Ostateczny test olimpijski w Soczi

Utworzono: 17.10.2013 12:16 / sk

Letnie Mistrzostwa Rosji rozegrane zostały na skoczniach olimpijskich w Soczi. Zawody odbyły sie na skoczniach RusSki Gorki Ski Jumping Center i posłużyły również jako ostateczna próba przed zaplanowanymi na luty 2014 roku Igrzyskami Olimpijskimi.

"Jestem naprawdę pod wrażeniem tego, co zostało tu dokonane od mojego ostatniego pobytu. W porównaniu do zeszłego grudnia, kiedy to odbyły się zawody pucharu świata kobiet i mężczyzn, skocznie są prawie nie do poznania,” powiedział Miran Tepes, Asystent Dyrektora Pucharu Świata. „W ostatnich miesiącach, wręcz tygodniach wykonano ogromna pracę na samej skoczni i w jej otoczeniu. Z tego co wiem, powstały też miejsca zakwaterowania dla ponad 100.000 widzów, to naprawdę imponująca liczba,” dodał Tepes.

Organizatorzy zaprosili Mirana Tepesa i pozostałych oficjeli FIS jako doradców-obserwatorów na Otwarte Mistrzostwa Rosji, po pierwsze aby zapewnić prawidłowy przebieg zawodów, zgodnie ze standardami międzynarodowymi, jak również po raz ostatni przed Igrzyskami upewnić się, że zarówno obiekt, jak i sama organizacja spełniają wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Team Podium

"Zarówno aspekt logistyczny jak i sama infrastruktura obiektu sprawdziły się w 100% podczas zawodów. Wszystko jest, lub będzie gotowe na czas. Komitet Organizacyjny wykonał kawał dobrej roboty,” Tepes nie krył optymizmu.

kalendarz pucharu świata kobiet

kalendarz pucharu świata mężczyzn

Zwycięzcą konkursu na skoczni normalnej został Ilmir Hazetdinov (po 94 metry; 224 pkt). Na miejscu drugim uplasował się Anton Kalinitschenko (94 i 93,5 metry, 219,5 pkt), trzeci był Dimitry Vassiliev. Najstarszy i najbardziej doświadczony rosyjski zawodnik oddał najdłuższy skok w serii finałowej (95,5 metra), ale z łączna notą 219 pkt nie zdołał poprawić trzeciej pozycji, którą zajmował również po serii pierwszej.

Dimitry Vassiliev zwyciężył w konkursie na dużej skoczni oddając najdłuższe skoki w obydwu seriach (134,5  i 134 metry; 258,1 pkt). Drugi był Denis Kornilov (129,5 i 130,5 metrów; 255,1 pkt). Ilmir Hazetdinov tym razem ukończył zawody na miejscu trzecim (128,5 i 121 metrów; 228,9 pkt).

Denis Kornilov, Dimitry Vassiliev, ilmir Hazetdinov

Drużyna z Niżnego Nowgorodu 1 w składzie Alexey Buyvolov, Mikhail Maksimochkin, Alexander Sardyko i Denis Kornilov (933,8 pkt) zdominował konkurs drużynowy. Drugie miejsce zajęli skoczkowie z Bashkortostan 1 (Ramil Zarifullin, Grigoriy Leontyev, Ilmir Hazetdinov, Dimitry Vassiliev; 829,6 pkt), trzecie miejsce przypadło drużynie Permskiy Region (Sergei Kulikov, Georgiy Chervyakov, Alex Kamynin, Artem Urtev; 759,7 pkt).

Anastasiya Gladysheva, Sara Takanashi, Irina Avvakumova

W konkursie mixed team najlepsza okazała się drużyna z St. Petersburga (Daria Grushina, Vladislav Persiyancev, Sofya Tikhonova, Vladislav Boyarintsev; 834 pkt), która wyprzedziła Permskiy Region 1 (Maria Alexandrova, Sergei Kulikov, Anastasiya Gladysheva, Alex Kamynin; 831,0 pkt) oraz drużynę z Moskwy (Anastasia Veshchikova, Ildar Valitov, Irina Avvakumova, Petr Chaadaev; 801,5 pkt).

Mixed-Team Podium

Takanashi nadal niepokonana

Konkurs pań podczas Otwartych Mistrzostw Rosji zdominowany został przez Japonkę Sarę Takanashi. Faworytka, zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2012/12, oddała dwa najdalsze skoki (po 101 metrów) i wyraźnie pokonała rywalki z łączną notą 252,2 pkt. Rosjanki Anastasiya Gladysheva (95 i 92,5 metra; 218,0 pkt) i Irina Avvakumova (91 i 92,5 metra; 204,5 pkt) były druga i trzecia .

Konkursy olimpijskie zostaną rozegrane na skoczniach w Sochi pomiędzy 9 a 17 lutego 2014 roku.