"50" Goldiego. 10 ciekawostek o jego legendarnej karierze

Utworzono: 30.11.2022 10:50 / ac

Andreas Goldberger świętował we wtorek 50. urodziny. Austriak to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii. W trakcie kariery ustanowił wiele rekordów, wiele wygrał, ale też wiele przeszedł.

"Goldi" – tak o nim mówią. Mimo wieku, bo właśnie skończył 50 lat, jego chłopięca buzia i moc energii wciąż wzbudzają uśmiech na skoczniach całego świata. Choć karierę oficjalnie zakończył w 2016 roku, jeszcze nieraz przypinał narty, zakładał kombinezon i skakał. Bo latanie to coś, co kocha i co zawsze sprawiało mu radość.

Jego kariera to gotowy scenariusz na film lub książkę. Sukcesy w młodym wieku, problemy, wzloty i upadki, próby powrotu na szczyt, miejsca na podium, medale i wspomniany pożegnalny lot na Kulm, gdzie w 1996 roku osiągnął największy sukces w karierze.

Andreas Goldberger

Ale Goldi znaczy znacznie więcej dla rodziny skoków narciarskich. Zawsze emanował pozytywną energią, potrafił się uśmiechać i znaleźć pozytywy, nawet kiedy nie szło na skoczni. I był też człowiekiem, który zainspirował pokolenie austriackich gwiazd na czele z Thomasem Morgensternem. Pogodny, zabawny, tryskający dobrym humorem, żartobliwy. Po prostu Goldi.

Nie ma wątpliwości, jest legendą skoków narciarskich. A zapracował na to miano zarówno na skoczniach, jak i poza nimi. Ale to co osiągnął, zapisało się w historii.

10 ciekawostek o karierze Godiego

1) Był pierwszym człowiekiem, który poleciał na nartach powyżej 200 metrów. 17 marca 1994 roku uzyskał 202 metrów w Planicy, ale nie ustał próby, przez co nie mogła zostać zaliczona jako rekord świata. Niemniej, to skok, który zapisał się w annałach i na zawsze pozostanie w historii.

2) W 2000 roku ustanowił rekord świata, frunąc na odległość 225 metrów. Trzy lata później ten wynik wyrównał Adam Małysz, a jeszcze tego samego dnia poprawił Fin Matti Hautamaeki

3) Goldberger był pierwszym skoczkiem, który wygrał pięć konkursów Pucharu Świata z rzędu. Jego rekord z sezonu 1994/95 przetrwał dziesięć lat. Pobił go dopiero Fin Janne Ahonen

4) Trzykrotnie zdobywał Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. I to na przestrzeni czterech lat! Pozostaje trzecim najbardziej utytułowanym skoczkiem w historii Pucharu Świata. Tylko Fin Matti Nykaenen i Adam Małysz wywalczyli więcej Kryształowych Kul (po cztery).

5) Jest zaledwie jednym z trzech skoczków, którzy cztery razy z rzędu kończyli klasyfikację generalną Pucharu Świata na podium. Dokonał tego w latach 1993-1996. Pozostali dwaj zawodnicy to jego rodak Armin Kogler oraz Matti Nykaenen.

6) Jego triumf na mistrzostwach świata w lotach na Kulm w 1996 roku był ostatnim odniesionym przez reprezentanta gospodarzy aż do zeszłego roku, kiedy w Vikersund złoto wywalczył Norweg Marius Lindvik.

7) Wciąż jest najbardziej utytułowanym Austriaczkiem w historii Turnieju Czterech Skoczni. Dwukrotnie triumfował, raz zajął drugie miejsce i raz trzecie. Gregor Schlierenzauer osiągnał identyczne wyniki.

8) Goldi to jeden z najlepszych lotników w historii. Zdobył wszystkie najważniejsze trofea – złoto mistrzostw świata w lotach, Puchar Świata w lotach, Puchar KOP, a do tego ustanowił rekord świata.

9) Był niezwykle uniwersalnym zawodnikiem. Aż 15 z 20 zwycięstw odniósł na różnych skoczniach. Wygrywał na średnich, dużych i mamucich. Co więcej, jest jednym z nielicznych skoczków, którzy triumfowali na normalnym obiekcie w Planicy.

10) Jeden z medali mistrzostw świata w lotach odbierał w... szpitalu. W 1992 roku miał groźny upadek, ale pozostałe serie zostały odwołane i "Goldi" utrzymał miejsce na podium. Przegrał tylko z Japończykiem Noriakim Kasaim.