Koudelka s Hlavou útočili v Lillehammeru na stupně vítězů

Erstellt am: 03.12.2011 21:17 / mt

Skvělé představení mají za sebou čeští skokané na lyžích v sobotním závodě na středním můstku HS100 v norském Lillehammeru. Roman Koudelka s Lukášem Hlavou po prvním kole útočili na stupně vítězů, ve větrné loterii si nakonec vyskákali pro samostatnou českou reprezentaci historickou 4. a 5. pozici. Vyhrál Rakušan Andreas Kofler, který navázal na týden starý triumf z Kuusama.

Skoky na lyžích opět ukázaly svou pro jednoho drsnou, pro druhého krásnou tvář. V závodě na středním můstku v bývalém olympijském areálu Lysgårdsbakken v Lillehammeru v prvním kole zničil naděje rakouských orlů Thomase Morgensterna i Gregora Schlierenzauera, kteří obsadili 13., respektive 21. pozici.

Naopak před nimi startující Roman Koudelka potvrdil pohodu ze zkušebního kola, které za neúčasti rakouského týmu vyhrál, a skokem 99,5 metrů se dostal na průběžné druhé místo za Němce Richarda Freitaga. A také před reprezentačního kolegu Lukáše Hlavu, který naplnil slova kouče Davida Jiroutka o zlepšení oproti Kuusamu.

Hlava v prvním kole předvedl skok dlouhý 96,5 metrů a dlouho vedl. Pořadím prvního kola jej odsunuli jen výše zmínění muži a také suverén Andreas Kofler, který letem 105 metrů stanovil nový rekord můstku a do druhého kola šel s náskokem téměř 20 bodů.

Na neustále se měnící podmínky doplatil Jakub Janda, který se prokousal do druhého kola z poslední 30. pozice (nakonec si polepšil na konečné 27. místo), šestnáctiletý junior Vojtěch Štursa ve své premiéře v hlavním závodě SP obsadil za skok dlouhý 70,5 metrů předposlední 49. místo.

Také ve druhém kole zlobil závodníky silný vítr do zad, na který tentokrát doplatilo i české duo. Těsně před Lukášem Hlavou se zvedl „zaďák“, český reprezentant se s ním ale popasoval lépe než většina jeho soupeřů a po svém skoku figuroval na 2. místě a měl jistotu, že nebude celkově hůře než pátý. A tuto pozici nakonec i obsadil, o necelé dva body za čtvrtým Romanem Koudelkou.

Třetí díky výraznému zlepšení ve druhém kole skončil Polák Kamil Stoch. Druhou pozici obsadil mladý Němec Richard Freitag, který skákal v mnohem lepších podmínkách než čeští závodníci a ulétl na 103,5 metrů. O šest bodů prohrál jen v pohodě závodícím Andreasem Koflerem.

Kofler tak navýšil vedení ve SP (plný počet 200 bodů) na 80 bodů před Gregorem Schlierenzauerem (dnes šestým). Na třetí místo se se ziskem 110 bodů posunul Stoch, o bod méně má na svém kontě Freitag. Romanu Koudelkovi patří s 95 body pátá pozice před dnes dvanáctým Thomasem Morgensternem (82 bodů), Lukáš Hlava je svém nejlepším závodě kariéry osmý (45 bodů). Jakub Janda s 15. body na 25. místě.