatnio nie szło nam przecież najlepiej. Nasze cele na konkurs w Bischofshofen pozostają niezmienne. Chcemy ponownie stanąć na podium. Wierzę, że moich zawodników stać na życiowe rekordy.”

Rekord skoczni Krafta

Po pierwszej serii konkursowej, w której Austriak ustanowił nowy rekord Bergisel (137 metrów), Kraft i Freitag zajmowali ex-aequo miejsce pierwsze. W serii finałowej Kraft oddał skok na odległość 127 metrów i zdobył łącznie 273,5 pkt. Po konkursie powiedział, „To wspaniały dzień, prawie jak w Oberstdorfie. Nie wygrałem wprawdzie jeszcze w turnieju, o tym przekonamy się wieczorem 6 stycznia w Bischofshofen.”

Z łączną notą 263,7 pkt trzecie miejsce zajęli ex-aequo Simon Ammann i Noriaki Kasai. Ammann oddał skoki na odległość 132 i 130,5 metrów, 42-letni Kasai 128,5 i 132 metrów. Kasai tak skomentował swój dzisiejszy wynik, „To wprost niewiarygodne; chciałem wygrać, bo dziś urodziny obchodzi moja mama.”

Przed własną publicznością miejsce piąte zajął Gregor Schlierenzauer. Rekordzista w ilości pucharowych zwycięstw oddał skoki na odległość 127 i 129,5 merów (262,4 pkt). Szósty był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Michael Hayboeck (257,5 pkt). Dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch (252,8 pkt) uplasował się na miejscu siódmym, 3,4 pkt za nim na miejscu ósmym sklasyfikowany został mistrz świata w lotach narciarskich Severin Freund. Po konkursie Freund powiedział, „To nie jest moja ulubiona skocznia, tylko w pierwszej serii udało mi się dziś oddać w miarę dobry skok. Ale idzie mi coraz lepiej. Dzisiejsze zwycięstwo Richarda to dla nas to bardzo ważny wynik. Skocznia w Bischofshofen jest zupełnie inna, ale lubię ją. Musimy wykorzystać jutrzejszy trening, żeby dobrze się do konkursu przygotować. Mam nadzieję, że już w poniedziałkowych kwalifikacjach pójdzie nam lepiej.”

Simon Ammann, Noriaki Kasai

Jacobsen i Koudelka w dziesiątce, Prevc traci szanse na końcowy triumf

Anders Jacobsen, zwycięzca konkursu w Garmisch, dziś był dziewiąty (248,8 pkt). Roman Koudleka zajął miejsce dziesiąte. Dla Petera Prevca dzisiejszy wynik oznacza z pewnością koniec marzeń o triumfie w klasyfikacji generalnej turnieju (11-ty). Dla Norwega Johanna Andre Forfanga miejsce 12-te to z kolei życiowe osiągnięcie. Po konkursie Prevc tak skomentował swój dzisiejszy występ, „To był intensywny i trudny konkurs. W pierwszej serii konkursowej nie miałem najlepszych warunków, byłem więc rozczarowany swoim skokiem. W finale było już troszkę lepiej.”

Dzisiejszy dzień do udanych zaliczą również polscy skoczkowie, którzy osiągnęli dziś najlepszy wynik tej zimy. Oprócz Kamila Stocha, w serii finałowej zobaczyliśmy również Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego i Aleksandra Zniszczoła, którzy zajęli odpowiednio miejsca 13-te, 22-gie i 28-me. Po raz kolejny z bardzo dobrej strony pokazał się młody Niemiec Stephan Leyhe, który był 15-ty, tuż za rodakiem Marinusem Krausem. Dobrze spisał się po raz kolejny Rosjanin Dimitry Vassiliev, który ukończył konkurs na miejscu 16-tym. Najlepszym z Finów był dzisiaj Jarkko Maeaettae (20-ty), najlepszym z Francuzów Ronan Lamy Chappuis (25-ty).

Czy Kraft zwycięży w turnieju?

Przed ostatnim konkursem turnieju, w klasyfikacji generalnej prowadzi Stefan Kraft (835,4 pkt), który o 23,1 pkt wyprzedza rodaka Michaela Hayboecka. Trzeci jest Peter Prevc, 6,3 pkt za Austriakiem. Miejsce czwarte zajmuje Noriaki Kasai (797,7 pkt), piąty jest Richard Freitag (791,7 pkt).