Gratululujemy Noriakiemu: 40 lat i wciąz pełen energii

Utworzono: 05.06.2012 10:52 / os

Co takiego wydarzyło się w 1989 roku? Oczywiście runął mur berliński i rozpoczął się upadek żelaznej kurtyny. George Bush senior został prezydentem USA, a w Chinach doszło do masakry na skwerze Tiananmen. Jednak prócz tego w dniu 3 grudnia 17-letni Noriaki Kasai po raz pierwszy wystąpił w Pucharze Świata w skokach narciarskich.

Wtedy nikt nie podejrzewał, że debiut skoczka w Thunder Bay w Kanadzie będzie początkiem niezwykłej kariery. 409 konkursów Pucharu Świata później gratulujemy Noriakiemu Kasai z okazji jego 40. urodzin. Kasai urodził się 6 czerwca 1972 roku i wciąż jest istotną częścią Pucharu Świata i wciąż osiąga wyniki lepsze niż skoczkowie, których nie było nawet na świecie, gdy Kasai odbył swój debiut w Pucharze Świata.

Pierwsze podium w 1992 roku

W lutym 1992 roku w Lahti Kasai po raz pierwszy wspiął się na podium, zaś w marcu 1992 roku wygrał po raz pierwszy w dużym wydarzeniu - w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Harrachovie. W wieku 19 lat został Mistrzem Świata, wyprzedzając Andreasa Goldbergera i Roberta Cecona. 1 stycznia 1993 roku wygrał prestiżowe wydarzenie noworoczne w Garmisch-Partenkirchen. Kasai wygrał w sumie 15 konkursów Pucharu Świata i stanął na podium 44 razy, a ponadto świętował trzy wygrane w kategorii drużynowej.

Noriaki Kasai w galerii sław Berkutschi.com »

Odrobina statystyk pokazuje skalę jego osiągnięć: Kasai brał udział w 32 konkursach Mistrzostw Świata, 409 wydarzeniach Pucharu Świata i 15 zawodach na Igrzyskach Olimpijskich. Jednak Kasai nie skakał z drużyną, gdy w 1998 roku Japończycy świętowali swój największy sukces - złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w ojczyźnie. Tak więc srebrny medal zdobyty w 1994 roku, w równie niezwykłym wydarzeniu, był jedynym medalem olimpijskim, jaki skoczek zdobył. Japończyk prawie sięgnął wówczas po złoty medal, ale ostatni skoczek, Masahiko Harada, nie wytrzymał presji i złoto padło łupem Niemców. Noriaki Kasai jest jedynym Japończykiem, który brał udział w sześciu Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Kasai to fenomen - w dodatku bardzo popularny

Na Mistrzostwach Świata Kasai wygrał sześć medali, dwa srebrne i cztery brązowe. W 2003 roku zabrał do ojczyzny trzy medale z Mistrzostw Świata w Valdi Fiemme.

Wszystkie wyniki weterana »

Kasai to fenomen - w dodatku cieszy się bardzo dużą popularnością. Każdy skoczek, jakiego się zapyta, twierdzi, że to zaszczyt konkurować z Noriakim Kasai. Młodsi zawodnicy, którzy odczuli na własnej skórze, jak wycieńczająca może być ta dyscyplina, nie potrafią wytłumaczyć, jak skoczek z Shimokawy może odnosić sukcesy z taką regularnością. Nawet po kontuzjach Kasai wciąż jest w stanie konkurować z najlepszymi.

Kasai nie planuje poddać się

W dodatku, mimo swojego wieku, skoczek wciąż zaskakuje, zarówno na skoczni jak i poza nią. "Chcę skakać w Soczi", powiedział zeszłej zimy, mimo przeciętnego sezonu, w którym jego najlepszym wynikiem było 15. miejsce. W niektórych kwalifikacjach skoczek poradził sobie dobrze, ale w samych zawodach wiecznie uśmiechnięty zawodnik miał trudności.

51. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata było najgorszym wynikiem w jego karierze. Ale mimo to Kasai wciąż nie myśli się poddawać. "Wiem, że trudno będzie pozostać w drużynie", powiedział, tłumacząc, że młodsi skoczkowie wciąż doskonalą umiejętności, zaś Kasai może tylko usiłować utrzymać obecny poziom. Tak więc nadejdzie dzień, w którym wśród młodych Japończyków nie będzie dla skoczka miejsca. Jednak do tego momentu zarówno Kasai, jak i jego fani mogą cieszyć się każdym konkursem z udziałem Japończyka.