Legendární Matti Nykänen zemřel v 55 letech. Byl to opravdový dříč, vzpomíná Ploc

Erstellt am: 04.02.2019 15:09 / ds

V pouhých 55 letech odešla ze světa legenda skoku na lyžích Matti Nykänen. Bývalý finský reprezentant se stal prvním, a doposud také posledním, skokanem, který dokázal vyhrát všech 5 nejvyšších met ve svém sportu a zanechal v historii zimních sportů nesmazatelnou stopu.

„Byl to talent, ale i opravdový dříč,“ řekl na jeho adresu dvojnásobný olympijský medailista Pavel Ploc.

Nykänen během své kariéry dokázal vyhrát všechno, co vůbec skokan na lyžích vyhrát může. Stal se čtyřnásobným olympijským vítězem (z toho třikrát v roce 1988 v Calgary), pětinásobným mistrem světa ve skocích na lyžích, v roce 1985 vybojoval titul mistra světa v letech na lyžích, dvakrát ovládl Turné čtyř můstků a také čtyřikrát vyhrál hodnocení Světového poháru. K tomu lze připočíst také prvenství na mistrovství světa veteránů.

„Byli jsme soupeři, ale také i přátelé - vzájemně jsme se respektovali,“ vzpomínal na něho Ploc. „To si ale myslím, že i v současném skokanském světě tak funguje - mezi skokany jsou dobré vztahy. Na Mattiho mám hodně vzpomínek, i s ním mám dost zážitků, i když v té době byly komunikační prvky více rukama,“ dodal.

Nykänen ukončil svou kariéru v roce 1991 i kvůli nastupujícímu V-stylu, na který se mu nedařilo adaptovat. O tři roky později se sice pokusil ke svému milovanému sportu vrátit, ale brzy poté skoky definitivně opustil. Později se účastnil alespoň veteránských závodů a v roce 2011 se představil i na mistrovství světa v Harrachově, kde ovládl svou kategorii.

Kromě toho, že se Fin stal skokanskou legendou, byl známý také svou bouřlivou povahou a výstřelky, které dost poznamenaly jeho život. Už během skokanské kariéry byl podezírán z alkoholismu. Po skončení života profesionálního skokana se snažil prosadit také jako zpěvák.