Janne Ahonen wygrywa Veikkaus Tour

Utworzono: 17.07.2013 19:00 / sk

Tradycyjne zawody z cyklu Finlandia Veikkaus Cup rozegrane zostały w tym tygodniu w Rovaniemi, Kuusamo i Vuokatti. Szczególną uwagę mediów i kibiców przyciągali próbujący powrócić do regularnej rywalizacji Janne Ahonen i Hari Oli.

W pierwszych zawodach zwyciężył Estończyk Kaarel Nurmsalu, który już od dłuższego czasu trenuje z fińską kadrą narodową.  Na normalnej skoczni w Rovaniemi,  22-latek oddał skoki na odległość 94 i 93 metrów (245 pkt).

Niespodzianką okazał się Pasi Ahonen, młodszy brat Janne, który po skokach na odległość 90 i 94 metrów (237,5 pkt) sklasyfikowany został na miejscu drugim. Trzeci był Jarkko Maeaettae (90 i 92 metry, 232 pkt).

Drugie zawody cyklu rozegrane zostały dzień później w Kuusamo. Tym razem zwycięstwo powędrowało do najlepszego reprezentanta Finlandii w zeszłorocznej klasyfikacji pucharu świata Lauriego Asikainenena (132,5 i 129 metrów, 269,7 pkt).

Janne Ahonen, który prowadził po pierwszej serii konkursowej, wyprzedzając Olli Muotkę, ostatecznie zakończył zawody na miejscu drugim (136 i 122,5 metrów, 266,3 pkt). Osiemnastolatek Jarkko Maeaettae powtórzył lokatę z dnia poprzedniego i uplasował się ponownie na miejscu trzecim (131,5 i 119 metrów 245,9 pkt).

Finałowe zawody rozegrane zostały na skoczni w Vuokatti w środę. Janne Ahonen odnotował pierwsze zwycięstwo po drugim come back’u. Pięciokrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni oddał najdalsze skoki zarówno w pierwszej jak i drugiej serii konkursowej (99 i 90,5 metrów 252 pkt).

Lauri Asikainen (97 i 90 metrów, 241,5 pkt) był drugi, Estończyk Kaarel Nurmsalu (92 i 87 metrów, 225 pkt) trzeci.

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu dla Ahonena

Równe dalekie skoki zagwarantowały Janne Ahonenowi zwycięstwo w tegorocznej edycji Veikkaus Tour, drugi był Lauri Asikainen, trzeci Kaarel Nurmsalu.

Harriemu Olli nie udało się zabłysnąć formą. Srebrny medalista Mistrzostw Świata z 2007 roku ukończył zawody na miejscach 20-tym, 16-tym i 21-ym.