Kvalifikaci na první závod vyhrál Rus Klimov, v neděli budou skákat i Koudelka, Polášek a Hlava

Erstellt am: 16.11.2018 23:00 / ds

Tři ze čtyř. Taková je úspěšnost českých skokanů v první kvalifikaci nové sezony na nedělní závod v polské Wisle. Vitkor Polášek a Lukáš Hlava byli po svých skocích chvíli na čekané a nakonec postoupili z páté desítky výsledkového pořadí. Roman Koudelka měl za 118,5 metrů jistotu hned a v konečném účtování obsadil 35. místo. Nejlepší byl vítěz letní Grand Prix Jevgenij Klimov, byť šel na řadu už jako jednadvacátý. Závěr kvalifikace byl ovlivněn sníženým nájezdem, který při zadním větru nadělal řadě favoritů velké problémy, aby vůbec do hlavního závodu postoupili. Ten je na programu na závěr víkendu od 15 hodin, v sobotu od 16:00 začíná týmový závod.

Po nepříliš vydařených úvodních skocích, kdy polské národní skupině dělal problémy zadní vítr, přišel na řadu Lukáš Hlava a za 116,5 metrů vedl. To ale ještě nevěděl, že na postup bude ještě nějaký čas čekat. Ihned se začalo skákat o něco dále a „Hlávku“ hned přeskočil Lanišek, jenž se jako první dostal za sto dvacet metrů (přesně 124). Naopak silnější zaďák si počkal na Viktora Poláška, který i tak zabojoval, dal 117 metrů a zařadil se na třetí místo.

Jako jednadvacátý přišel na řadu vítěz letní Grand Prix Jevgenij Klimov, který naopak devět desetin odečítal. Vítr pod lyže mu pomohl na 137 metrů i s dopadem na obě nohy a jasně tak vedl. Jako první z českých skokanů se kvalifikoval Roman Koudelka, který také neměl úplně štěstí na podmínky. V zadním větru, za který odečítal 6,3 bodů, dokázal skočit 118,5 metrů a měl jistý individuální závod. Protože na začátku čtvrté desítky startovní listiny nezlepšil zlé výkony z tréninků Čestmír Kožíšek (107 m), bylo jasné, že v neděli budou o body usilovat maximálně tři Češi.

Ihned po skoku Kožíška se dočkal i Viktor Polášek, těsně totiž vyhrál souboj s Boyd-Clowesem. Poté byl bohužel k vidění i první pád nové sezony, Philipp Aschenwald neustál odjezd a okusil zledovatělý povrch. A protože nedlouho po něm zkazil svůj pokus další Švýcar Deschwanden, byl v hlavním závodu také Lukáš Hlava.

Mezitím stále suverénně vedl Jevgenij Klimov a mohl si odškrtávat jednoho soupeře za druhým. Přiblížil se mu až Rjoju Kobajaši s číslem 48, který dal 131 metrů a za Rusem zaostal o šest bodů. Těsně před ním naopak skončil hluboko v nepostupovém poli legendární Nori Kasai. Následně ukázalo dobrou formu německé duo Leyhe – Geiger. První jmenovaný skočil 133 metrů, což byl druhý nejlepší výkon kvalifikace, ale i tak na Klimova ztratil dva a půl bodů.

Před poslední desítkou se možná trošku zbytečně snížilo nájezdové okno o jede stupínek. Polák Kubacki sice dokázal i tak skočit 128 metrů a díky větrné i nájezdové kompenzaci se zařadil o 1,4 bodů na druhé místo, ale řada skokanů byla v problémech. Norové Tande nebo Johansson jsou zvyklí na lepší než na čtvrtou desítku kvalifikace. Němec Wellinger skončil až na 46. místě, aktuální držitel vítězství ve světovém poháru Kamil Stoch byl dokonce až na 48. pozici za 111 metrů a málem tak pustil do závodu krajana Zniszczola.

Vítězný Jevgenij Klimov si tak do začátku sezony přenesl dobrou formu z letní Grand Prix a ovládl kvalifikaci před Kubackim a Leyhem. Roman Koudelka byl jako nejlepší z českých skokanů na 35. místě, Viktor Polášek skončil třiačtyřicátý a Lukáš Hlava o dvě místa za ním. Čestmíru Kožíškovi nakonec patřila až 63. pozice.