Kuba Wolny Mistrzem Świata Juniorów

Utworzono: 31.01.2014 17:38 / sk

Nowym Mistrzem Świata Juniorów został Polak Jakub Wolny. Wczoraj, konkurs został odwołany i przeniesiony na piątek z powodu zbyt obfitych opadów śniegu. Miejsce drugie zajął Austriak Patrick Streitler, trzeci był Rosjanin Evgeniy Klimov.

Jakub Wolny, który w zawodach Pucharu Świata po raz pierwszy pojawił się zaledwie dwa tygodnie temu w Zakopanem, był szóstym zawodnikiem po pierwszej serii konkursowej (91 metrów). Skokiem na odległość 99 metrów w serii finałowej (231,5 pkt), 18-letni Polak awansował na miejsce pierwsze i zdobył złoty medal mistrzostw świata juniorów. „To chyba najlepszy dzień w moim życiu. Obydwa skoki były dobre, choć nie perfekcyjne. Myślę, że jutro w drużynie również powalczymy o medal,” powiedział po konkursie zadowolony zwycięzca.

Zaledwie 0,3 pkt za zwycięzcą, uplasował się drugi dziś Austriak Patrick Streitler (89,5 i 100 metrów). „To wyjątkowy dzień. Dobrze się do niego przygotowałem, po wczorajszym przesunięciu konkursu. Energii mi nie zabrakło i oddałam dwa naprawdę dobre skoki. Oto wynik!”

Zdobywcą brązowego medali został, niespodziewanie zresztą, został Rosjanin Evgeniy Klimov, który prowadził po pierwszej serii konkursowej (90,5 i 97 metrów; 229,7 pkt). „Jestem naprawdę szczęśliwy. Musze przyznać, że jestem trochę zdziwiony tym wynikiem, w końcu jestem kombinatorem, a nie skoczkiem. Ale skoro tak się już stało, jestem zadowolony.”

Fin Santeri Ylitapio, trzeci zawodnik po pierwszej serii konkursowej, zaliczył upadek podczas drugiego skoku (98 metrów) i ostatecznie został sklasyfikowany na miejscu 18-tym.

Najlepszy z Niemców, Sebastian Bradatsch, ukończył zawody na miejscu czwartym (226,2 pkt).  Piąty był Elias Tollinger z Austrii; szósty, jeden z pretendentów do medalu Polak Krzysztof Biegun.

Miejsca siódme i ósme zajęli zawodnicy startujący w pucharze świata Fin Jarkko Maeaettae i Polak Klemens Murańka. Czołową dziesiątkę zamknął Słoweniec Cene Prevc (9-ty) i Niemiec Paul Winter (10-ty).

Dla skoczków, Mistrzostwa Świata Juniorów w Val di Fiemme zakończą się konkursem drużynowym, który rozegranie zostanie w sobotę.