SP v Sapporu: Koudelka čtvrtým místem vyrovnal maximum v sezoně, opět vyhrál Kraft

Erstellt am: 26.01.2019 10:54 / ds

Roman Koudelka vybojoval v dalším závodě světového poháru v Sapporu vynikající čtvrté místo. V napínavé bitvě, v níž Kamil Stoch překonal rekord můstku a dopadl do vzdálenosti 148,5 metru, se nakonec z druhé výhry v sezoně radoval Stefan Kraft.

Koudelka se umístil v elitní pětce závodu už po prvním kole. Z nájezdového okna číslo 8 předvedl kvalitní pokus do vzdálenosti 134 metrů a patřila mu pátá příčka s nevelkou ztrátou na pozice zajišťující účast na stupních vítězů. Do druhého kola ho doprovodil tentokrát také Viktor Polášek, jenž za 121,5 metru bral 29. místo. Smůlu měl naopak Čestmír Kožíšek. Nevyužil výborných podmínek k pokusu za konstrukční bod můstku a obsadil první místo pod čarou.

Suverénním vítězem první série skoků se stal kníratý Nor Robert Johansson. I z nízkého nájezdového okna vystřihl veleskok do vzdálenosti 141 metrů. Měl tak před druhým mužem v pořadí, lídrem světového poháru Rjojem Kobajašim náskok přesahující sedm bodů. Překvapivé třetí místo držel mladičký Slovinec Timi Zajc. Lehce za stupni vítězů skončili v první části závodů čtvrtý Stefan Kraft a šestý Kamil Stoch.

Druhé kolo se rozjelo z nájezdového okna číslo 9 a zpočátku se diváci pod můstkem dalekých pokusů nedočkali. I přes skok dlouhý 113 metrů se však Viktor Polášek dokázala o jednu příčku posunout směrem kupředu a v lednu si tak připsal své premiérové body do světového poháru. Ze třetí desítky se o deset pozic dokázal polepšit Dawid Kubacki a obsadil 15. místo.

Elitní desítce po prvním kole se opět vrátil pod lyže silný vítr proti. První vlaštovkou byl daleký let Halvora Egnera Graneruda, pak ovšem přišla bomba v podobě rekordu Kamila Stocha. Polská legenda se nebojácně položila do vzduchu a natáhla skok do vzdálenosti úžasných 148,5 metru. Obdivuhodný byl především způsob, jakým Stoch tento let ustál. O čtyři a půl metru tak upravil předchozí maximum na můstku Okurayama.

Zahanbit se nenechal ani Roman Koudelka. Skočil sice o 11,5 metru méně, ale v úžasném stylu a zařadil se těsně za Stocha. Pořadí na čele ovšem z nižšího nájezdu opět promíchal Stefan Kraft. Stejně jako Koudelka předvedl 137 metrů, výrazně méně ale odečítal za vítr proti a dostal kompenzaci i za nižší lavičku. Díky perfektnímu stylu šel s přehledem do vedení.

Kraft odolal všem svým vyzyvatelům a dosáhl na své druhé vítězství v sezoně. Timi Zajc a Rjoju Kobajaši navíc předvedli krátké pokusy, po nichž se propadli až za Romana Koudelka. Ten tak držel šanci na první stupně vítězů v sezoně až do posledního pokusu Roberta Johanssona, norský závodník ale měl velký náskok a nakonec o čtyři body Koudelku porazil. Za Kraftem zůstal o 13,4 bodu. Rakušan se tak zároveň posunul ve světovém poháru na třetí místo za Stocha. Koudelka se osamostatnil na jedenácté pozici.

Druhý závod je na programu ve 2:00 středoevropského času. Ze záznamu ho nabídne Eurosport v 16:45.

SP v Sapporu, 1. závod: 1.Kraft (Rak.) 270,1, 2. Stoch (Pol.) 260,3, 3. Johansson (Nor.) 256,7, 4. KOUDELKA (ČR) 252,7, 5. R. Kobajaši (Jap.) 250,5, 6. Zajc (Slovin.) 247,9, 7. Granerud (Nor.) 236,9, 8. Huber (Rak.) 233,9, 28. POLÁŠEK (ČR) 184,2, 31. KOŽÍŠEK (ČR) 94,4. Kompletní výsledky naleznete zde.

Pořadí SP: 1. R. Kobajaši (Jap.) 1173, 2. Stoch (Pol.) 704, 3. Kraft (Rak.) 681, 4. Žyla (Pol.) 627, 5. Kubacki (Pol.) 570, 6. Leyhe (Něm.) 534, ....11.KOUDELKA (ČR) 384, 36. POLÁŠEK (ČR) 43, 48. HLAVA (ČR) 15, 58. KOŽÍŠEK (ČR) 6.