Matura je v Top 10, vyhrál Freund

Erstellt am: 15.01.2011 11:15 / mt
olympijský můstek v Sapporu

Český skokan na lyžích Jan Matura pronikl poprvé v této sezoně v závodě Světového poháru mezi nejlepších deset! Ve větrné a sněhové loterii v japonském Sapporu obsadil desátou příčku a potvrdil, že se mu na dálném východě daří, protože se na jedno místo přiblížil svému životnímu výsledku, který zaznamenal před pěti roky tamtéž.

V Sapporu vyhrál Němec Severin Freund, který zvítězil v závodě Světového poháru poprvé v životě. Ba dokonce to jsou pro něj první stupně vítězů v kariéře. Stříbrný skončil zásluhou skvělého druhého skoku Rakušan Thomas Morgenstern, bronzová medaile patří po prvním kole vedoucímu Adamu Malyszovi z Polska.

Roman Koudelka atakoval Top 10 a skončil pouze dvě příčky za Maturou. Lukáš Hlava obsadil 25. místo. Jediný Borek Sedlák nepostoupil do druhého kola. Celkovému pořadí Světového poháru nadále dominuje Thomas Morgenstern.

První kolo se zcela nevydařilo Borku Sedlákovi, který doplatil na špatné povětrnostní podmínky a skočil jen 91,5 metru. Roman Koudelka a Lukáš Hlava dopadli shodně na značku 110,5 metru, ale Koudelku usadila větrná korekce a rozhodčí o devět míst před týmového kolegu. Báječně si s prvním skokem poradil Jan Matura, neboť 122,5 metru ho doneslo na 14. příčku.

Ve druhém kole si všichni svěřenci Davida Jiroutka polepšili a posunuli se výsledkovou listinou vzhůru. Přestože skočil Matura o deset metrů méně než v prvním kole, pronikl mezi absolutní elitu. Koudelka naopak dva a půl metru přidal a blížil se k vysněné desítce nejlepších.

"Jsem spokojený, ale přiznám, že to byla náhoda díky počasí," přiznal po závodě pro www.skiflying.cz Jan Matura a doplnil: "Ano, byl jsem mezi šťastlivci, kteří využili momentálně zlepšených podmínek. Při dalším závodě to však může být vše naopak." Poté, co Matura viděl své skoky na videu, hodnotil více: "Ten první jsem trochu zpozdil na odraze a proto jsem pak ještě více nemohl využít příznivé povětrnostní podmínky. Mohl jsem skočit ještě dál."

Druhý závod v Sapporu by se měl skákat ve dvě hodiny středoevropského času v noci ze soboty na neděli. Souhrny z něj přinesou kolem půl deváté televizní stanice ARD, ORF a Eurosport.

Výsledky závodu SP v Sapporu (HS-134): 1. Freund (Něm.) 249,6 b. (124+129 m), 2. Morgenstern (Rak.) 248,2 (124,5+124,5), 3. Malysz (Pol.) 240,5 (132,5+118), 4. Kofler (Rak.) 230,0 (125,5+114,5), 5. Uhrmann (Něm.) 223,4 (131+111), 6. Ammann (Švýc.) 223,3 (117+119), 7. Fettner (Rak.) 214,7 (118+119,5), 8. Stjernen (Nor.) 205,7 (121,5+115,5), 9. Kornilov (Rus.) 200,6 (117,5+107), 10. Matura 198,6 (122,5+112,5), ... 12. Koudelka 196,4 (110,5+113), 25. Hlava 163,9 (110,5+96), 44. Sedlák (všichni ČR) 60,4 (91,5).

Stav SP (po 16 z 28 závodů): 1. Morgenstern 1163 b., 2. Ammann 721, 3. Kofler 671, 4. Malysz 650, 5. Hautamäki (Fin.) 495, 6. Hilde (Nor.) 458, ... 20. Koudelka 187, 27. Matura 95, 39. Janda (ČR) 55, 42. Sedlák 45, 49. Hlava 25.