Mistrem světa na velkém můstku je Eisenbichler, Koudelka s Poláškem ve třetí desítce

Erstellt am: 23.02.2019 17:53 / ds

Sobotní program na mistrovství světa v Seefeldu přinesl příznivcům zimních sportů také první medailovou disciplínu ve skocích na lyžích. Po páteční kvalifikaci se uskutečnil mužský závod na velkém můstku, na němž překvapivý, ale rozhodně zasloužený, titul mistra světa slavil Němec Markus Eisenbichler. Dva Češi skončili ve třetí desítce.

Do sobotního závodu v Innsbrucku, kde probíhají klání na velkém můstku během šampionátu, který se primárně koná v Seefeldu, postoupili z kvalifikace všichni čtyři čeští skokani. Čestmír Kožíšek však se skokem dlouhým 115,5 metrů skončil na 34. místě a Tomáš Vančura skočil jen 100 metrů a obsadil předposlední příčku.

Do druhého kola prošli naopak Viktor Polášek s Romanem Koudelkou, kterým se podařilo v první části závodu obsadit 20. a 21. místo. Polášek byl před svým zkušenějším reprezentačním kolegou o pouhou jednu desetinu bodu, když skočil 120 metrů, ale s nižším odpočtem za vítr. Koudelka předvedl 120,5 metru.

Ve druhém kole si Polášek pohoršil. Tentokrát, ač s lepšími stylovými známkami, skočil 117,5 metru a pozici v první dvacítce neudržel. V konečném pořadí se propadl na 25. místo.

Roman Koudelka zopakoval skok z úvodního dějství, ale po doskoku na 120,5 metrů měl drobné problémy při odjezdu a mírné stylové srážky, kvůli kterým si nakonec o jednu příčku pohoršil a obsadil 22. místo.

Mistrem světa na velkém můstku se stal německý reprezentant Markus Eisenbichler. Ten už dvě medaile z mistrovství světa má a dokonce je obhájcem titulu ze soutěže smíšených družstev z Lahti 2017, ale triumf v Innsbrucku je jeho suverénně nejlepší kariérní výsledek.

Sedmadvacetiletý Eisenbichler ještě nikdy nevyhrál závod Světového poháru a svůj první individuální triumf paradoxně slaví na nejdůležitější akci z celé sezony. Za triumfem zamířil po skocích dlouhých 131,5 a 135,5 metrů.

Druhého Karla Geigera, jenž získal svou první individuální medaili z mistrovství světa, porazil o 12,1 bodů. Třetí skončil senzačně Švýcar Killian Peier, který letos prožívá svou životní sezonu, ale ještě nikdy nebyl ani ve Světovém poháru na stupních vítězů. A svůj triumf na mistrovství světa slavil s ostatními členy švýcarského týmu skoro tak, jako by se sám stal mistrem světa. A přitom k tomu neměl daleko, po prvním kole totiž vedl.

Kompletní výsledky závodu si můžete prohlédnout zde.

Mistrovství světa pokračuje v neděli týmovým závodem mužů na velkém můstku. Skákat se bude od 14:45.