Také z Morgensterna bude letec

Erstellt am: 09.01.2011 18:44 / mt

Paráda! Český skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil v nedělním závodě Světového poháru v letech na lyžích v Harrachově třetí místo. Jde o nejlepší výsledek českého týmu v této sezoně, český skokan vystoupil na stupně vítězů po pěti letech.

Koudelka se navíc stal "Manner Mužem dne", když jako jediný dokázal v obou kolech přeletět přes dvě stě metrů (208,5 a 211).

Zářil ve velkolepé letecké bitvě. Už ve zkušebním kole přistál jen půl metru za rekordní kótou 214,5 metru Rakušan Schlierenzauer.

V prvním kole pak přistál Švýcar Ammann na 215, ale s hrábnutím rukou do sněhu. „Věděl jsem, že to bude dlouhý skok. Neuvěřitelný pocit, když takhle letíte! Ale byl jsem moc v závěru moc vysoko a letěl rychle, bylo to až nebezpečné,“ řekl Ammann.

Ale díky větrnému koeficientu zhodnocujícím podmínky ke skoku vyhrál Rakušan Morgenstern za 211,5 a 193 metru. „Tak já se taky stávám letcem, to je teda dobré,“ smál se spokojeně vládce sezony. Blonďatý chlapík, který dosud na mamutích můstcích tolik nezářil. Za nedělní triumf získal prémii v přepočtu 1,9 milionu korun. Až za ním druhý tedy skončil loňský král a mistr světa v letech Simon Amman.

A hned třetí Roman Koudelka!

Jako by se vládce hor Krakonoš odměnil všem za větrné utrpení, které vedlo ke zrušení závodů světového poháru v prosinci. „Vzkázal jsem Trautenberkovi, aby se uklidnil a zalezl a mohl tu zavládnout klid,“ řekl Michael Beneš, který už 22 let vystupuje  v kostýmu krkonošského pána.

Diváky potěšili i další tři čeští skokani. Desátý Borek Sedlák dosáhl životního maxima. „Jsem maximálně spokojený, sešlo se tady toho hodně. Mohl jsem se předvést i kamarádům, kteří mi rádi připomínají, že jsem jednou v Liberci s číslem jedna skončil úplně poslední…  Neměl jsem sice extra štěstí na podmínky, ale skoky nebyly špatné,“ říkal.

Po 11. místě v sobotu bodoval a vydělával na 20. pozici Jan Matura. Snad na počest očekávaného potomka, teprve pět dní ví, že bude mít syna! „Perfektní kulisa,“ chválil diváky. „Po Turné jsem byl zklamaný, teď se mi stoprocentně vrátí chuť a sebevědomí.“

Lukáš Hlava si alespoň 25. příčkou vylepšil sobotní zklamání. „Věřil jsem v lepší výsledek, ale v prvním skoku mi chyběl vítr v letové fázi. A ve druhém na hraně jsem zase dostal poryv. Byla to smůla, hned za mnou neskočil ani Hautamäki,“ krčil rameny.

Opět o jedno místo neproklouzl do druhého kola Jakub Janda. Až předposlední 39. skončil marně se hledající Antonín Hájek. „Už nevím, asi půjdu do kostela,“ jen hlesl.

Příští víkend pokračuje světový pohár dvěma závody v japonském Sapporu.

Výsledky nedělního závodu Světového poháru v letech na lyžích - Harrachov: 1. Morgenstern (Rak.) 414, 5 bodu (211,5 metru + 193 metrů), 2. Ammann (Švýc.) 404,4 (215,5 + 197,5), 3. Koudelka (ČR) 401,2 (208,5 + 211), 4. Malysz (Pol.) 388,2 (201 + 183,5), 5. Loitzl (Rak.) 386 (212,5 + 182), 6. Kranjec (Slov.) 377 (196 + 186), ... 10. Sedlák 363,7 (192 + 183), 20. Matura 317,1 (168 + 173), 27. Hlava 284,7 (166,5 + 152,5), 31. Janda 130,5 (153,5), 38. Hájek (všichni ČR) 108,3 (132).

Pořadí Světového poháru (po 15 z 28 závodů): 1. Morgenstern 1083 b., 2. Ammann 681, 3. Kofler (Rak.) 621, 4. Malysz 590, 5. Hautamäki (Fin.) 495, 6. Hilde (Nor.) 458, ... 21. Koudelka 165, 32. Matura 69, 36. Janda 55, 41. Sedlák 45, 47. Hlava 19.