Granerud vyhrál na Kulmu a vede v celkovém pořadí Světového poháru

Erstellt am: 28.01.2023 17:56 / ac

V napínavém závodě v letech na lyžích na Kulmu v Tauplitzu/Bad Mitterndorfu zvítězil Halvor Egner Granerud. Na druhém místě skončil místní hrdina Stefan Kraft, třetí místo obsadil Slovinec Domen Prevc.

Jednalo se o první soutěž v létání na lyžích v této sezóně. Na třetím největším skokanském můstku na světě se po třech letech opět konal závod Světového poháru v letech na lyžích. V roce 2020 na Kulmu zvítězili Piotr Zyla z Polska a Stefan Kraft z Rakouska. Oba se i dnes představili v nejlepší formě, ale vítěz Turnaje čtyř můstků Halvor Egner Granerud se nenechal porazit.

Halvor Egner Granerud

"V posledních dvou sezónách se létalo v době, kdy jsem zrovna nebyl v dobré formě, takže je to poprvé od Planice 2020, kdy jsem v létání závodil v dobré formě. Bylo to opravdu zábavné a se svými dnešními skoky jsem velmi spokojený," řekl Granerud po závodě.

"Je to skvělý pocit být opět ve žlutém dresu. Bojoval jsem o něj od chvíle, kdy jsem ho po sezóně v Planici odevzdal. Téměř po dvou letech se mi to stalo znovu."

Stefan Kraft

Granerudův největší soupeř v této zimě Dawid Kubacki skončil 10. Před soutěží je v celkovém hodnocení Světového poháru dělilo pouhých 48 bodů, díky čemuž Granerud po dnešní soutěži vede v celkovém hodnocení Světového poháru, nyní o 26 bodů před Kubackým.
Granerud po svém úspěchu vede také Světový pohár v letech na lyžích a v neděli bude skákat jako poslední.

Domen Prevc

"Je to skvělý pocit být zpátky ve žlutém dresu. Od té doby, co jsem ji po sezóně v Planici odevzdal, jsem se o ni snažil. Téměř po dvou letech se mi to stalo znovu. Proti Dawidovi to byl opravdový boj, protože tuto zimu skáče fantasticky," dodal Granerud.

Granerud předvedl dva skvělé a konstantní skoky na 238 a 231 metrů. Již v prvním kole se ujal vedení a udržel si náskok před Kraftem, který skončil druhý se ztrátou 8,8 bodu.

"Jsem velmi, velmi šťastná. Nikdy jsem si nemyslel, že se dostanu tak daleko. Pokud zítra udělám stejné skoky, budu více než šťastný.."

Domen Prevc

Domen Prevc slavil první pódium po téměř čtyřletém suchu. Slovinec svedl těsný souboj s Polákem Piotrem Zylou. Pouze 2,4 bodu rozhodlo ve prospěch Prevce, který tak dokázal, že patří mezi specialisty na létání na lyžích. Poslední dvě umístění na stupních vítězů získal rovněž na letmých kopcích (Planica a Vikersund).

"Jsem velmi, velmi šťastná. Nikdy jsem si nemyslel, že se dostanu tak daleko. Pokud zítra skočím stejně, budu více než šťastný," řekl Prevc.

Jan Hoerl skončil pátý a potvrdil dobré výkony rakouských špičkových skokanů. Bodovali také Manuel Fettner (20.), Clemens Leitner (21.), Philipp Aschenwald (24.) a Ulrich Wohlgenannt (30.).

Michael Hayböck a Daniel Tschofenig nestartovali, oba museli závod vynechat kvůli chřipce.

Nejlépe umístěný slovinský závodník ve Světovém poháru Anže Lanišek se nedokázal prosadit podle představ a skončil 13. Kromě Prevce se do první desítky dostali ještě Timi Zajc (6.) a Žiga Jelar (7.).

Zajcův druhý skok byl vrcholem soutěže, když přistál na 243 metrech a jen o metr překonal rekord můstku Petera Prevce.

Dva němečtí sportovci se dokázali umístit v první desítce. Markus Eisenbichler byl osmý a Andreas Wellinger devátý. Ostatní skokani z týmu Stefana Horngachera se do finálového kola nekvalifikovali.

Švýcar Dominik Peter získal své první body do Světového poháru v této sezoně na 27. místě. Nejlepší z Italů byl Alex Insam na 26. místě, zatímco Giovanni Bresadola nepostoupil do druhého kola.

Druhá soutěž na Kulmu začíná v neděli ve 14.15 SEČ. Kvalifikační kolo začíná ve 12.45 hodin.