Lindvik wygrywa w Planicy, Kobayashi z Kryształową Kulą

Utworzono: 27.03.2022 14:47 / sk

Mistrz świata w lotach narciarskich Marius Lindvik zwyciężył w ostatnim konkursie Pucharu Świata tej zimy rozegranym w słoweńskiej Planicy. Norweg pokonał dzisiaj reprezentanta Japonii Yukiye Sato oraz Słoweńca Petera Prevca. Ryoyu Kobayashi wywalczył drugą Kryształową Kulę w karierze. Ziga Jelar zdobył małą Kryształową Kulę. Severin Freund ogłosił zakończenie kariery.

„To wprost niesamowite, zakończyć tak wspaniały sezon kolejnym zwycięstwem. Atmosfera na skoczni była wspaniała, kibice cudowni. Dziękuję wszystkim, którzy zjawili się dzisiaj pod skocznią, aby nas dopingować,” powiedział po konkursie  Lindvik, dla którego było to ósme pucharowe zwycięstwo w karierze, piąte tej zimy. Lindvik jest zaledwie trzecim Norwegiem, który kiedykolwiek zwyciężył w konkursie indywidualnym w Planicy.

„Mój dzisiejszy wynik to dla mnie spore zaskoczenie. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się stanąć na podium w finałowym konkursie tej zimy,” powiedział Sato, dla którego było to pierwsze pucharowe podium tej zimy.

Najlepszym ze Słoweńców był dzisiaj trzeci Peter Prevc. W klasyfikacji Pucharu Narodów Słoweńcy awansowali z miejsca czwartego zajmowanego przed weekendem na drugie, ostatecznie tracąc do Austriaków zaledwie 47 pkt.

Na miejscach od czwartego do siódmego uplasowali się wyłącznie reprezentanci Słowenii - Timi Zajc, Anze Lanisek, Ziga Jelar i Cene Prevc.

Ósmy był zdobywca Kryształowej Kuli Japończyk Ryoyu Kobayashi, który ostatecznie o 106 pkt wyprzedził Niemca Karla Geigera (16-ty dzisiaj). Kobayashi jest jednym z dwunastu skoczków w historii, którzy wygrywali w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata więcej niż jeden raz.

Czołową dziesiątkę uzupełnili najlepszy z Polaków Dawid Kubacki oraz Austriak Michael Hayboeck.

Małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich wywalczył Ziga Jelar (270 pkt), wyprzedzając reprezentacyjnego kolegę Timiego Zajca (260 pkt) oraz Austriaka Stefana Krafta (224 pkt).

W Planica 7 zwyciężył Timi Zajc, przed Mariusem Lindvikiem oraz Peterem Prevcem.

Severin Freund ogłosił dzisiaj zakończenie sportowej kariery.