Turné v rakouské režii

Erstellt am: 11.01.2012 11:54 / mt

Bylo to čistě "rakouské" Turné čtyř můstků. Vyhráli všechny čtyři závody a ze dvanácti stupňů vítězů obsadili rovnou devět - úžasné. Rakušané tak dosáhli něčeho historicky výjimečného: po čtvrté v řadě se stali vítězi Turné čtyř můstků. To se nikdy před tím nestalo.

Rakušané tím pádem ovládli i celkový ranking. To se stalo zatím dvakrát za dlouhých 60 let, co Turnaj vznikl.  And they also sweeped the podium in the overall ranking. 1954/55 tři Finové stáli na stupních vítězů a pak je v 1974/75 následovali Rakušané - Wille Puerstl, Edi Federer a Karl Schnabl. Tento rok to byl Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern a Andreas Kofler.

Schlierenzauer zaslouženým vítězem

Není pochyb o tom, že Schlierenzauer se stal zaslouženým vítězem. Turné se letos konalo za velmi složitých klimatických podmínek. A pokud se někdov těchto podmínkách  umístí ve všech závodech na stupních vítězů, zaslouží si vyhrát celkový titul. Ale je nutné zmínit, že dvaadvacetiletý závodník vyhrál jen díky tomu, že se v Oberstdorfu zrušilo první kolo a skákalo se znovu. Schlieriho první skok byl tak krátký, že by na stupně vítězů rozhodně nestačil.

Gregor Schlierenzauer v Síni slávy »

Také jiné týmy měly výborné skokany

Převaha Rakušanů trochu zastínila výborné výsledky ostaních týmů. Rakušané mají tři absolutně špičkové skokany, ale minimálně dalších pět národů o vítězství tvrdě bojovalo.

Jsou mezi nimi Norové, ketří odstartovali novou éru s novým koučem Alexem Stoecklem. Veteráni jako Bjoern Einar Romoeren a Johan Remen Evensen byli překonáni mladšími - Rune Veltou, Alte Pedersenem Roensenem, Vegardem Haukoem Sklettem a Kennethem Gangnesem. Norové mají čtyři potenciální skokany, kteří by se mohli dostat do Top 10. Mezi nejlepší patří Anders bardal a Tom Hilde, který by se mohl sát příštím vítězem. jedna věc je po Turné čtyř můstků jasná: Norové se o svou budoucnost bát nemusí. Stoeck za pár měsíců koučování dosáhl obrovských úspěchů.

Výsledky Anderse Bardala »

Japonci jsou plni překvapení

toto platí i pro Japonce. S třetím místem Daikiho Ita a Taku Takeuchiho dosáhli dvakrát na stupně vítězů, pouze Rakušané byli lepší.  oba jsou také v Top 10 v celkovém hodnocení. Ito mohl atakovat titul, kdyby neskákal v Innsbrucku v takových podmínkách. Noriaki Kasai, kterému bude v létě 40 se začíná obávat, že bude nahrazen mladšími.

Němci čekali víc, minimálně od Richarda Freitaga a Severina Freunda. Oba nakonec byli v Top 10, ale ani jednou nedosáhli stupně vítězů. Hlavní kouč Werner Schuster tím byl velmi zklamán. Ale s Freitagem, Freundem, Stephanem Hockem, Michaelem Neumayerem a Maximilianem Mechlerem pět různých skokanů dosáhlo Top 10. Žádný jiný tým toho nebyl schopen.

Český tým zaútočil

Čeští skokané zaútočili. S Romanem Koudelkou mají nejlepšího atleta v týmu.  Roman byl v Top 8 ve všech soutěžích Turné. Kromě něj toho dosáhl jen Schlierenzauer s Morgensternem. S Lukášem Hlavou a Jakubem Jandou mají tři skokany ve světové špičce. Jediným hořkým momentem byl pád Lukáše Hlavy ve finále posledního závodu v Bischofshofenu.

Výsledky Romana Koudelky »

Slovinci a Rusové byli vcelku spokojeni s výsledky svých nejlepších atletů Robertem Kranjecem (SLO) a Denisem Kornilovem (RUS). Oba ukázali velmi vyrovnané skoky, ale bohužel na Top to nestačilo. Kranjec byl velmi blízko. To určitě dobrému letci zvedlo sebevědomí pro MS v letech ve Vikersundu, kde bude mezi favority.

Turnaj opomněl na Finsko

60. Turné čtyř můstků je něco, na co budou chtít Finové brzy zapomenout. S celkovými šestnácti vítězstvími stále drží rekord, ale tento rok mu byli na hony daleko. 13. místo Matti Hautamaekiho v Oberstdorfu se stalo jejich nejlepším výsledkem.  Pouze Anssi Koivuranta mohl čtyřikrát skórovat. Stal se tak nejlepším Finem  a skončil celkově 18. Tradiční skokanský národ je v krizi jak sportovnjě, tak finančně. Mají rozpočet pouze 400 000 Euro na celou sezónu. Matti Hautamaeki a a jeho kolegové tím pádem nemohou trénovat tak, jak by chtěli.

Pro Francouze po třech špatných kvalifikacích, se nikdo ze skokanů nenominoval. Italové také nebyli perfektní. Pouze Sebastian Colloredo mohl naplnit představy.

fanoušci předčili očekávání. Před vyprodaným stadionem v Innsbrucku byla atmosféra fantastická. Ale i na ostatních závodech bylo plno. 60. výročí Turné čtyř můstků bylo plné fantastických momentů.