Resinger i Kramer mistrzami świata juniorów

Utworzono: 05.03.2020 17:38 / sk

Peter Resinger i Marita Kramer wywalczyli złote medal Mistrzostw Świata Juniorów w konkursach indywidualnych rozegranych dzisiaj w niemieckim Oberswiesenthal.

W trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym śniegu i porywistym wietrze, niespodziewane zwycięstwo odniósł Peter Resinger, którego najlepszym dotychczasowym wynikiem było siódme miejsce wywalczone w zawodach Pucharu Kontynentalnego w austriackim Bischofshofen w styczniu tego roku. 19-latni Austriak oddał dzisiaj skoki na odległość 108 i  98 metrów (238,3 pkt). „Wiedziałem, że stać mnie na wysokie miejsce jeżeli tylko uda mi się oddać dobre skoki. W konkursie oddałem dzisiaj dwa najlepsze skoki. Czuję się wspaniale,” powiedział świeżo koronowany mistrz świata juniorów.

Po skoku na odległość 92,5 metra w pierwszej serii konkursowej Sander Vossan Eriksen zajmował miejsce dziesiąte. W finale Norweg poszybował na odległość 108 metrów i ostatecznie z łączną notą 230,9 pkt awansował na miejsce drugie. „W pierwszej serii konkursowej miałem problemy z wiatrem i prędkością na progu. Drugi skok był wręcz idealny. To srebro to dla mnie prawie jako złoto, jestem przeszczęśliwy,” powiedział po konkursie Norweg.

Słoweniec Mark Hafnar, który w pierwszej serii konkursowej oddał najdalszy skok dnia (108,5 metra) w finale uzyskał 95 metrów i zdobył brązowy medal mistrzostw (228,5 pkt). „Czuję się wspaniale. Oddałem dzisiaj dwa naprawdę bardzo dobre skoki, mogło być lepiej, mogło też być i dużo gorzej. Bardzo cieszę się z osiągniętego dzisiaj wyniku,” powiedział Słoweniec.

Na miejscu czwartym uplasował się reprezentacyjny kolega Hafnara Zak Mogel. Piąty był młodzieżowy mistrz olimpijski z Lozanny Austriak Marco Woergoetter.

Miejsca szóste i siódme zajęło dwóch reprezentantów gospodarzy Kilian Maerkl i Philipp Raimund. Ósmy był trzeci z Austriaków David Haagen. Na miejscu dziewiątym sklasyfikowany został najlepszy z Polaków Tomasz Pilch. Czołową dziesiątkę uzupełnił reprezentant Francji Mathis Contamine.

W konkursie kobiet triumfowała reprezentantka Austrii Marita Kramer. Faworytka, która w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata zajmuje miejsce szóste i odniosła tej zimy pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze, zwyciężyła skokami na odległość 99 i 101 metrów (238,9 pkt). „Oczywiście, że odczuwałam presję, chociaż w sumie jej nie było. Chciałam po prostu oddać dobre skoki, tak jak udawało mi się do tej pory w Pucharze Świata. Moim celem było miejsce na podium i bardzo cieszę się, że udało mi się go zrealizować,: powiedziała po konkursie Kramer.

Medal srebrny wywalczyła 16-letnia Norweżka Thea Minyan Bjoerseth (103 i 90 metrów; 231,5 pkt). Trzecie miejsce wywalczyła, podobnie jak rok temu w Lahti, Włoszka Lara Malsiner (93,5 i 101 metrów; 211,9 pkt).

Czwarta była druga z Austriaczek Lisa Eder. Miejsce piąte zajęła najlepsza ze Słowenek Katra Komar. Miejsce dziesiąte wywalczyła jej reprezentacyjna koleżanka Jerneja Brecl. Na miejscu szóstym uplasowała się jedyna Niemka w dziesiątce Selina Freitag.

W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie reprezentantki Rosji oraz Polka. Siódma była Lidiia Iakovleva, miejsce dziewiąte wywalczyła Irma Makhinia. Najlepszą z Polek był ósma Kinga Rajda.