Morgenstern je teď neporazitelný i v letech

Erstellt am: 12.01.2011 11:40 / mt

Thomas Morgenstern je největším skokanem letošní sezóny a nezáleží na tom, jak velké jsou můstky. Dokázal to v Harrachově při závodech SP v letech na lyžích, kde na Čerťáku triumfoval ziskem 414,5 bodu nad svým dlouholetým konkurentem Švýcarem Simonem Ammannem. Ten si připsal přesně o deset bodů méně. Pro čtyřiadvacetiletého Morgiho to bylo první vítězství v letech. "Jsem na sebe pyšný, byl to dobrý výkon," radoval se Morgenstern. "Nebylo to jednoduché, točil se vítr. Chtěl bych Harrachovu poděkovat za tenhle skvělý víkend," dodal.

Ammann předvedl v prvním kole neuvěřitelný skok dlouhý 215,5 metru. Při přistání se ale dotkl země a dostal mínusové body. Pokud by se tak nestalo, vytvořil by nový rekord můstku na Čertově hoře. "Byl to perfektní let. Je to nepopsatelný pocit, když jste na stoosmdesátimetrové hranici pořad čtyři pět metrů nad zemí," podělil se Ammann o své dojmy.

Simon Ammann

Roman Koudelka »

Třetím nejlepším letcem se překvapivě a k velké radosti českých fanoušků stal Roman Koudelka. Oslavy a jásot diváků si vysloužil už svým 208,5 m dlouhým skokem v prvním kole. Ve druhém kole pak předvedl fantastický let na hranici 211 metrů a vysloužil si tak první stupně vítězů ve světovém poháru své kariéry.

Koudelka: "Doufám, že to nebyla poslední medaile"

Dostat se poprvé na stupně vítězů v domácím prostředí, to je prostě super. "Je to skvělý pocit. Nikdy bych si nemyslel, že poprvé budu stát na bedně právě při letech. To že se mi to povedlo doma, je prostě obrovský. Doufám, že to nebylo naposled," řekl Koudelka.

V adrenalinovém rauši byl také Morassi

Za Koudelkou zůstali "letoví experti" jako např. Adam Malysz (5.), Robert Kranjec (6.) a Bjoern-Einar Romioeren (8.). Silný letec Wolfgang Loitzl překvapil pátou příčkou. Desátý Borek Sedlák se postaral o další skvělý výsledek českého týmu. Vítěz sobotního závodu Martin Koch se musel spokojit s devátým místem, Michael Neumayer skončil 11. Spokojený se svým výsledkem jistě nebyl třináctý Gregor Schlierenzauer.

Pocit štěstí, který zažívají sportovci při překonání svého osobního rekordu zažil mladý Ital Andrea Morassi. V Harrachově se mu podařilo skočit 206,5 metru.

Hautamaeki není ve formě

Finové se potýkají s potížemi. Ville Larinto se zranil a Matti Hautamaeki v roce 2011 ztrácí formu. Nikdo ze svěřenců finského kouče Pekka Niemelä není v první desítce. Hautamaeki sice začal sezónu dobře a třikrát stál na stupních vítězů, ale co se týká letů, neuspěl, v neděli byl 29. Nejlepším z Finů byl v neděli 15. a v sobotním závodě 18. Olli Muotka.

Ani Anders Bardal si z leteckého víkendu v Harrachově neodnesl mnoho pozitivního. V sobotu byl 24. z nedělního závodu vypadl kvůli nepříznivým podmínkám. Jury měla zase jednou těžký den. Aby byla zajištěna maximální bezpečnost závodníků, musela často reagovat na měnící se podmínky a několikrát došlo ke snížení nájezdu.

První bod pro Švédsko

Švédové získali první bod do celkového hodnocení světového poháru. Fredrik Balkaasen v prvním kole ukázal, že si s mamutem v Harrachově umí poradit. Do finále postoupil z 22. místa, nakonec skončil třicátý a připsal si tak první bod ve své kariéře.

Sledování celkového pořadí SP se stává takovou One-Man-Show

Nové tváře se představovaly i v neděli. Slovinec Tomaz Naglic byl v sobotu 26. a v neděli si o tři příčky polepšil. Dařilo se i jeho krajanovi Juriji Tepesovi, který byl o víkendu 15. a 17.

Letošní světový pohár je takzvanou show jednoho muže. Morgenstern nasbíral během první poloviny sezóny už více než 1.000 bodů. Na druhém místě je Simon Ammann s 681 b.