Lukáš Hlava poprvé na stupních vítězů

Erstellt am: 04.03.2012 18:13 / mt

Vítr a Lahti - to je story sama o sobě. Celkově se letos při zimních sportovních kláních ve Finsku skloňují měnící se podmínky a silný vítr. To byl taky důvod proč se jury rozhodla dnes závod přesunout na menší můstek. Ale pro Českou republiku to byla jistá výhra.

Sledujte nejlepší skoky z Lahti »

Zatímco Daiki Ito (245.5 body) slavil své třetí vítězství ve Světovém poháru a vlastně první na evropské půdě, Lukáš Hlava si poprvé v kariéře dosáhl na stupně vítězů. Už po prvním kole byl třetí a ve druhém svůj předchozí skok jen potvrdil a vysloužil si tak 237.2 body. Pro Lukáše, kterému díky jeho technice sedí spíše menší můstky je to životní výkon. "Za svůj druhý skok jsem opravdu štastný", uvedl Hlava.

Druhý skončil celkový lídr Světového poháru Anders Bardal, který byl po prvním kole až na devátém místě. Nakonec ale ve druhém skočil nejdál a s 239.2 body získal 80 důležitých bodů na vysněný žlutý trikot. "Je to dobrý pocit po dvou týdnech neúspěchů být opět na stupních vítězů. Chtěl jsem předvést dobré skoky v obou dnech. Zváště ten poslední se mi dneska i přes nepříznivéstále se měnící podmínky povedl. Hodně top kluků bylo kvůli počasí otrávených, ale je to hra."

Výsledk Lukáše Hlavy »

Richard Freitag, Simon Ammann

Také finský s Anssi Koivuranta dnes ukázal to nejlepší v kariéře. Před domácím publikem ztratil na Lukáše Hlavu a jeho bronzovou medaili pouhých 2.9 body. Byl to také nejlepší výsledek pro Finsko v této sezóně. Taku Takeuchi, který vyhrál kvalifikaci byl nakonec pátý, ale pro Japonsko celkově to byl výborný den.

Střední můstek v Lahti »

"Je to outdoorový sport. Dnes ti nejlepší skokani neměli šanci, ale já můžu být se svým výkonem spokojený. Bude to ještě neuvěřitelný boj o celkové vítězství v hodnocení SP, ale nejlepší zvítězí", řekl Schlierenzauer, který se na šesté příčce stal dnes nejlepším Rakušanem.

Mnoho top skokanů se neprobojovalo ani do finále

Místy to byl silný zadní vítr a tak se mnoho nejlepších skokanů neprobojobalo ani do finále, mezi nimi byla například jména jako: Robert Kranjec - mistr světa pro tuto sezónu, Kamil Stoch, Severin Freund, Martin Koch, Jurij Tepes i Tom Hilde.

Nejlepší skokané, kteří se do finále dostali si nakonec vylepšili své pozice a díky tomu, že vítr malinko ustál, posunuli se o mnoho příček dopředu. Například Thomas Morgenstern se z 24. místa vyhoupl na 7., také Simon Ammann (8.) a Richard Freitag (13.) zlepšili ve druhém kole svůj druhý skok.

Andreas Kofler byl smolařem dnešního dne a sen o celkovém vítězství se mu postupně rozplývá. V prvním kole měl špatné, ale ve druhém skok nenapravil a skončil tak na 26. místě. Vede Bardal s 1219 body, za ním Schlierenzauer 1135 body a Kofler na třetím místě 1066 body.