Granerud vyhrál úvodní turné

Erstellt am: 29.12.2022 19:56 / hn

Nor Halvor Egner Granerud vyhrál ve čtvrtek večer úvodní závod 71. ročníku Turné čtyř můstků v Oberstdorfu. Granerud zvítězil v dramatickém souboji před dvěma Poláky Piotrem Zylou a Dawidem Kubackým. Karl Geiger se těsně nevešel na stupně vítězů, když obsadil čtvrté místo.

Zahájení 71. ročníku Turné čtyř můstků v Oberstdorfu bylo nejen špičkovou skokanskou akcí, ale také soubojem nervů sportovců. Četná krátká i dlouhá přerušení větru postavila všechny zúčastněné před nelehký úkol. I přes čekací doby vytvořilo 25 000 diváků ve vyprodané aréně v Oberstdorfu úžasnou atmosféru.

Od poměrně silného větru v zádech přes klidný vítr až po vítr proti větru, vše bylo tento večer přítomno. Jury se proto rozhodla soutěž několikrát přerušit a počkat na srovnatelné podmínky pro všechny závodníky.

"Dnešní závod byl extrémně náročný, jury odvedla v těžkých podmínkách skvělou práci a na startu Turné čtyř můstků jsme zažili špičkovou konkurenci, s níž můžeme být velmi spokojeni," řekl po závodě ředitel závodu FIS Sandro Pertile.

Pro Graneruda, vítěze dne, nakonec podmínky nehrály rozhodující roli: Nor skáče ve výborné formě a v tento den prostě nebyl k poražení. Granerud získal 13,4 bodu před překvapivě silným Piotrem Zylou a 17,3 bodu před největším favoritem Dawidem Kubackým z Polska.
"Je to velmi dobrý pocit. Moje včerejší a dnešní skoky byly opravdu dobré. Se svým dnešním výkonem jsem naprosto spokojený a doufám, že v Garmisch-Partenkirchenu budu pokračovat na stejné úrovni," řekl Granerud.
Po prvním ze čtyř závodů tak Granerud jasně vede pořadí Tour.

Německým sportovcům se začátek turné vydařil, sice bez pódia, ale přesto. Karl Geiger a Andreas Wellinger skončili čtvrtý, respektive šestý, a Stefan Kraft z Rakouska obsadil páté místo.

Spolufavorit Anze Lanisek skončil po chybě v první jízdě desátý, ale jeho odstup od vedoucího Graneruda je už 45 bodů, což je po jediném závodě pořádný náskok.

Turek Fatih Arda Ipcioglu vyhrál v prvním kole duel proti Markusi Eisenbichlerovi a vyvolal pro něj malou krizi. "Můj stav není v pořádku vzadu ani vpředu. Je to teď extrémně hořké a musím se zamyslet nad tím, jestli má smysl se tady dál trápit, prostě to, co se teď děje, není příjemné," řekl Eisenbichler.

Američan Erik Belshaw se po své bodované premiéře před týdnem v Engelbergu podruhé za sebou dostal do finále nejlepší třicítky. Pro osmnáctiletého mladíka je to impozantní úspěch.

V celkovém pořadí Světového poháru stále vede Dawid Kubacki před Anzem Laniskem a Halvorem Egnerem Granerudem.

Celkové pořadí Světového poháru

Druhý závod 71. ročníku Turné čtyř můstků se tradičně koná 1. ledna v Garmisch-Partenkirchenu.