Sapporo: Matura čtvrtý, Koudelka šestý!!!

Erstellt am: 16.01.2011 12:37 / mt

Takový výsledek český skok na lyžích potřeboval. A dočkal se ho v dalekém Japonsku. Jan Matura skončil v nedělním závodě Světového poháru v Sapporu jen těsně pod stupni vítězů. I když obsadil nepopulární čtvrtou příčku, vylepšil své životní maximum, kterým bylo deváté místo ze stejného můstku v roce 2006. A Roman Koudelka vyšperkoval vystoupení českých skokanů šestým místem.

V Sapporu vyhrál Rakušan Andreas Kofler, před obhájcem sobotního triumfu Severinem Freundem z Německa a svým krajanem Thomasem Morgensternem. Díky vítězství se Kofler posunul na druhé místo v celkovém hodnocení Světového poháru před Švýcara Simona Ammanna, jenž obsadil osmé místo. Zcela neohroženě vede Morgenstern.

Oba čeští skokané si v prvním kole pohlídali postup do finále, když se už vešli do desítky nejlepších. Maturovi patřila šesté příčka, Koudelka ji uzavíral. O pouhých sedm desetin bodu unikl postup Borku Sedlákovi, který obsadil 32. místo. O dvě příčky za ním skončil Lukáš Hlava.

Češi zaútočili ve druhém kole. Koudelka v něm předvedl třetí nejdelší skok a po svém pokusu šel do vedení, v němž vydržel až do doby, kdy na nájezdu čekal Matura. Ten sice skočil o tři a půl metru méně než Koudelka, ale díky bodům šel do čela. Nakonec získal ocenění „Manner Muž dne“ pro nejpřekvapivější výsledek závodu. Matura se blížil stupňům vítězů, ale nakonec jen těsně zůstal pod nimi.

„Jsem rád, že jsem dosáhl takového výsledku, hodně to pomůže pro zbytek sezony,“ uvedl ze Sappora pro www.skiflying.cz Jan Matura a doplnil: „Nyní už mohu být klidný, protože sezonu už teď lze považovat za vydařenou a kdyby přišel nějaký horší výsledek, nemusím věšet hlavu, protože vím, že umím skákat do Top 10.“ Matura přiznal, že mu ke čtvrtému místu pomohly podmínky a výpadky některých soupeřů. „Ale bez toho to nejde,“ poznamenal a vysvětlil: „Větrné podmínky jsem měl skutečně lepší než někteří jiní závodníci. Stejně tak jsem využil toho, že třeba Malysz ve druhém skoku propadl a proto skončil až za mnou.“

Výsledky ze Sappora znamenají pro Maturu hodně, ale… „Neznamená to, že nyní budu v každém závodě do desítky. To bych sice rád, ale si musíme přiznat, že realita je kolem 15. až 20 místa. Sebevědomí roste, když se daří, takže věřím, že podobné výsledky mohu ještě zopakovat.“

Matura během jediného víkendu v Japonsku vydělal 7600 švýcarských franků (5000 za nedělní čtvrté místo), v přepočtu 145 tisíc korun. A hned na místě se odměnil. V zemi elektronice zaslíbené si koupil špičkový fotoaparát.

Reprezentační trenér David Jiroutek byl s výkonem tandemu Matura – Koudelka náležitě spokojený. Zvlášť proto, že se dokázali vyrovnat s těžkými podmínkami: „Z kluků jsem cítil únavu po cestování a náročném programu v Japonsku. Závod byl o to těžší, že se jezdilo z hodně nízké nájezdové rychlosti. Stačila malá chyba, nebo vítr z jiné strany a bylo po nadějích. Oba měli dvakrát slušné podmínky a potvrdili, že do špičky patří. Ostatní tři neměli šanci udělat slušný výsledek.“ Pro Sedláka, Hlavu a Hájka podle Jiroutka platí: „Po prvním dnu jim spadlo sebevědomí a s tím sebejistý projev na můstku. Ostatní udělal vítr. Když pán bůh nedá, ani čert nevezme.“

Matura s Koudelkou se do skokanské pohody dostali díky úspěšným letům v Harrachově. „Potvrdilo se to, co jsem avizoval už před Harrachovem. Potřebujeme skákat doma. Pro mě to byla domácí trenérská premiéra v zimě. To tě nakopne psychicky. Koudelka říkal, že v Harrachově skákal ještě ve větší euforii, byl ještě více uvolněný než tady v Japonsku,“ vysvětlil Jiroutek, podle něhož se ukazuje, že český tým jde správnou cestou. Výsledky ze Sappora směrem k mistrovství světa v norském Oslo (23. února až 6. března) nepřeceňuje. „Ale samozřejmě to potěší. Jenže Oslo je ještě daleko a čeká nás dost závodů. Ovšem už nyní plánujeme závěrečnou přípravu,“ uzavřel Jiroutek.

Výsledky závodu Světového poháru v Sapporu (HS-134) – neděle: 1. Kofler (Rak.) 232,9 b. (131+132,5), 2. Freund (Něm.) 224,7 (134,5+120), 3. Morgenstern (Rak.) 222,4 (110+136,5), 4. Matura (ČR) 212,8 (120,5+128), 5. Malysz (Pol.) 211,8 (131+114), 6. Koudelka (ČR) 211,2 (119,5+131,5), 7. Fettner (Rak.) 207,5 (120,5 +125), 8. Ammann (Švýc.) 204,5 (116,5+127), 9. Uhrmann (Něm.) 202,8 (126+123), 10. Ingvaldsen (Nor.) 186,7 (105+129,5), ... 32.Sedlák 64,5 (99,5), 35. Hlava (oba ČR) 57,1 (97).

Stav SP (po 17 z 28 závodů): 1. Morgenstern 1223 b., 2. Kofler 771, 3. Ammann 753, 4. Malysz 695, 5. Hautamäki (Fin.) 495, 6. Hilde (Nor.) 458, ... 15. Koudelka 227, 24. Matura 145, 39. Janda (ČR) 55, 43. Sedlák 45, 51. Hlava 25.