Koudelka obsadil třetí místo v Letní Velké ceně v Hinzenbachu

Erstellt am: 01.10.2011 20:17 / mt

Český skokan na lyžích Roman Koudelka (na snímku vpravo) obsadil třetí místo v Letní Velké ceně v rakouském Hinzenbachu. Na stupně vítězů se Koudelka prosadil poprvé v letošní části letního Světového poháru, překvapivě po šestitýdenním léčení zranění stehenního svalu. Při premiéře na novém můstku HS94 vzdáleném 30 kilometrů od hornorakouského Lince zvítězil domácí Gregor Schlierenzauer (na snímku uprostřed) před Japoncem Daikim Item.

Rakušan Thomas Morgenstern si již před posledním pondělním závodemv německém Klingenthalu zajistil celkové prvenství v seriálu Grand Prix. Stačilo mu k tomu šesté místo v Hinzenbachu. Jeho dva poslední soupeři o celkový triumf - - Nor Tom Hilde a Polák Kamil Stoch – totiž skončili s výrazným odstupem za ním. Hilde obsadil 22. příčku, Stoch byl 15.

Koudelka ukázal už v páteční kvalifikaci, že během léčby neztratil nic ze své výkonnosti. Obsadil v ní páté místo a to přesto, že se jí nezúčastnili nejlepší, kteří mají účast v závodě zajištěnou automaticky. Mezi nejlepší deset se vešel také Lukáš Hlava, který skončil osmý. Jan Matura uzavřel druhou desítku. Borek Sedlák jako jediný z Čechů neprošel do finálového kola.

„I pro mě je překvapení, že jsem skončil tak vysoko,“ přiznal po bronzovém Hinzenbachu Roman Koudelka a pokračoval: „Vždyť kromě Ammanna zde byla absolutní špička, takže šlo i skutečně těžký závod. Přestože se mi vydařila páteční kvalifikace, tak se nedá odhadnout, jak člověk dopadne. V prvním kole dnešního závodu záleželo na větru a měl jsem štěstí.“ Koudelka pronikl na stupně vítězů už po prvním větrném kole. „V něm jsem se nastartoval a pak už to dotáhl. Celý závod se mi podařil a jsem za to obzvlášť rád po tak dlouhé tréninkové přestávce,“ doplnil dvaadvacetiletý skokan z Lomnice nad Popelkou.

Přesun do Klingenthalu Koudelku moc netěší, ale… „Ten můstek mi příliš nesedí, navíc tam hodně zlobí vítr,“ vysvětlil Koudelka a dodal: „Ale zase takový výsledek, jako nyní v Hinzenbachu, hodně pomůže. Sebevědomí stoupá, vím čeho jsem dosáhl a celkově je pohoda.“

Reprezentačního trenéra Davida Jiroutka Koudelkův úspěch nepřekvapil. „Věděl jsem, že na to má. Navíc v porovnání s Hinterzartenem, kde skončil šestý, byl Roman výrazně méně nervózní a skoky se mu skutečně vydařily,“ popsal z dějiště Jiroutek a těšil se i z umístění Lukáše Hlavy v Top 10: „Jsem rád, že jsme po dvou letech prokázali vysokou výkonnost i v letním seriálu a máme dokonce dva závodníky mezi nejlepšími deseti.“ Podle Jiroutka je český tým dobře připraven na hlavní zimní sezonu. „Letní výsledky mi ukazují, že jdeme správnou cestou, včas jsme testovali materiál, který máme už nyní vyzkoušený. Navíc kluci získali určitou část sebevědomí, která jim samozřejmě může pomoci i pro zimu,“ doplnil Jiroutek.

Český tým se ihned po závodě přesouvá z Rakouska do německého Klingenthalu, kde je v neděli odpoledne na programu kvalifikace na poslední závod letní série. Jeho finále se uskuteční v pondělí.

Výsledky Letní Velké ceny v Hinzenbachu (Rakousko)

Můstek HS94: 1. Schlierenzauer (Rak.) 248,5 bodu (93+92,5 metru), 2. Ito (Jap.) 245,5 (88,5+94), 3. Koudelka 240,3 (93+89,5), ... 8. Hlava 232,7 (87,5+88,5), 20. Matura 216,3 (86+86), 47. Sedlák (všichni ČR) 88,7 (78,5).

Stav Grand Prix (po 10 z 11 závodů): 1. Morgenstern (Rak.) 620 bodů, 2. Hilde (Nor.) 438, 3. Stoch (Pol.) 405, ... 23. Hlava 106, 26. Koudelka 100, 35. Janda 62, 37. Vaculík 56, 42. Sedlák 46, 46. Matura a Cikl (všichni ČR) oba 36.