Mladík Freitag ovládl poslední závod v Harrachově, Hlava 13.

Erstellt am: 11.12.2011 16:23 / mt

Individuálním závodem na velkém můstku skončil "Supervíkend" v severočeském Harrachově. Celkově páté klání Světového poháru letošního ročníku vyhrál poprvé v kariéře dvacetiletý Němec Richard Freitag, který ve druhém předvedl nejdelší skok dne dlouhý 137,5 metrů. Druhé místo obsadil Rakušan Thomas Morgenstern a třetí další Němec Severin Freund. Nejlepší z Čechů Lukáš Hlava obsadil 13. místo, Jan Matura obsadil 20. místo, Jakub Janda skončil o další čtyři pozice hůře.

V prvním kole se nedělního závodu si z českých závodníků nejlépe vedla „prozatímní“ česká jednička Lukáš Hlava, který se skokem dlouhým 128,5 metrů zařadil na průběžně deváté místo. „Jsem spokojený oproti zkušebnímu kolu začalo foukat zezadu, nechal jsem teď více pracovat nohy než tělo a vyšlo to dobře,“ okomentoval svůj výkon sedmadvacetiletý domácí závodník.

Do finále se z prvního kola, které poprvé letos nabídlo skokanům regulérní a rovnocenné podmínky, probojovali z českých zástupců ještě devatenáctý Jan Matura za pokus 125,5 metrů dlouhý a šestadvacátý Jakub Janda za skok dlouhý 121,5 metrů. Čestmír Kožíček, Antonín Hájek, Borek Sedlák ani Martin Cikl si naopak svými pokusy v prvním kole postup do finále nezajistili.

Překvapivým lídrem se stal před druhým kolem stále se lepšící mladý Němec Richard Freitag. Třetí muž průběžného pořadí Světového poháru předvedl precizní skok na hranici 129 metrů a díky největší bodové náhradě porazil i rakouské trio v čele s Thomasem Morgensternem, který předvedl nejdelší skok kola 129,5 metrů.

Před finále zvýšila jury nájezd o další dvě okna, čehož dokázal nejlépe využít Slovinec Jernej Damjan. Letem dlouhým 133 metrů se prokousal z 28. místa až na konečnou jedenáctou pozici. Stejně spokojení ale nebyl se svým posledním vystoupením před domácími fanoušky ani jeden z českého tria skokanů. Jakub Janda s Janem Maturou předvedli shodně 128,5 metrů a obsadili 24., respektive 20. pozici.

„Mám tam rezervy, ještě to kazím na hraně, ale jsem rád, že se lepším. Před domácími fanoušky jsem se chtěl ukázat lépe,“ řekl po druhém kole nejzkušenější český závodník Jakub Janda. „Dneska jsou podmínky i počasí nejlepší za celý tři dny. Zaváhal jsem za hranou, ale i tak povedený závod a konečně body do Světového poháru, jsem spokojený,“ doplnil jej Jan Matura.

Příliš nejásal ani Lukáš Hlava, který nedokázal navázat na povedené druhé skoky z pátku a soboty a za 127,5 metrů bral konečnou 13. pozici. „Víkend se povedl, škoda, že Lukášovi nevyšlo úplně dnešní druhé kolo, ale i tak 13. místo je skvělý úspěch,“ zhodnotil víkend český trenér David Jiroutek. „Vrcholem sezony zůstává Turné, zatím máme formu dobrou a já věřím, že některé nedostatky dokážeme ještě odstranit,“ dodal Jiroutek.

Dramatickou bitvu o vítězství nakonec zvládl nejlépe teprve dvacetiletý Němec Richard Freitag, který skokem dlouhým 137,5 metrů odrazil atak hvězdného Rakušana Thomase Morgensterna. „Vyhrál tady i můj otec, je to tak pro mě výjimečný okamžik nejen z pohledu toho, že to bylo moje první vítězství v kariéře,“ zářil po svém prvním triumfu ve SP Freitag. Třetí skončil jeho krajan Severin Freund.

Skokané se nyní přesunou do Švýcarska, kde budou souboje Světového poháru pokračovat o příštím víkendu v Engelbergu. Závodit by měl i Roman Koudelka, který udržel pozici v elitní desítce pořadí, o deset bodů před krajanem Hlavou. Lídrem i po nepovedeném harrachovském víkendu zůstal Rakušan Andreas Kofler.

Závod SP ve skocích na lyžích v Harrachově: 1. Freitag (Něm.) 292,4 b. (129 a 137,5 m), 2. Morgenstern (Rak.) 283,9 (129,5+136), 3. Freund (Něm.) 277,8 (126,5+133,5), 4. Bardal (Nor.) 276,2 (128+132), 5. Kofler (Rak.) 275,6 (128+133), 6. Kranjec (Slovin.) 271,6 (128,5+129), 7. Zauner 270,3 (128+129), 8. Schlierenzauer (oba Rak.) 270 (125,5+132), 9. Neumayer (Něm.) 268,9 (128,5+133), 10. Ammann (Švýc.) 267,9 (127+129), ...13. Hlava 263,8 (126,5+127,5), 20. Matura 257,1 (125,5+128,5), 24. Janda 252,8 (121,5+128,5), ...34. Hájek 114 (119,5), 46. Sedlák 104,2 (116,5), 47. Cikl 102,2 (112,5), 50. Kožíšek (všichni ČR) 98,1 (111).

Pořadí SP (po 5 z 27 závodů): 1. Kofler 358, 2. Schlierenzauer 302, 3. Freitag 294, 4. Morgenstern 231, 5. Bardal 230, 6. Freund 209, ...10. Koudelka (ČR) 117, 11. Hlava 107, 28. Janda 33, 45. Matura 11, 53. Cikl 3.