Peter Prevc wygrywa w głosowaniu kibiców

Utworzono: 03.04.2016 19:36 / sk

W corocznym plebiscycie na najlepszego sportowca minionego sezonu zwyciężył, podobnie jak w zeszłym roku, Peter Prevc.

Słoweniec zdominował rywalizację minionej zimy wygrywając praktycznie wszystko, co było do wygrania. Triumfował w Turnieju Czterech Skoczni, zdobył złoty medal mistrzostw świata w lotach narciarskich, oraz dwie kryształowe kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i lotach narciarskich. Ponadto, 23-latek ustanowił kilka nowych rekordów – w ilości pucharowych zwycięstw odniesionych w sezonie, w ilości miejsc na pucharowym podium osiągniętych w sezonie, oraz ilości pucharowych punktów zdobytych w sezonie.

Miejsce drugie w plebiscycie zajął Noriaki Kasai. 43-letni Japończyk, weteran światowych skoczni, pięciokrotnie stawał minionej zimy na pucharowym podium w konkursach indywidualnych, zajął piąte miejsce w mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Bad Mittendorf, a podczas finałowych zawodów w słoweńskiej Planicy przystąpił do pucharowej rywalizacji po raz 500-tny.

Miejsce trzecie zajął Kenneth Gangnes, który szturmem wdarł się minionej zimy do światowej czołówki zajmując ostatecznie miejsce trzecie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata. Norweg odniósł minionej zimy pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich zdobył złoto w drużynie oraz srebro indywidualnie.

Zawodnik roku

1. Peter Prevc – 75,85 %

2. Noriaki Kasai – 14,53 %

3. Kenneth Gangnes – 6,94 %

4. Severin Freund – 2,67 %

W głosowaniu fanów światowych skoków w kategorii ‘odkrycie roku” zwyciężył młodszy brat Petera Prevca Domen. W wieku 16-tu lat zadebiutował minionej zimy w Pucharze Świata. Dwukrotnie stawał na pucharowym podium w konkursie indywidualnym. Srebrny medalista mistrzostw świata juniorów zakończył pierwszy sezon rywalizacji w Pucharze Świata na wysokim miejscu 14-tym.

Walka o miejsce drugie w ww. kategorii trwała praktycznie do samego końca, a toczyła się pomiędzy dwoma reprezentantami Norwegii - Johannem Andre Forfangiem oraz Kennethem Gangnesem. Ostatecznie to Forfang nieznacznie wyprzedził reprezentacyjnego kolegę. 20-latek odniósł minionej zimy pierwsze w karierze pucharowe zwycięstwo (Titisee-Neustadt(, w klasyfikacji generalnej PŚ zajął miejsce piąte, w lotach narciarskich trzecie.

Odkrycie roku

1. Domen Prevc – 53,75 %

2. Johann Andre Forfang – 18,31 %

3. Kenneth Gangnes – 18,10 %

4. Daniel Andre Tande – 9,83 %

Trenerem roku został również Słoweniec - Goran Janus, który oprócz sukcesów indywidualnych swoich podopiecznych, świętował w Planicy drugie miejsce drużyny w Pucharze Narodów. Dla reprezentantów Słowenii było to pierwsze w historii tak wysokie miejsce, ich najlepszym i jedynym do tej pory wynikiem w czołowej trójce było miejsce trzecie w sezonie 2013/14.

Miejsce drugie zajął w ww. klasyfikacji trener norweskiej kadry Austriak Alexander Stoeckl. Jego drużyna zdobyła złoty medal w konkursie drużynowym podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich i całkowicie zdominowała rywalizację w tegorocznym Pucharze Narodów. Aż czterech norweskich skoczków zakończyło sezon w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.