Tourné přehled: Kdo získá 5 hvězd?

Erstellt am: 27.12.2010 21:10 / mt

Do začátku 59. Turné čtyř můstků zbývá jen pár dní. Představíme vám několik favoritů tohoto prestižního seriálu a jejich šance odhadneme počtem hvězd:

Simon Ammann

Thomas Morgenstern: Je jasným favoritem. Vyhrál více než polovinu závodů letošní sezóny. Srší sebedůvěrou a je z něj osobnost. Morgenstern také ukázal, že je schopný uspět i pod tlakem. Je suverénní, je silný a chce vyhrát. Kdo vsadí na Morgensterna, moc neriskuje, ale taky nevyhraje moc peněz. ALE: Turné má svá vlastní pravidla a nebylo by žádným překvapením, kdyby také tentokrát favorité zaváhali.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Morgensterna: 5

Andreas Kofler: Obhájce titulu je druhým velkým favoritem. I vloni patřil v Engelbergu k nejlepším, potom vyhrál první závod v Oberstdorfu a obhájil v mrazivém Bischofshofenu. I on může být nejlepší. Ví, že je ve formě a může toho využít. ALE: Obhájit titul už se dlouho nikomu nepodařilo. Legenda Turné Janne Ahonen zopakoval v roce 2006 své vítězství z předešlého roku, ale o titul se dělil s Jakubem Jandou. Posledním obhájcem titulu byl Ernst Vettori v roce 1987. Tenkrát byly Koflerovi dva roky a vyslovit název turné mu jistě dělalo potíže.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Koflera: 4

Matti Hautamaeki: Je již legendou ve skokanském světě a je stále ve formě. Devětadvacetiletý skokan už uvažoval o konci kariéry, ale novému finskému trenérovi Pekka Niemelä se podařilo šestnáctinásobného vítěze světového poháru znovu motivovat. Je tajným favoritem, jeho výkony jsou stabilní, nejhorším výsledkem v letošní sezóně bylo sedmé místo. A i když letos ani jednou nevyhrál, mohl by se stát vítězem Turné.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Hautamaeki: 4

Ville Larinto: Fin je překvapením letošní sezóny a jediným "nerakouským" vítězem. Naposledy byl sice jeho výkon trochu slabší, v Engelbergu se umístil jako 14, není ale bez šance. Na druhé straně, v posledních letech Turné vyhrávali výhradně zkušení závodníci, kteří se umí vyrovnat s tlakem a pozorností a v tomto ohledu má Larinto určitě ještě co dohánět.

Janne Ahonen

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Larinto: 3

Andreas Kofler

Simon Ammann: Vyhrát Turné je jeho všeobecně známým cílem. Je to jediný titul, který švýcarskému Sportovci roku chybí. V podstatě všechno je pro Ammanna možné. Loňský rok byl pro něj nejlepším v kariéře, a přesto skončil v Turné jako pátý. V tradičním seriálu se mu nedaří. Své jediné vítězství v Turné oslavil v roce 2008 v Oberstdorfu. Ammann plánuje na letošní závody svou nejlepší formu. K velkému překvapení všech, jeho samého nevyjímaje, se mu začátek sezóny velmi vydařil. V posledním závodě v Engelbergu šla jeho forma trochu dolů, ale nebyl by to Ammann, kdyby se v Turné neobjevil s něčím novým. Máme se na co těšit.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Ammanna: 4

Tom Hilde

Adam Malysz: 38 vítězství ve světovém poháru a neuvěřitelných 330 pohárových startů. Malysz není jen stálicí skokanského sportu, je také nejúspěšnějším sportovcem v historii. Jen v Turné se mu příliš nedaří. Připsal si pouze jediné vítězství a je to už deset let. Je neuvěřitelné, že i tentokrát je Polák Malysz mezi favority - po deseti letech. V 59. sezóně Turné je Malysz ve formě. Létá daleko, jeho výkony jsou stabilní bez ohledu na vnější podmínky. Jak je výjimečný, dokázal v Engelbergu, když byl po větrném prvním kole na 17. místě a nakonec skončil třetí. Malysz si věří, není pod takovým tlakem a tím by mohl být nebezpečný. ALE: jeho poslední medailová pozice na Turné bylo 3. místo 30. 12. 2006.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Malysze: 4

Tom Hilde: V první třetině letošní sezóny byl Hilde nejlepším v silném norském týmu. Podeváté ve své kariéře stál v Lillehammeru na stupních vítězů. Po triumfu v roce 2008 v italském Predazzu to bylo další vítězství v SP.  Hilde je v dobré formě, pokud mu to vydrží, mohl by uspět. ALE: Ani mezi Hildem a Turné nepanují nejlepší vztahy, jeho nejlepší Turné umístění je 4. místo 30. 12. 2007 v Oberstdorfu.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Hildeho: 2

Johan Remen Evensen: Je druhým nejlepším Norem, jen o bod za Hildem. Evensen závodí ve světovém poháru teprve od sezóny 2008/09, aklimatizoval se ale rychle. Skáče s lehkostí, zdá se být v pohodě a nedělá si hlavu z maličkostí, mohl by tedy uspět. Stejně jako před čtyřmi lety Anders Jacobsen, který zničehonic vyhrál. ALE: V Turné se Eavensenovi ještě nepodařilo příliš uspět. Má na kontě pouze dvě místa v první desítce.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Evensna: 3

Daiki Ito:  Japonec je vítězem FIS Summer Grand Prix. A už i letos v zimě ukázal, že by mohl patřit k nejlepším na světě. Už dvakrát si vyskákal 6. místo. Ito prostě chce ukázat víc a má na to. V létě vedl celkové hodnocení i přesto, že se nezúčastnil všech závodů. K jeho nejlepším výkonům v kariéře patří třetí místo právě v závodu Turné, v Bischofshofenu v roce 2005. ALE: Toto umístění v Biho zůstalo dosud nejlepším výsledkem, od tohoto závodu se Itovi již nepodařilo být mezi prvními deseti.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Ito: 2

Wolfgang Loitzl: Celý svět ví, že to umí. Před dvěma lety, po 222 neúspěšných startech vyhrál závody SP v Turné v Garmisch-Partenkirchenu. A hned potom zvítězil ještě v Innsbrucku a v Bischofshofenu a vyhrál celé Turné. Do této sezóny vstoupil Loitzl trochu obtížněji, ale v Engelbergu už stál na stupních vítězů. A teď jede do Oberstdorfu uvolněný, nemá totiž co ztratit.

Turné hvězdy (od 1 do 5) pro Loitzla: 3

Janne Ahonen: Nebyl by to pravý přehled Turné, kdyby chybělo jméno Janne Ahonen. V této sezóně se mu zatím příliš nedařilo, v létě netrénoval tolik, kolik by chtěl a tak má za sebou zranění. Ovšem, vztah Ahonena a Turné je výjimečný. Nikdo jiný v Turné tolikrát neuspěl. Devětadvacetkrát získal Ahonen v závodech Turné medaili a připsal si devět vítězství. Jen 22 skokanů v historii vyhrálo SP více než devětkrát. I v loňské sezóně jel Fin do Oberstdorfu bez top výsledků a stál pak třikrát během čtyř závodů na stupních vítězů. Ahonena nikdo nemůže při Turné odepsat, tak to prostě je.