Adam Małysz "Sportowcem Wolnej Polski"

Utworzono: 03.06.2014 01:18 / ab

Adam Małysz został najlepszym sportowcem Wolnej Polski. Drugie miejsce w plebiscycie organizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Telewizję Polską oraz "Przegląd Sportowy" zajęła Justyna Kowalczyk, a trzecie Kamil Stoch. Podczas uroczystej gali na Stadionie Narodowym wyróżniono także zwycięzców w siedmiu innych kategoriach.

Wyboru w kategorii Sportowiec Wolnej Polski dokonali kibice, wysyłając SMS-y. Listę triumfatorów ogłosiła kapituła Plebiscytu, w skład której weszli między innymi Andrzej Biernat – minister sportu, Włodzimierz Szaranowicz – dyrektor TVP Sport oraz Michał Pol – redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego.”

Adam Małysz czterokrotnie zostawał mistrzem świata. Tyle samo razy triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na igrzyskach olimpijskich wywalczył cztery medale – trzy srebrne i jeden brązowy.

Kamil Stoch to z kolei polski bohater tegorocznych Igrzysk w Soczi. Z Rosji przywiózł dwa złote medale, a kilka tygodni później zapewnił sobie pierwszy w karierze triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Na gali zorganizowanej na Stadionie Narodowym przyznano także wyróżnienia w siedmiu innych kategoriach. Drużyną 25-lecia wybrano reprezentację polskich siatkarzy – mistrzów Europy 2009 i wicemistrzów świata 2006. Najlepszym trenerem został natomiast Apoloniusz Tajner, który poprowadził Małysza do trzech tytułów mistrza świata, trzech Kryształowych Kul i triumfu w Turnieju Czterech Skoczni.

Wydarzeniem 25-lecia wybrano finały piłkarskich mistrzostw Europy 2012, które Polska zorganizowała wraz z Ukrainą. Najlepszym sportowcem niepełnosprawnym został natomiast utytułowany sztangista Ryszard Tomaszewski. Wyróżniono także animatorów, mecenasów i ambasadorów sportu.